SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bagaże Franza K.

4 marca 2004 roku ukaże się książka Remigiusza Grzeli pt."Bagaże Franza K. czyli podróż której nigdy nie było"

Jest to zaskakująca opowieść o bliskich Franza Kafki uzupełniona dwuaktową sztuką pt. "Naznaczeni", w której bohaterowie "Bagaży" pojawiają się, by opowiedzieć swoją wersję wydarzeń.

"Myli się ten, kto myśli, że o Kafce i jego otoczeniu napisano już wszystko – napisał dziennikarz Gazety Wyborczej, Mariusz Szczygieł – autor z Polski, Remigiusz Grzela, wyśledził sprawy nowe, nawet mnie na chwilę uczynił swoim agentem." W ten sposób powstała świeża, wartościowa powieść faktu, "Bagaże Franza K."

Każda z postaci, o których jest ta książka, w jakiś sposób była związana z tym praskim urzędnikiem, jednym z największych pisarzy XX wieku. Każdej poświęcił swoje myśli, czasem pragnienia.

"Wyobraźmy sobie, że Kafka wyruszył wreszcie w podróż, której zawsze się tak obawiał. Jakie zabrał ze sobą bagaże?" - zastanawia się po lekturze książki pisarka Anna Bolecka - "Przecież nie tylko frak i kamasze. Zabrał to co najważniejsze – słowa, obrazy, gesty – czułą pamięć o ludziach i miejscach mitycznej krainy, Europy Środkowej. Jej nieokreślone granice między Pragą, Berlinem, Warszawą i Budapesztem przemierzali w niekończących się podróżach przyjaciele Kafki, żydowscy aktorzy rodem z Polski. To o ich niezwykłych i dramatycznych losach jest ta piękna książka, utkana z faktów, biografii i literatury."

Ta książka uwodzi jak żydowska melodia zagrana znienacka przez klezmerów, jak barwne przedstawienie wędrownych teatrzyków grających w języku jidisz i jak zapach starych książek w zabytkowej bibliotece. Uwodzi i oszałamia.

Znakomity dramaturg, Ingmar Villqist, nie ma wątpliwości: "Bagaże Franza K." to fascynująca opowieść, wnikliwe studium psychologiczno-społeczno-moralne ludzkich losów determinowanych obecnością bliższą lub dalszą a może tylko zawzięcie imaginowaną pisarza, który uszczęśliwił i skrzywdził pokolenia XX-wiecznych podróżników i poszukiwaczy odpowiedzi na proste i najprostsze ludzkie pytania."

Jednym z takich, wyjątkowo wnikliwych, poszukiwaczy okazał się na progu XXI wieku, młody polski dziennikarz i pisarz, Remigiusz Grzela. Jego opowieść o ludziach, których kochał Kafka, rzuca nieoczekiwane światło na tajemnicę niezwykłej osobowości artysty. Sprawdziła się więc zasada: "pokaż mi ludzi, których kochasz, a powiem ci, kim jesteś!"

Książkę uzupełnia sztuka R. Grzeli pt. "Naznaczeni", w której bohaterowie powieści faktu odgrywają przed nami nieomal strindbergowski dramat swojego życia.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bagaże Franza K.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl