SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Bauerze będzie siatka płac i fundusz świadczeń socjalnych. Związki walczą o podwyżki

Przedstawiciele zarządów Wydawnictwa Bauer i agencji AKPA Press Polska ponownie spotkali się ze związkowcami. Ustalono, że w firmach stworzona będzie siatka płac i fundusz świadczeń socjalnych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Związkowcy domagają się jednak większych podwyżek.

W środę odbyła się kolejna tura rozmów między przedstawicielami zarządów Wydawnictwa Bauer i agencji AKPA Press Polska ze związkowcami. Pierwsze miało miejsce pod koniec marca.

- Mam poczucie, że to spotkanie było bardziej produktywne niż pierwsze, bo wtedy usłyszeliśmy „nie” na wszystkie nasze postulaty - przyznaje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora, przewodnicząca związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Bauerze. - Nie jest teraz tak, że usłyszeliśmy „tak” na którykolwiek z nich. Pracodawca jest otwarty jedynie na wymóg wynikający z dyrektywy europejskiej, czyli stworzenie siatki płac. Umówiliśmy się, że proces tworzenia tej siatki zacznie się we wrześniu – podkreśla.

Jak w przesłanych do zarządów 21 marca postulatach zapisali związkowcy, ma ona zawierać przedziały najniższych i najwyższych wynagrodzeń zasadniczych dla każdej grupy pracowników.

Fundusz świadczeń socjalnych w przyszłym roku

Innym postulatem jest utworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.  - Dyskutujemy o funduszu świadczeń socjalnych i jesteśmy gotowi zaakceptować rozwiązanie, że zostanie utworzony w 2025 roku. We wrześniu ma zacząć powstawać budżet i fundusz mógłby się w nim ma znaleźć. Taki pomysł jest na stole – mówi Zuchora.

Związkowcy chcą także podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł. - Najtrudniejsze są podwyżki, i tu spotykamy się z największym oporem zarządu. Pracodawca ma swój pomysł na podwyżki i, jak twierdzi, jest w procesie, który zakończy się pod koniec kwietnia. Deklaruje, że na podwyżki dla dwóch firm, Bauera i AKPA, powiększy budżet na pensje o kilka procent – mówi przewodnicząca Inicjatywy Pracowniczej. - Nas to nie satysfakcjonuje, tym bardziej, że wyraźnie powiedzieli, iż nie są to podwyżki dla wszystkich. Będziemy naciskać, żeby fundusz na podwyżki został powiększony – zapowiada.

Dla kogo konkretnie zarząd chce podwyżek? - Tego nie chcieli nam powiedzieć, jesteśmy umówieni na 24 kwietnia, żeby dowiedzieć się, ile osób zarabiających w poszczególnych przedziałach kwot je dostanie i w jakiej wysokości – mówi Zuchora.

- Interesuje nas nie tylko to, żeby budżet na podwyżki był większy, ale także sposób ich przyznawania i kto je dostanie. Z tego wynika postulat podwyżek o tysiąc złotych. Chcemy, żeby podwyżki były kwotowe, a nie procentowe, bo dotychczas Bauer ze swoimi skandalicznie niskimi podwyżkami procentowymi i niewiarygodnym zróżnicowaniem wysokości pensji nawet na tych samych stanowiskach utrwala głębokie nierówności płacowe – uważa związkowczyni.

- Podczas drugiego spotkania z Przedstawicielami Związku Zawodowego, które miało miejsce dzisiaj, Zarząd po raz kolejny odniósł się do zgłoszonych przez Związek żądań, wyjaśniając swoje stanowisko w kwestii planowanych od kilku miesięcy podwyżek oraz dwóch innych zgłoszonych przez związek tematów – mówi Maciej Brzozowski, dyrektor public relations Bauera.

Kolejne spotkanie planowane jest na 24 kwietnia.

Czego domagają się związkowcy w Bauerze

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer i należącej do grupy agencji AKPA Press Polska 21 marca przesłała zarządowi firmy pismo z postulatami. Związkowcy chcieli podwyższenia do 1 kwietnia wynagrodzenia zasadniczego wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł.

Związkowcy zażądali, aby Bauer i AKPA spełniły ich postulaty w ciągu 14 dni (do 1 kwietnia br.). „Niespełnienie żądań w przeciągu wskazanego terminu będzie oznaczało rozpoczęcie sporu zbiorowego związku z pracodawcami” - podkreślają. W ciągu natomiast 14 dni od zgłoszenia sporu zapowiadają organizację strajku.

- Postulaty wynikły z naszej obserwacji sytuacji i rosnącego napięcia ekonomicznego w naszej firmie, a także z ankiety pracowniczej, w której 98 procent pracowników wyraziło swoje niezadowolenie z wysokości pensji - komentowała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Zuchora. - 100 procent z nich wpisało walkę o wyższe wynagrodzenia jako to, czego oczekują od związku zawodowego. Było jasne, że to najważniejsza rzecz w obu firmach – podkreślała.

Związkowcy przeprowadzili ankietę wśród pracowników pod koniec ub.r. Pytali m.in. o satysfakcję z zarobków, oczekiwania dotyczące podwyżek oraz poparcie dla pomysłów zmiany rocznej premii na kwotową, jawnej struktury zarobków, umowy o pracę dla zatrudnionych dłużej niż sześć miesięcy czy wprowadzeniu przejrzystych ocen – także przełożonych.

Wydawnictwo Bauer w 2022 roku zwiększyło przychody o 2 proc., a przy wzroście wydatków operacyjnych o prawie jedną piątką jego zysk netto zmalał z 98,93 do 67,21 mln zł.

Dołącz do dyskusji: W Bauerze będzie siatka płac i fundusz świadczeń socjalnych. Związki walczą o podwyżki

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bulbo
Nie jest teraz tak, że usłyszeliśmy „tak”
8 0
odpowiedź
User
Mirek
ludzie, dajcie sobie spokój z tym Bauerem, szkoda życia
13 0
odpowiedź
User
felek
Czy Zuchora słyszy samą siebie ?
5 4
odpowiedź