SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank BPH poprawił wynik dzięki niższym kosztom i odpisom

Zysk netto Bank BPH wzrósł o 146% w skali roku do 103,9 mln zł w I półroczu br. dzięki niższym odpisom na ryzyko kredytowe i spadkowi kosztów ogółem, wynika z raportu finansowego spółki.

"Bank BPH osiągnął w II kw. 2011 roku zysk za okres przypadający na akcjonariuszy banku w wysokości 56,5 mln zł, tj. 19% więcej niż w I kw. Tym samym, bank kontynuuje trend wzrostowy w zakresie zyskowności rozpoczęty w II kw. ubiegłego roku. Korzystne wyniki finansowe banku są efektem konsekwentnego wdrażania strategii oraz inicjatyw rozwojowych mających na celu podniesienie efektywności sprzedaży produktów i usług"- podano w raporcie.

Wynik z tytułu odsetek za II kw. na poziomie 331,2 mln zł był o 0,9% niższy w skali kwartału ze względu na wyższe od koszty odsetkowe. Na wynik z tytułu prowizji, który zamknął się kwotą 156,0 mln zł (wobec 164,3 mln zł w I kw.) miał wpływ niższy o 14,0 mln zł wynik z tytułu pośrednictwa w sprzedaży ubezpieczeń, który w I kw. został dodatkowo zasilony udziałem w zyskach.

Marża odsetkowa spadła o 0,09% r/r do 3,58% na koniec I półrocza.

Koszty bazowe wyniosły 341,6 mln zł w II kw., co oznacza 6,1% wzrostu w skali kwartału. Koszty w I półroczu o spadły o 23% r/r % do 654,3 mln zł.

Wskaźnik koszty do dochodów poprawił się do 65,63% na koniec I półrocza wobec 77.62% rok wcześniej.

"Zarządzanie portfelem kredytowym oparte na wysokiej jakości udzielanych kredytów obniżyło koszty ryzyka. Rezerwy kredytowe spadły do 85,0 mln zł ( o 27% kw./kw.) w II kw.  do 201,3 mln zł w 1 półroczu (tj. 60,7% r/r)" - podał BPH

Wartość wszystkich udzielonych przez bank kredytów na koniec II kw. wynosiła 27,9 mld zł, co oznacza wzrost o 0,2%, a po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych spadek o 3,3% w skali kwartału oraz obniżenie się o 0,9% lub 3,1% bez uwzględnienia zmian kursów walutowych w 1 poł.2011 r.

Wartość depozytów wyniosła 15,0 mld zł na koniec czerwca (spadek o 5,9% kw/kw i 4,5% w porównaniu z końcem 2010 r.).

Bank podał, że wdrożone inicjatywy wzrostowe zaczynają być widoczne w wynikach sprzedażowych. BPH całkowicie zaniechał udzielania kredytów samochodowych przez pośredników i kontynuuje wycofywanie się z kredytów ratalnych.

W czerwcu bank odnotował 23-proc. wzrost sprzedaży kredytów gotówkowych wobec maja 2011 roku (na kwotę 125 mln zł), a średnia dzienna sprzedaż tego produktu podniosła się o 80% w porównaniu z początkiem roku. Dzięki temu wolumen kredytów detalicznych wyniósł 24,6 mld zł lub 23,6 mld zł z wyłączeniem efektu różnic kursowych (24,2 mld zł na koniec 1 kwartału 2011 roku).

W samym II kwartale roku bank pozyskał 14 tys. rachunków bieżących i 18 tys. użytkowników bankowości internetowej.

BPH podał, że rozwój bankowości komercyjnej polegał w II kw. głównie na wzroście nowych zaangażowań wobec dużych klientów korporacyjnych do kwoty 357 mln zł (o 29,8% kw/kw), a w całym półroczu do 632 mln zł. Wzrost sprzedaży wynikał głównie ze zwiększonego popytu na kredyty inwestycyjne, co pozwoliła na 10-proc. przyrost wolumenu kredytów korporacyjnych w II kw. do 1,8 mld zł na koniec czerwca.

Bank zmienia swoje podejście do finansowania małych i średnich przedsiębiorstw, koncentrując się na udzielaniu kredytów zabezpieczonych. W czerwcu wnioskowana przez klientów MSP kwota kredytów zabezpieczonych wzrosła o 16,3% wobec maja.

Wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) netto sięgnął 6,62% na koniec czerwca wobec jego ujemnej wartości 12,56% rok wcześniej.

Współczynnik wypłacalności poprawił się o 0.4 pkt. proc. do 13,6% na koniec czerwca.

Dołącz do dyskusji: Bank BPH poprawił wynik dzięki niższym kosztom i odpisom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl