SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bezrobocie w Polsce wyraźnie w dół

W kwietniu br. bezrobocie spadnie do co najmniej 13,2 proc. z 13,6 proc, odnotowanych w marcu - prognozuje resort pracy.

Article

- Z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia w marcu spadła z 13,9 proc. w lutym do 13,6 proc. W urzędach pracy na koniec marca zarejestrowanych było 2 mln 184 tys. osób, o 72 tys. mniej niż w lutym. Z kolei liczba zgłoszonych w marcu miejsc pracy i aktywizacji zawodowej wyniosła 107 tys. Jest to o 18 tys. więcej niż przed rokiem. Optymistyczne są też przewidywania dla kwietnia i kolejnych miesięcy.

Dane marcowe są kontynuacją pozytywnego trendu, który ujawnił się już w lutym, kiedy to po korekcie GUS okazało się, że zarówno liczba bezrobotnych, jak i stopa bezrobocia zaczęły spadać. Efekt ten można wiązać ze stosunkowo łagodnym przebiegiem zimy, co miało wpływ na możliwość prowadzenia prac np. w budownictwie. W tym roku resort pracy zadbał także o szybsze wypłaty środków na wsparcie osób bezrobotnych. Urzędy pracy już w grudniu 2013 roku wiedziały, ile środków będą miały do dyspozycji w 2014 r., a pierwszą transzę funduszy dostały na początku stycznia. To miało pozytywny wpływ na prezentowane statystyki, jednak główne czynniki ograniczania bezrobocia to poprawa koniunktury i utrzymujące się wśród pracodawców przekonanie, że przyszedł moment na podejmowanie decyzji o powiększaniu zatrudnienia, na co wskazuje utrzymujący się wysoki poziom wskaźnika PMI, w tym zwłaszcza subwskaźnika zatrudnienia - komentuje dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie w Polsce wyraźnie w dół

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
I to jest wiadomość!
8 8
odpowiedź