SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank BPH spodziewa się niższych odpisów począwszy od III kw. 2010 r.

Bank BPH, którego odpisy na kredyty z utratą wartości wyniosły 264 mln zł w II kwartale, począwszy od III kwartału tego roku spodziewa się ich zmniejszania się w kolejnych okresach, podał bank w prezentacji wyników po I półroczu.

Wartość odpisów na kredyty z utratą wartości wyniosła 513 mln zł w I półroczu.

W II kwartale bank zanotował stratę netto w wysokości 170 mln zł, a w całym półroczu sięgnęła ona 224 mln zł. Bank podał jednak, że wynik ten jest lepszy od planowanego, a pojawienie się pozytywnych trendów w portfelu kredytów z utratą wartości ma spowodować zmniejszenie odpisów począwszy od III kwartału tego roku.

"Widoczna już w danych za II kwartał stabilizacja, a nawet spadki wolumenów kredytów przeterminowanych są dobrym prognostykiem zmniejszania tworzonych rezerw w kolejnych kwartałach. Jest to kluczowy element naszej strategii – stawiamy na jakość nowych kredytów, co pomoże zabezpieczyć nasz portfel na wypadek ewentualnych zawirowań ekonomicznych w przyszłości" - powiedział p.o. prezesa Richard Gaskin, cytowany w komunikacie.

Wartość kredytów netto wyniosła 30,70 mld zł na koniec czerwca wobec 29,10 mld zł rok wcześniej.

Wartość kredytów hipotecznych wzrosła do 17,7 mld zł w porównaniu z 17,3 mld zł rok wcześniej.

Kredyty dla MSP wzrosły do 3,4 mld zł wobec 3,1 mld zł rok wcześniej, a kredyty dla korporacji wzrosły do 1,7 mld zł w porównaniu z 1,6 mld zł rok wcześniej.

Udział kredytów z utratą wartości w całości portfela wyniósł 9,4% na koniec czerwca w porównaniu z 6,7% rok wcześniej, w tym portfelu kredytów MSP było to 14,6%, osób fizycznych 9,1%, a w portfelu korporacji 3,4%.

Depozyty klientów wzrosły do 14,33 mld zł na koniec czerwca wobec 10,13 mld zł rok wcześniej. W II kw. wartość depozytów wzrosła o 17% r./r.

Wynik z działalności bankowej wyniósł 1,10 mld zł w I pół. wobec 1,12 mld zł rok wcześniej, a w samym II kw. sięgnął  552 mln zł.

Koszty wyniosły 495 mln zł w II kw., a w całym półroczu sięgnęły 855 mln zł wobec 880 mln zł rok wcześniej (spadek o 3% r./r).

W I półroczu bank dokonał odpisów na restrukturyzację (redukcja 1472 etatów w związku z wyjściem z nierentownych linii biznesowych), której jednorazowe koszty wyniosły 143 mln zł.

Wskaźnik koszty do dochodów wyniósł 65% na koniec czerwca (z wyłączeniem kosztów restrukturyzacji) wobec 69,9% rok wcześniej.

Współczynnik wypłacalności wyniósł 12,07% na koniec czerwca.

Dołącz do dyskusji: Bank BPH spodziewa się niższych odpisów począwszy od III kw. 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl