SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trwają negocjacje w Bauerze. Chodzi o podwyżki

W środę w Wydawnictwie Bauer i agencji AKPA Press Polska odbyła się pierwsza tura rokowań związków zawodowych z przedstawicielami firm. Dotyczą m.in. podwyżek. Kolejne spotkanie ma odbyć się w pierwszej połowie kwietnia.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

W ubiegłym tygodniu związkowcy z działającej w Wydawnictwie Bauer i agencji AKPA Press Polska Inicjatywy Pracowniczej przedstawili postulaty dotyczące m.in. podwyższenia wynagrodzenia wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł, wprowadzenia siatki płac i stworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dali zarządowi 14 dni na realizację postulatów. W przeciwnym razie grożą sporem zbiorowym, a później strajkiem.

W środę odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli firm z przedstawicielami związkowców. - Spotkanie przeprowadzono w sposób zgodny z obowiązującym prawem oraz w atmosferze pełnego poszanowania dla wszystkich stron – mówi Wirtualnemedia.pl Maciej Brzozowski, dyrektor public relations Bauera. - Podczas spotkania przedstawiliśmy nasze konkretne stanowisko odnośnie zgłoszonych przez związek zawodowy żądań. Kolejne rokowania odbędą się w pierwszej połowie kwietnia – dodaje.

Czego domagają się związkowcy w Bauerze

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer i należącej do grupy agencji AKPA Press Polska 21 marca przesłała zarządowi firmy pismo z postulatami. Związkowcy chcą podwyższenia do 1 kwietnia wynagrodzenia zasadniczego wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł.

Kolejnym postulatem jest uzgodnienie ze związkiem zawodowym i wprowadzenie do regulaminu wynagradzania siatki płac. Ma ona zawierać przedziały najniższych i najwyższych wynagrodzeń zasadniczych dla każdej grupy pracowników. Inicjatywa Pracownicza chce także utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Związkowcy zażądali, aby Bauer i AKPA spełniły ich postulaty w ciągu 14 dni (do 1 kwietnia br.). „Niespełnienie żądań w przeciągu wskazanego terminu będzie oznaczało rozpoczęcie sporu zbiorowego związku z pracodawcami” - podkreślają. W ciągu natomiast 14 dni od zgłoszenia sporu zapowiadają organizację strajku.

- Postulaty wynikły z naszej obserwacji sytuacji i rosnącego napięcia ekonomicznego w naszej firmie, a także z ankiety pracowniczej, w której 98 procent pracowników wyraziło swoje niezadowolenie z wysokości pensji - komentowała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora, przewodnicząca Inicjatywy Pracowniczej. - 100 procent z nich wpisało walkę o wyższe wynagrodzenia jako to, czego oczekują od związku zawodowego. Było jasne, że to najważniejsza rzecz w obu firmach – podkreślała.

Związkowcy przeprowadzili ankietę wśród pracowników pod koniec ub.r. Pytali m.in. o satysfakcję z zarobków, oczekiwania dotyczące podwyżek oraz poparcie dla pomysłów zmiany rocznej premii na kwotową, jawnej struktury zarobków, umowy o pracę dla zatrudnionych dłużej niż sześć miesięcy czy wprowadzeniu przejrzystych ocen – także przełożonych.

Wydawnictwo Bauer w 2022 roku zwiększyło przychody o 2 proc., a przy wzroście wydatków operacyjnych o prawie jedną piątką jego zysk netto zmalał z 98,93 do 67,21 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Trwają negocjacje w Bauerze. Chodzi o podwyżki

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tych
W głowach się poprzewracało, trzy tysie na rękę i jeszcze pewnie płatny urlop, bo etat zamiast dzieła?
odpowiedź
User
ss
o 1000 rubli
odpowiedź
User
man
Prasa umrze z ostatnimi czytelnikami. Już niedługo, bo czytelnicy mają od 50 lat w górę.
Trochę szkoda, ale sami są winni. Młodzi nie chcą kupować bzdur. Wolą internetowe...bzdury. Przynajmniej są za darmo, ale jednak to śmieci. Za wiedzę trzeba płacic. Śmiac się chce jak się przypomni ten hura optymizm o zbawiennej roli internetu 20, a nawet jeszcze 10 lat temu. Kilka korporacji będzie miało monopol na wszystko, zwłaszcza na informacje.
odpowiedź