SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pekao S.A. rusza z otwartą bankowością. Obsługa wielu kont z poziomu jednej platformy

Bank Pekao S.A. zapowiedział uruchomienie nowej opcji w postaci otwartej bankowości. Funkcja pozwala na kontrolę wielu różnych kont bankowych i dokonywanie na nich najważniejszych operacji. Na liście są PKO BP, Inteligo, Santander, mBank, BNP Paribas, ING, Alior Bank i Millennium.

Article

Bank Pekao S.A. poinformował o udostępnieniu użytkownikom nowej funkcjonalności – tzw. otwartej bankowości. Klienci Pekao mają możliwość podglądu stanu swoich kont z ośmiu innych banków.

Dzięki usłudze za pomocą logowania do serwisu Pekao24 lub aplikacji PeoPay posiadacze rachunków w różnych bankach mogą sprawdzać salda oraz historie transakcji rachunków złotowych, walutowych i oszczędnościowych, a także kart kredytowych oraz zlecać przelewy. Ponadto Pekao w ramach usługi otwartej bankowości umożliwia przelewy zagraniczne.

Jeden profil, kilka banków

Według zapowiedzi aby korzystać z otwartej bankowości w Pekao wystarczy zalogować się do serwisu Pekao24 lub aplikacji PeoPay i dodać rachunek z innego banku. Po akceptacji regulaminu i wyrażeniu odpowiednich zgód nastąpi przekierowanie na stronę wybranego banku, w celu potwierdzenia dostępu do rachunków.  

Czytaj dalej: Bank Pekao: firmy sektora rolno-spożywczego muszą szukać odbiorców na nowych rynkach

W ramach otwartej bankowości świadczone są dwie usługi. Klienci po zalogowaniu do serwisu Pekao24 lub aplikacji PeoPay zyskują wygodny dostęp do informacji o swoich rachunkach w różnych bankach. Obecnie usługa jest dostępna dla rachunków w PKO BP, Inteligo, Santander, mBank, BNP Paribas, ING, Alior Bank i Millennium.

Ponadto za pomocą serwisu Pekao24 można zlecić płatność z rachunku w formie przelewu krajowego. Pekao w ramach nowej opcji udostępnia również przelewy zagraniczne (SEPA, SWIFT) z rachunków w PKO BP, BNP Paribas, Alior Bank i Millennium, ING Bank i Inteligo.

Zgodnie z zapowiedzą już wkrótce usługa inicjowania przelewów z konta w innym banku będzie dostępna także w nowej wersji aplikacji PeoPay. Dzięki agregacji rachunków zarządzanie bieżącymi finansami i podgląd stanu kont w jednym serwisie bankowości elektronicznej będzie łatwiejsze niezależnie od liczby banków, w których klient posiada rachunki płatnicze.

Pekao wyjaśnia, że otwarta bankowość umożliwia także lepszy przepływ informacji między instytucjami finansowymi na życzenie klienta. Dzięki zdalnemu dostępowi do historii transakcji z różnych rachunków już wkrótce klienci będą mogli łatwiej zawnioskować o pożyczkę, kredyt lub kartę kredytową, bez dostarczania zaświadczeń z innych banków.

– Otwarta bankowość to nowy standard usług płatniczych, dzięki któremu klienci zyskują narzędzie umożliwiające zarządzanie kontami z różnych banków w jednym serwisie - zaznacza w komunikacie Bartosz Zborowski, dyrektor departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A. - Wdrożenie takiego rozwiązania oznacza przede wszystkim wygodę i nowe możliwości, ale także bezpieczeństwo płatności i danych klientów. Ponadto usługa pozwala bankowi lepiej poznać preferencje swoich klientów i skierować do nich bardziej spersonalizowaną ofertę.

Usługa otwartej bankowości będzie dostępna w nowej wersji aplikacji PeoPay. Będzie ona sukcesywnie udostępniana do pobrania w sklepie Google Play i App Store.

Czytaj dalej: Bank Pekao: nie będzie dynamicznego odrodzenia aktywności ekonomicznej

Otwarta bankowość została wprowadzona unijną dyrektywą PSD2, której celem jest stworzenie jednolitego i bezpiecznego rynku usług płatniczych. Rozporządzenie wprowadza również zmiany w zakresie bezpieczeństwa korzystania z usług bankowych, w szczególności logowania do bankowości elektronicznej, autoryzowania transakcji i korzystania z kart płatniczych.

Z usług dostępnych w ramach otwartej bankowości można korzystać całkowicie bezpłatnie, a jej uruchomienie zawsze wymaga zgody klienta. Aby móc oferować usługę podmioty, które uczestniczą w bankowości otwartej muszą uzyskać zgodę od organu nadzorczego – Komisji Nadzoru Finansowego lub jej odpowiedników w innych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zysk Pekao w trzecim kwartale 2020 r. wyniósł ok. 370,9 mln zł wobec 656,2 mln zł w analogicznym okresie ub.r. W raportowanym okresie bank skupiał się na digitalizacji i efektywności przy odpowiedzialnym podejściu do biznesu.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pekao S.A. rusza z otwartą bankowością. Obsługa wielu kont z poziomu jednej platformy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl