SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Banki oczekują obniżki stóp procentowych. Oprocentowanie lokat będzie spadać

Wystarczyła chwila, żeby niewielki wzrost oprocentowania krótko- i średnioterminowych lokat poszedł w zapomnienie. Być może banki coraz poważniej biorą pod uwagę możliwość obniżki stóp procentowych.

Article

Przeciętne oprocentowanie bankowych depozytów zakładanych na trzy miesiące spadło w miesiąc o 0,1 pkt proc. do 2,54 proc. w skali roku. Średnia stawka na lokatach półrocznych zmniejszyła się o 0,08 pkt proc. do 2,56 proc., zaś oprocentowanie depozytów rocznych pozostało na niezmienionym poziomie – 2,68 proc. Nieduży, wręcz mikroskopijny, wzrost zaobserwowano natomiast w przypadku lokat dwuletnich, które dają zarobić średnio 3,13 proc. w skali roku wobec 3,11 proc. przed miesiącem.

Spadek oprocentowania trzy- i sześciomiesięcznych lokat, które jeszcze przed momentem nieznacznie rosło może być spowodowany coraz częściej pojawiającymi się opiniami o możliwym cięciu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Lecz przyczyna może być i znacznie mniej wyszukana, ponieważ należy uwzględnić, że cięcie oprocentowania dotyczyło głównie lokat krótkoterminowych, które często objęte są promocjami. A te, co zrozumiałe, nie trwają wiecznie.

Przeciętne oprocentowanie lokat na 5 tys. zł
 
Źródło: Open Finance, stan na 3 lipca 2014 r.

W cyklicznym rankingu lokat przygotowanym przez nas czołówka jednomiesięcznych lokat pozostała bez zmian. W dalszym ciągu wygrywa BNP Paribas z depozytem na 3 proc. w skali roku, a na kolejnych dwóch miejscach ze stawkami na poziomie 2,7 proc. oraz 2,5 proc. znajdują się odpowiednio Meritum Bank i BIZ Bank (d. FM Bank). W przypadku lokat kwartalnych także nie odnotowano większych zmian wśród najlepszych ofert. Wygrywa Idea Bank z lokatą na 5 proc. w skali roku dla nowych klientów, którzy chcą ulokować nie więcej niż 10 tys. zł. Na drugim miejscu znalazł się natomiast Bank Millennium z lokatą dostępną wyłącznie poprzez aplikację bankowości mobilnej. Do zarobienia jest 4,5 proc. w skali roku, ale i w tym przypadku maksymalne saldo depozytu to tylko 10 tys. zł. Lokata w Millennium przeznaczona jest dla właścicieli Konta 360°. Pozostali klienci banku zarobią o 0,5 pkt proc. mniej. Trzymiesięczne depozyty terminowe na 4 proc. oferują natomiast BGŻOptima oraz neoBank, internetowe ramię Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego. W tym ostatnim przypadku oferta obowiązuje tylko do 3 lipca.

Najwyższe stawki depozytów 1- i 3-miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Nazwa Banku

Lokata 1 M na 5 tys. zł

BNP Paribas

3,00%

Meritum Bank

2,70%

BIZ Bank

2,50%

Eurobank

2,40%

BOŚ

2,30%

Plus Bank

2,30%

VW Bank direct

2,30%

Nazwa Banku

Lokata 3 M na 5 tys. zł

Idea Bank

5,00%

Millennium

4,50%

BGŻ Optima

4,00%

neoBANK

4,00%

BIZ Bank

3,60%

BNP Paribas

3,60%

Źródło: Open Finance, stan na 3 lipca 2014 r.


Comiesięczne porównanie półrocznych lokat wygrywa BIZ Bank z depozytem na 3,9 proc. w skali roku. Następny w kolejności Meritum Bank płaci 3,7 proc., a zaraz za nim uplasował się Bossabank (internetowy oddział Banku Ochrony Środowiska) z lokatą, która daje zarobić 3,6 proc. W przypadku rocznych depozytów na czele znalazły się Idea Bank i Meritum Bank, które oferują po 3,8 proc. Niewiele mniej, bo 3,75 proc., płaci BIZ Bank, a następny w kolejności Plus Bank oferuje 3,6 proc., ale na lokacie dostępnej wyłącznie poprzez bankowość mobilną. Po ponad pół roku dominacji pozycję lidera wśród lokat zakładanych na dwa lata stracił Santander Consumer Bank, który obniżył oprocentowanie o 0,1 pkt proc. do 4 proc. w skali roku. Wyprzedza go więc BIZ Bank ze stawką na poziomie 4,05 proc. Na trzecim miejscu zestawienia długoterminowych depozytów znalazł się natomiast oferujący 3,7 proc. w skali roku Alior Bank.

Najwyższe stawki depozytów 6-, 12- i 24-miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Nazwa Banku

Lokata 6 M na 5 tys. zł

BIZ Bank

3,90%

Meritum Bank

3,70%

BossaBank

3,60%

Plus Bank

3,55%

BOŚ

3,50%

Nazwa Banku

Lokata 12 M na 5 tys. zł

Idea Bank

3,80%

Meritum Bank

3,80%

BIZ Bank

3,75%

Plus Bank

3,60%

neoBANK

3,30%

Nazwa Banku

Lokata 24 M na 5 tys. zł

BIZ Bank

4,05%

Santander Consumer Bank

4,00%

Alior Bank

3,70%

Meritum Bank

3,69% z

Plus Bank

3,60%

z – oproc. zmienne, źródło: Open Finance, stan na 3 lipca 2014 r.


Michał Sadrak, Open Finance

Dołącz do dyskusji: Banki oczekują obniżki stóp procentowych. Oprocentowanie lokat będzie spadać

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
panna
niech sobie nawet nie żartują.. już lokaty są średnio opłacalne, chociaż trzymam się swoich w getinie, i na razie jestem na plusie.
odpowiedź