SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Chinach zakaz nadawania dla BBC World News

Urząd radiofonii i telewizji Chin (NRTA) zakazał w czwartek nadawania w kraju brytyjskiej stacji BBC World News, zarzucając jej złamanie zasad obiektywizmu. Wcześniej brytyjskie władze odebrały licencję na nadawanie w Wielkiej Brytanii chińskiej telewizji CGTN.

Article

NRTA uznał, że BBC World News złamała regulacje dotyczące nadawania w Chinach oraz zasadę prawdziwości i bezstronności informacji. Brytyjska stacja zaszkodziła też interesom państwowym i jedności narodowej Chin - napisano w komunikacie.

Urząd nie zgadza się na dalsze nadawanie BBC World News w ChRL i nie przyjmie jej wniosku o nadawanie w przyszłym roku - dodano.

"Jesteśmy rozczarowani, że chińskie władze zdecydowały się na taki kierunek działań. BBC jest najbardziej zaufanym międzynarodowym nadawcą wiadomości na świecie i relacjonuje historie z całego świata uczciwie, bezstronnie i bez strachu lub faworyzowania" - napisała w komunikacje brytyjska stacja.

Szef MSZ potępia decyzję władz Chin

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab potępił w czwartek decyzję władz Chin o zakazie nadawania na terenie tego kraju stacji BBC World News.

"Decyzja Chin o zakazie nadawania BBC World News w Chinach kontynentalnych jest niedopuszczalnym ograniczeniem wolności mediów. Chiny mają jedne z najsurowszych na całym świecie restrykcji w zakresie wolności mediów i internetu, a ten najnowszy krok tylko zaszkodzi reputacji Chin w oczach świata" - napisał Raab w wydanym oświadczeniu.

Zakaz nadawania na terenie Chin przez BBC World News jest odpowiedzią Pekinu na zeszłotygodniową decyzję Ofcom, brytyjskiego regulatora rynku mediów, który odebrał licencję chińskiej anglojęzycznej stacji CGTN, gdyż jak stwierdzono, kontrolę nad nią sprawowała Komunistyczna Partia Chin, a nie podmiot, który formalnie był posiadaczem licencji.

Zgodnie z brytyjskimi przepisami to posiadacze licencji muszą mieć kontrolę nad stacją, w tym sprawować nadzór redakcyjny nad programami, które pokazują. Ponadto posiadacze licencji nie mogą być kontrolowani przez organy polityczne.

Wkrótce po tym chińskie MSZ wezwało BBC do publicznych przeprosin w związku ze sposobem relacjonowania pandemii Covid-19 w Chinach oraz zarzuciło stacji rozpowszechnianie fałszywych informacji i prowadzenie kampanii mającej oczerniać Chiny.

W ostatnich miesiącach BBC obszernie opisywała sytuację w regionie Sinciang na zachodzie Chin, gdzie według ekspertów ONZ ponad milion Ujgurów i innych muzułmanów trafiło do pozaprawnych obozów internowania. Pojawiły się oskarżenia o przymusowe sterylizacje i aborcje, systematyczne gwałty, tortury i zmuszanie Ujgurów do pracy w fabrykach i na polach bawełny.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Chinach zakaz nadawania dla BBC World News

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tg
Chiny pamiętają traktat nankiński i nierównoprawne traktaty.Wojna opiumowa.Brytole wiele szkód wyrządziły Chińczykom.
odpowiedź