SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Banki analizują wdrożenie bezpiecznego kredytu

Banki pytane przez PAP analizują wprowadzenie do swojej oferty "bezpiecznego kredytu". Podkreślają, że czekają na ostateczny kształt przepisów i szczegóły dotyczące warunków umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Część banków już teraz deklaruje, że produkt znajdzie się w ich ofercie.

fot. Shutterstock.comArticle

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa oraz konto mieszkaniowe z dodatkową premią mieszkaniową, w połowie marca została uchwalona przez Sejm i skierowana do Senatu. Ma być rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu izby wyższej, rozpoczynającym się 10 maja. Przepisy, według założeń, mają wejść w życie 1 lipca br.

Jak działa bezpieczny kredyt

PAP zapytał 10 banków, czy są zainteresowane wprowadzeniem do swojej oferty "bezpiecznego kredytu" oraz konta mieszkaniowego.

PKO BP zadeklarował, że będzie uczestniczył w projekcie dotyczącym kredytu 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania. Spółka zastrzegła, że czeka na ostateczny kształt ustawy, która będzie określała szczegółowe warunki skorzystania przez klientów banków z tego rozwiązania oraz projekt umowy o współpracy z BGK.

Pekao SA przekazało, że zamierza przystąpić do programu Pierwsze Mieszkanie i "jako jeden z pierwszych udzielać kredytu na 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania". "Planujemy wdrożyć do swojej oferty +Kredyt bezpieczny 2 proc.+ i Konto Mieszkaniowe w lipcu br. Obecnie pracujemy nad szczegółami docelowej oferty, którą przedstawimy z odpowiednim wyprzedzeniem przed datą rozpoczęcia sprzedaży produktów" - podał Bank Pekao.

Santander przypomniał, że udzielał kredytów w ramach programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych; udziela również Rodzinnych Kredytów Mieszkaniowych (tzw. kredyt bez wkładu własnego). "Tym razem również zamierzamy przystąpić do programu i udzielać kredytów w ramach +Bezpiecznego kredytu 2 proc.+. Jeśli chodzi o konto mieszkaniowe, to decyzję o ewentualnym oferowaniu konta mieszkaniowego podejmiemy w oparciu o wyniki analizy regulacyjnej i biznesowej w najbliższych tygodniach" - podał bank.

Alior Bank odpowiedział PAP, że aktualnie pracuje nad ofertą. "Termin wdrożenia będzie uzależniony w części od daty wejścia ustawy i zawarcia umów o współpracy z BGK" - podkreślił.

Bank Ochrony Środowiska poinformował, że planuje wdrożenie do oferty "bezpiecznego kredytu". Dodał, że na razie nie jest w stanie podać szczegółów, co do daty i warunków.

Bank Polskiej Spółdzielczości oświadczył, że przygotowuje się do wdrożenia oferty "Bezpieczny kredyt 2 proc." oraz konta mieszkaniowego. Przekazał, że aktywnie uczestniczy w pracach grupy roboczej przy Związku Banków Polskich z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego oraz strony rządowej.

mBank zaznaczył, że śledzi prace związane z ustawą. "Jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem +Bezpiecznego kredytu 2 proc.+, ale w tej chwili jest za wcześnie na ostateczne decyzje, ponieważ nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu ustawy, ani warunków umowy między bankami a BGK" - oznajmił bank.

ING Bank Śląski przekazał, że analizuje założenia rządowego programu. "Na tej podstawie w przyszłości będziemy podejmować decyzje" - zapowiedział.

BNP Paribas poinformował, że przygląda się obu produktom: "bezpiecznemu kredytowi" i kontu mieszkaniowemu. "Na tym etapie ciężko przewidzieć, jaki finalnie produkty będą miały kształt; najbliższe tygodnie pokażą" - stwierdził bank w odpowiedzi na pytanie PAP.

Bank Millenium przekazał, że jest w trakcie analizy tej kwestii. Podobnie odpowiedział Credit Agricole, podkreślając, że nie ma jeszcze ostatecznego kształtu przepisów.

"Bezpieczne kredyty" będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Do 30 listopada BGK ma opracować i udostępnić bankom kredytującym elektroniczny system ewidencji dopłat, służący monitorowaniu wydatków związanych z dopłatami do rat "bezpiecznego kredytu".

Dołącz do dyskusji: Banki analizują wdrożenie bezpiecznego kredytu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl