SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Zygmunta Solorza sprzeda Rybnikowi autobusy wodorowe

Spółka zależna holdingu ZE PAK, którego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, po wygranym przetargu podpisała umowę z Urzędem Miasta Rybnik na dostarczenie 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem. Miasto zapłaci za nie 66,1 mln zł brutto.

Prototypowy model NesoBusa (fot. materiały prasowe)Prototypowy model NesoBusa (fot. materiały prasowe)

Zgodnie z warunkami przetargu spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy będzie mieć 240 dni od podpisania umowy na dostarczenie autobusów. Udzieli gwarancji na 73 miesiące.

Wartość umowy będzie rozliczana w transzach, osobno za każdy autobus po podpisaniu protokołu odbioru końcowego jego odbioru.

Prototyp NesoBusa, zasilanego wodorem autobusu, został przedstawiony przez holding Zygmunta Solorza pod koniec maja br. W połowie czerwca autobus zaczął testowo kursować w Gdańsku.

ZE PAK buduje fabrykę i stacje zasilania wodorem

W połowie ub.r. spółka zależna ZE PAK zaczęła w Świdniku budowę fabryki autobusów wodorowych. Zakład ma kosztować 72,7 mln zł, netto, pod koniec ub.r. firma uzyskała pożyczkę w kwocie do 50 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (spłata maksymalnie 45 proc. może zostać umorzona).

Natomiast inna spółka z holdingu planuje za 57,4 mln zł wybudować w pięciu miastach stacje tankowania wodorem. Miesiąc temu przyznano jej na to 20 mln zł dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa ZE PAK zanotowała 1,14 mld zł przychodów i 135,6 mln zł zysku netto, wobec 618,4 mln zł wpływów i 86,2 mln zł zysku rok wcześniej.

W ciągu minionych dwóch lat akcje firmy na warszawskiej giełdzie podrożały o ponad 120 proc. Skokowe wzrosty nastąpiły po we wrześniu 2021 roku oraz październiku i listopadzie ub.r., po informacjach o wejściu holdingu w sektor energetyki jądrowej.

Przy obecnej cenie kapitalizacja ZE PAK wynosi 1,18 mld zł, do Zygmunta Solorza należy 65,96 proc. akcji.

Dołącz do dyskusji: Firma Zygmunta Solorza sprzeda Rybnikowi autobusy wodorowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl