SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Berlin najatrakcyjniejszym rynkiem nieruchomości komercyjnych w Europie, Warszawa liderem w Europie Środkowo-Wschodniej

Rośnie zainteresowanie inwestorów rynkami najbardziej dotkniętymi przez kryzys finansowy oraz miastami spoza pierwszej ligi. Pomimo spadku Warszawa wciąż jest najbardziej atrakcyjną lokalizacją w Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z najnowszego raportu "Emerging Trends in Real Estate Europe 2015" opracowanego przez PwC i Urban Land Institute (ULI).

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

W tegorocznym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej czołowe miejsca zajmują Berlin, Dublin i Madryt.

Najwyższy wzrost zanotowały Ateny (o 23 pozycje), Amsterdam (o 17 pozycji), Lizbona (o 17 pozycji), Madryt (o 16 pozycji) oraz Birmingham (14 pozycji).

Warszawa znalazła się na 14. miejscu (spadek z 11. pozycji), wciąż pozostając najbardziej atrakcyjną lokalizacją nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo–Wschodniej.

"Za wyborem Warszawy przemawiała dobra sytuacja gospodarcza i polityczna w kraju oraz rosnąca populacja mieszkańców miasta. Należy mieć jednak świadomość, że pewna destabilizacja w regionie związana z sytuacją za naszą wschodnią granicą nie pozostaje bez wpływu na ogólną ocenę ryzyka inwestycyjnego w Polsce. Dodatkowo, duża podaż na stołecznym rynku powierzchni biurowych powoduje, że inwestorzy przyglądają się coraz częściej także rynkom regionalnym w Polsce. Coraz większą uwagę inwestorów zwraca również segment nieruchomości mieszkaniowych. W tym przypadku szczególnym zainteresowaniem cieszy się Warszawa, jednak interesujących gruntów pod nowe inwestycje w stolicy brakuje. Nie dziwi więc, że uwaga inwestorów w coraz większym stopniu koncentruje się na innych miastach Polski i Europy oferującym większe możliwości inwestycyjne i którym Warszawa musi oddać część ze swojego dotychczasowego sukcesu w naszym zestawieniu." - powiedziała Kinga Barchoń, dyrektor i lider zespołu ds. nieruchomości w PwC.

61% ankietowanych na potrzeby raportu ekspertów rynku nieruchomości wskazało na obiecujące perspektywy Hiszpanii (w szczególności Madrytu i Barcelony). 47% szanse na zyski widzi w Irlandii, a 62% we Włoszech (przede wszystkim w Mediolanie i Rzymie). Jako atrakcyjne rynki ankietowani wskazują także na Francję (25%) oraz Grecję (prawie 1/4).

"Inwestorzy przekonali się, że najlepsze aktywa są drogie i trudne do pozyskania, zaczęli więc rozglądać się za nowymi możliwościami w miastach spoza pierwszej ligi i nowymi rodzajami aktywów. Nowe inwestycje oferują potencjalnie wyższą stopę zwrotu, ale i wymagają wyższej tolerancji ryzyka, która w miarę powrotu zaufania na globalne rynki nieruchomości, znów pojawia się na rynku. Taką tendencję widzimy już od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, a w odniesieniu do Europy po raz pierwszy pojawiła się w zeszłym roku w kontekście inwestycji w Irlandii i Hiszpanii. W tym roku obserwujemy umocnienie się tego trendu i plany inwestowania w takich lokalizacjach jak Ateny, Amsterdam, Birmingham czy Lizbona." - stwierdziła Lisette Van Doorn, dyrektor generalny ULI Europe.

Pomimo niepewnej sytuacji ekonomicznej w Europie, nieruchomości stanowią interesującą opcję inwestycyjną. 70% ankietowanych inwestorów oczekuje, że w związku z przewidywaną walką o najlepsze nieruchomości, w najbliższym czasie wielkość zainwestowanego kapitału wzrośnie, a wraz z nim - zadłużenie. Inwestorzy spodziewają się nawet, że na rynku zabraknie aktywów, które mogą być przedmiotem obrotu - zdaniem 82% respondentów może być to większe wyzwanie w nadchodzącym okresie niż kwestie regulacyjne lub dostępność finansowania.

Ponadto po stronie inwestorów rośnie apetyt na inwestycje mieszkaniowe, stymulowany niedoborem na rynku mieszkaniowym, szczególnie obserwowanym w Londynie. Rynek najmu długoterminowego cieszy się silnym zainteresowaniem w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Coraz więcej inwestorów decyduje się na inwestowanie w portfele mieszkaniowe, w tym fundusze private eqity oraz kapitał instytucjonalny.

"W ostatnim roku obserwowaliśmy ogromne ożywienie na polskim rynku nieruchomości, napływ kapitału i poszukiwanie aktywów klasy A. Sektorami uważanymi za atrakcyjne są sektor ochrony zdrowia, sektor hotelowy oraz sektor logistyczny napędzany zmianami w zachowaniach konsumentów i wzrostem e-commerce.  Szczególnie inwestycje nieruchomościowe w sektorze logistycznym postępują w ostatnim czasie bardzo prężnie w związku z korzystnym położeniem Polski oraz stabilnością gospodarczą, sprzyjającą inwestycjom na naszym rynku. Inwestorzy od pewnego czasu kierują także swoją uwagę w stronę segmentu inwestycji mieszkaniowych, który może stać się jeszcze bardziej interesujący za sprawą zachęt rządowych. Szczególnie atrakcyjnym – poza Warszawą – może być w tym aspekcie Wrocław.” – powiedział Jean Rossi, partner w kancelarii PwC Legal stojący na czele praktyki ds. rynku nieruchomości.

Ponad 70% respondentów przyznało, że zrównoważony rozwój jest częścią ich strategii biznesowej. Wydaje się, że "zielone" inwestycje są czynnikiem wspierającym biznes oraz ułatwiającym pozyskanie najemcy, ale w mniejszym stopniu przekładają się na wysokość cen najmu. Choć 47% ankietowanych ma nadzieje na wyższe zyski z najmu, to jedynie 18% je uzyskuje.

"Emerging Trends in Real Estate Europe" to coroczny raport publikowany od 2003 r. wspólnie przez globalny instytut edukacyjno-badawczy Urban Land Institute (ULI) i firmę doradczą PricewaterhouseCoopers (PwC). Raport podsumowuje perspektywy dla europejskiego rynku inwestycji w nieruchomości oraz opisuje przewidywane tendencje rozwoju, finansowania nieruchomości i rynków kapitałowych oraz tendencje w sektorze nieruchomości z podziałem na obszary geograficzne. Raport oparty jest na opiniach ponad 500 międzynarodowych ekspertów rynku nieruchomości, w tym inwestorów, deweloperów, dzierżawców, agentów i konsultantów.

Dołącz do dyskusji: Berlin najatrakcyjniejszym rynkiem nieruchomości komercyjnych w Europie, Warszawa liderem w Europie Środkowo-Wschodniej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl