SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Barbara Burdzy zwolniona z TVP.info za publikację tekstu w WP. „Zablokował go naczelny, więc poszłam gdzie indziej”

W poniedziałek dziennikarka portalu TVP.info Barbara Burdzy została zwolniona, a jako powód podano publikację w Wirtualnej Polsce jej artykułu o Antonim Macierewiczu. - Samuel Pereira zablokował ten artykuł, w związku z tym uznałam, że opublikuję go gdzie indziej. W umowie nie ma wyłączności - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Burdzy.

W ubiegły piątek portal WP.pl opublikował artykuł dziennikarki TVP.info Barbary Burdzy pt. „Służby Macierewicza skłamały. PO ma dowód”, który zawiera relacje z posiedzenia zespołu ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa, powołanego przez PO. Wynika z niego, że posłowie Platformy Obywatelskiej mają „dowody na kłamstwo szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, podległej Antoniemu Macierewiczowi”. - SKW udzieliła dostępu do informacji niejawnych ówczesnemu wiceministrowi obrony narodowej Jackowi Kotasowi. Ludzie Macierewicza zapewniali, że nie pracował on wcześniej w spółce kojarzonej z warszawską reprywatyzacją - czytamy w artykule. W tekście cytowane są wypowiedzi posłów Platformy Obywatelskiej - Cezarego Tomczyka, Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Tomasza Siemoniaka (byłego szefa MON).

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, wczoraj Barbara Burdzy została zwolniona z redakcji TVP.info. Szef wydawców Michał Rybicki przekazał jej dokument podpisany przez Kubę Sufina, szefa online. Dziennikarka wysłała do niego e-maila z prośbą o pisemne uzasadnienie decyzji o zwolnieniu.

- Wydawca poinformował mnie, że decyzja o rozwiązaniu umowy zapadła w związku z publikacją materiału w Wirtualnej Polsce. Nie rozumiem tych zarzutów. Inni dziennikarze portalu tvp.info również publikują w mediach konkurencyjnych, wprawdzie jest to „Gazeta Polska”, ale kapitał nie jest wspólny z TVP - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Barbara Burdzy.

- Portal tvp.info podziękował Barbarze Burdzy za współpracę. Powodem było zbieranie w trakcie pracy dla portalu tvp.info materiałów dla konkurencji i opublikowanie u konkurencji tekstu bez zgody kierownictwa redakcji. Jej postawa oceniona została jako nielojalność wobec całego zespołu, koleżanek i kolegów z redakcji - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu, zapytany o powody rozstania.

Według relacji Burdzy, artykuł miał pierwotnie powstać dla TVP.info, bo to wydawca portalu informacyjnego zlecił dziennikarce śledzenie pierwszego posiedzenia zespołu śledczego Platformy Obywatelskiej. Artykuł powstał, ale nie trafił do TVP.info.

- Samuel Pereira zablokował ten artykuł. Jest to kolejny mój materiał, który zablokował redaktor naczelny TVP.info, wcześniej pisałam m.in. o Pawle Kukizie i Janie Śpiewaku. W związku z tym uznałam, że opublikuję artykuł gdzie indziej. Pracuję w oparciu o umowę o dzieło, a w mojej umowie nie ma zapisu o wyłączności - opisuje nam Barbara Burdzy.

Pereira zaprzecza wersji przedstawionej przez Burdzy. - Nieprawdą jest, że tekst został zablokowany. Co więcej, ok. godziny 20.00 poinformowałem autorkę, że tekst napisany został z merytorycznymi błędami, jednak możemy to jeszcze uzupełnić i opublikować. Autorka uznała, że nie ma sensu. Ten sam tekst następnego dnia pojawił się u konkurencji - informuje redaktor naczelny TVP.info.

Barbara Burdzy była związana z TVP.info od 1 września, wcześniej pracowała w „Polska The Times”, Agencji Informacyjnej Polska Press i Radiu Wnet. Jednocześnie dziennikarka nadmienia, że nie prowadzi z Wirtualną Polską żadnych rozmów na temat pracy.

Dołącz do dyskusji: Barbara Burdzy zwolniona z TVP.info za publikację tekstu w WP. „Zablokował go naczelny, więc poszłam gdzie indziej”

137 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
emo
tak, na pewno to ma związek z tym, że opublikowała tekst w WP. bo przecież nie dlatego, że pisała o kłamstwach Macierewicza. wcale nie.
odpowiedź
User
widz
Jaki był powód blokady artykułu, panie Pereira? Jesteśmy bardzo ciekawi.
odpowiedź
User
Seba
To się napracowala tam
odpowiedź