SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Atak hakerski na Facebooka. 50 milionów użytkowników zagrożonych utratą danych

Facebook stał się celem ataku hakerów, którzy wykorzystali lukę w zabezpieczeniach serwisu. Według firmy zagrożonych jest 50 milionów kont użytkowników, których dane mogły zostać przechwycone przez przestępców. Facebook zapewnia, że luka została już usunięta, a obecnie trwa szacowanie szkód spowodowanych atakiem.

Mark Zuckerberg w czasie przesłuchania w Senacie USAArticle

O ataku Facebook poinformował na swojej stronie internetowej, ujawnił go też w oddzielnym wpisie Mark Zuckerberg. We wtorek inżynierowie serwisu wykryli atak z wykorzystaniem luki w zabezpieczeniach serwisu. Usterka była związana bezpośrednio z funkcją o nazwie „Wyświetl jako”, która pozwala użytkownikom na sprawdzenie jak ich własne konto wygląda gdy jest obserwowane z zewnątrz.

- Pozwoliło to na kradzież tokenów dostępu do Facebooka, które mogłyby następnie zostać wykorzystane do przejęcia kontroli nad kontami. Tokeny dostępu to odpowiednik cyfrowych kluczy, które powodują, że użytkownicy pozostają zalogowani na Facebooku. Dzięki temu nie muszą ponownie wprowadzać hasła za każdym razem, gdy korzystają z aplikacji – czytamy w komunikacie.

Jak informuje Facebook wykorzystując usterkę hakerzy mogli wejść w posiadanie wrażliwych danych z profili ponad 50 mln użytkowników platformy. Mark Zuckerberg zapewnił, że wykryta usterka została naprawiona, zaś obecnie serwis prowadzi intensywne dochodzenie mające ustalić jak duża była skala ataku.

 

Facebook dokonał w ramach prewencji dezaktywacji tokenów ponad 90 mln użytkowników. Tymczasowo wyłączono także funkcję „Wyświetl jako...” do czasu przeprowadzenia dokładnej analizy zabezpieczeń.

- W tym ataku wykorzystano kilka współistniejących luk w naszym kodzie – informuje Facebook. - Wynika to ze zmiany wprowadzonej przez nas w lipcu 2017 r. w funkcji przesyłania filmów, która miała wpływ na działanie „Wyświetl jako”. Atakujący nie tylko odkryli tę lukę i użyli jej do uzyskania tokena dostępu do konta, ale również musieli przejść z tego konta na inne, aby wykraść więcej tokenów.

Serwis wyjaśnia, że dopiero rozpoczął analizę incydentu i musi ustalić, czy konta narażone na atak zostały wykorzystane w nieprawidłowy sposób lub czy uzyskano niepowołany dostęp do danych. Nie wiadomo też kto kryje się za tymi atakami ani skąd zostały przeprowadzone.

- Prywatność i bezpieczeństwo użytkowników są dla nas niezwykle ważne i przykro nam, że ta sytuacja miała miejsce – zapewnia Facebook. - Dlatego bezzwłocznie podjęliśmy działania, aby zabezpieczyć narażone konta i powiadomić użytkowników o tym co się stało. Jednocześnie informujemy, że nie ma potrzeby zmieniania haseł. Osoby, które mają problemy z zalogowaniem się na Facebooku (na przykład dlatego, że zapomniały hasła), powinny odwiedzić nasze Centrum pomocy. Użytkownicy, którzy chcą na wszelki wypadek wylogować się z Facebooka, powinni odwiedzić sekcję „Bezpieczeństwo i logowanie” w ustawieniach. Wymieniono tam wszystkie miejsca, w których użytkownicy są zalogowani na Facebooku. Użytkownik może wylogować się z nich wszystkich przy pomocy jednego kliknięcia.

Zuckerberg zapowiedział, że Facebook będzie na bieżąco informował użytkowników o wynikach śledztwa oraz o ewentualnych sprawcach ataku.

Obecny incydent po raz kolejny postawił pod znakiem zapytania bezpieczeństwo danych użytkowników Facebooka. Wiosną br. w aferze Cambridge Analytica doszło do przejęcia danych ponad 87 mln osób korzystających z serwisu, ostatnio zaś Komisja Europejska ostrzegła Facebook, że wprowadzi sankcje jeśli firma nie zmieni swojej polityki dotyczącej m.in. zarządzania informacjami o użytkownikach.

W II kwartale 2018 roku Facebook zanotował przychód w wysokości ponad 13 miliardów dolarów, a zysk netto wzrósł do 5,1 miliarda dolarów.

Dołącz do dyskusji: Atak hakerski na Facebooka. 50 milionów użytkowników zagrożonych utratą danych

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Oko
Nie znam. Nie korzystam
odpowiedź
User
kropek(przygarnij go)
Aleście wybrali zdjęcie! Ćwarze jak u reptalian na balu wampirów. Brrr!
odpowiedź
User
Tup
@Oko

Brawo Ty!
odpowiedź