SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sukces zbiórki na Bayraktara dla Ukrainy: Polacy wpłacili ponad 23 mln zł

W uruchomionej przez Sławomira Sierakowskiego zbiórce na platformie Zrzutka.pl na dron bojowy Bayraktar dla ukraińskiego wojska wpłacono wyznaczoną sumę - 22,5 mln zł. W niedzielę wpłacających równocześnie było tak wielu, że Zrzutka.pl się zawieszała.

Article

Wyznaczony cel 22,5 mln zł został przekroczony przez zbiórkę na Bayraktara w niedzielę po godz. 14. Krótko przedtem Sławomir Sierakowski stwierdził na Facebooku, że dostaje mnóstwo sygnałów o osobach chcących przyłączyć się do akcji i zachęcających do tego innych.

- Dlatego zbiórka będzie aktywna jeszcze kilka dni, dla wszystkich którzy nie zdążą lub dopiero teraz się dowiedzą. Nadwyżka, która wpłynie na jej konto, zostanie przekazana na cele Funduszu Sił Zbrojnych Narodowego Banku Ukrainy zgodnie z opisem zbiórki - zapowiedział.

 

Ponad 200 tys. wpłacających na Bayraktar

Zbiórka została ogłoszona przez Sławomira Sierakowskiego pod koniec czerwca. Do poniedziałkowego poranka wpłacono łącznie 23,1 mln zł, zbiórkę wsparło ponad 210 tys. osób.

Jedną czwartą z wyznaczonej kwoty 22,5 mln zł przekroczono 5 lipca, a połowę - 11 lipca.

W niedzielę w okolicach południa wpłaty starało się zrealizować jednocześnie tak wielu użytkowników, że Zrzutka.pl przestała na krótko działać. - Kochana Polsko Zbrojna, Padły nam serwery! Zrzutka.pl ma wyjątkowe zabezpieczenia pod tym względem, ale tak wielu z Was chce dołączyć do akcji! Zaraz zostaną naprawione, więc wracajcie! - relacjonował Sierakowski.

 

Dzięki akcji być może Bayraktar zostanie przekazany ukraińskiemu wojsku za darmo przez przez producenta. - Drodzy, producent Bayraktarów wysłał w CNN pozytywny sygnał, choć pośrednio. Bardzo możliwe, że środki, które zbieramy na drona zostaną niejako podwojone. Firma może przekazać drona za darmo Ukrainie, którą nazwała najbliższym sojusznikiem (zapowiedziała też, że nigdy nie sprzeda broni Rosji), a nasze środki ostatecznie trafią na pomoc humanitarną - poinformował Sierakowski kilka dni temu.

Jak poinformował w niedzielę red. Sierakowski, zbiórka będzie jeszcze organizowana co najmniej przez cztery dni, tak - jak to było pierwotnie zaplanowane. Przypomniał, że już na początku akcji w opisie zbiórki zawarł, iż ewentualna nadwyżka trafi na fundusz Sił Zbrojnych Ukrainy w Narodowym Banku Ukrainy.

"W ten weekend otrzymaliśmy bardzo dużo zapytań, maili i sms-ów. Są sygnały, że bardzo dużo ludzi chce jeszcze dołączyć do zbiórki. Pięciokrotnie nam padły serwery dziś, mimo naprawdę dobrych zabezpieczeń portalu Zrzutka.pl, na którym trwa zbiórka. Ludzie chcą mieć poczucie, że coś sami zrobili konkretnego dla obrony Ukrainy, więc chcemy dać możliwość wszystkim tym, którzy jeszcze chcą się zaangażować, aby mogli to zrobić" - powiedział.

Przekazał, że po ostatecznym zakończeniu zbiórki możliwe są dwa scenariusze. "Niewykluczone, że firma Baykar zachowa się jak po zbiórkach litewskiej i ukraińskiej, czyli drona przekaże w prezencie, gdyż – jak wtedy uzasadniała – jest pod wrażeniem mobilizacji społecznej. Zebrane środki zasugeruje zaś przeznaczyć na cele społeczne w Ukrainie. I tak wtedy zrobimy" – zapewnił.

"Natomiast druga ewentualność jest taka, że środki przekażemy z rachunku płatniczego portalu zrzutka.pl odpowiedniej instytucji, która ma w statucie zakup broni. To może być fundacja przy prezydencie Ukrainy United24, albo Narodowy Bank Ukrainy i Fundusz Sił Zbrojnych. Wtedy my wysyłamy dedykowane środki i podpisujemy umowę, że ta instytucja zobowiązuje się do zakupu drona" – powiedział.

Red. Sierakowski ocenił, że "wszystko powinno się wyjaśnić maksymalnie w ciągu kilkunastu dni".

Największa zbiórka w historii Zrzutka.pl

Uruchomiona przez niego akcja to największa zbiórka w historii Zrzutki. Na początku lipca za wpłaty podziękowało ukraińskie ministerstwo obrony.

Zbiórkę promowało wiele znanych osób: artystów, sportowców i dziennikarzy. Przy okazji zorganizowano na facebookowej grupie Zrzutki dodatkowe licytacje z ich udziałem, m.in. wspólnego posiłku z Markiem Belką, Katarzyną Kasią i Sławomirem Sierakowskim, dnia na planie filmowym z Agnieszką Holland i Borysem Szycem oraz grzybobrania z Adamem Wajrakiem. Osobne licytacje, z gadżetami dotyczącymi Ukrainy uruchomiono na Allegro.

Wiele z tych aukcji jeszcze trwa, pieniądze wpłacone przez zwycięzców zasilą główną zbiórkę.

BayraktarTB2 to turecki dron bezzałogowy zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długość lotu do 27 godzin.

Dołącz do dyskusji: Sukces zbiórki na Bayraktara dla Ukrainy: Polacy wpłacili ponad 23 mln zł

45 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwer
Dzień po wpłacie większość będzie szukała cukru w Biedronce :D
odpowiedź
User
Tomek
A tyle płaczu o raty kredytów. Czyli jednak pieniążki są.
odpowiedź
User
animowany
Jak widać są. Trzeba kroić jeszcze bardziej naród. Moradziecki już pracuje nad nowymi podatkami.
odpowiedź