SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bill Gates przewiduje rozwój metaverse

Według przewidywań Billa Gatesa już za dwa lub trzy lata większość wirtualnych spotkań będzie odbywać się w metaverse.

W ostatnich miesiącach coraz więcej się mówi o rozwoju technologii AR i VR. W głównej mierze jest to wynik rebrandingu Facebooka, którego spółka macierzysta zmieniła nazwę na Meta. Firma ogłosiła również nowy kierunek rozwoju, a mianowicie budowę wirtualnej przestrzeni do spotkań, czyli metaverse. Podobne zamiary przedstawił również Microsoft.

Podczas tegorocznej konferencji Microsoft Ignite, Satya Nadella, dyrektor generalny firmy przedstawił plany stworzenia współdzielonych wirtualnych światów w postaci całkowicie nowych platform, które pozwolą ludziom osadzić świat rzeczywisty w cyfrowych realiach. Technologia zastosowana przez Microsoft ma równocześnie zapewnić każdemu użytkownikowi „prawdziwą obecność w przestrzeni cyfrowej”. Należy tu zaznaczyć, tworzone przez firmę struktury będą funkcjonowały w obrębie usługi chmury Microsoft Cloud.

Metaverse umożliwia dzielenie się doświadczeniami zarówno w świecie fizycznym, jak i cyfrowym. W miarę jak przedsiębiorstwa przyspieszają swoją cyfrową transformację, metaverse może pomóc ludziom spotkać się w środowisku cyfrowym, uczynić spotkania bardziej komfortowymi dzięki wykorzystaniu awatarów i ułatwić kreatywną współpracę na całym globie - czytamy na blogu firmy Microsoft.

Rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości elektryzuje ekspertów technologicznych z całego świata. Okazuje się, że wielki potencjał metaverse dostrzega również Bill Gates, który odniósł się do wirtualnej rzeczywistości w najnowszym wpisie na swoim oficjalnym blogu. Twórca sukcesu firmy z Redmond przewiduje, że już w ciągu dwóch lub trzech najbliższych lat większość wirtualnych spotkań konferencyjnych będzie odbywać się w przestrzeni 3D.

Metaverse pozwoli na użycie swojego awatara w celu spotkania się z ludźmi w wirtualnej przestrzeni, która w pewnym stopniu imituje odczucia przybywania z uczestnikami konferencji w prawdziwym pokoju. Rozmówcy będą potrzebować gogli VR i rękawic do przechwytywania ruchu, aby dokładnie uchwycić mimikę czy mowę ciała. Większość ludzi nie posiada jeszcze takich narzędzi, co nieco spowolni adaptację tej technologii. Jednym z czynników, który wpłynął na zmianę formuły spotkań wideo, był fakt, że wiele osób ma już dostęp do komputerów i telefonów z kamerami. Microsoft już w przyszłym roku planuje wprowadzić wersję oprogramowania, która wykorzysta kamerę internetową w urządzeniach do animowania awatara w aktualnej konfiguracji 2D - tłumaczy Bill Gates.

Założyciel Microsoftu zauważa również, że do szybkiego rozwoju technologii AR i VR przyczyniła się w znacznym stopniu globalna pandemia COVID-19, która wymusiła na firmach zmianę modelu pracy na zdalną. Powstanie metaverse jest więc próbą dostosowania się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości pandemicznej i postpandemicznej.

Co ciekawe jeszcze miesiąc temu Microsoft starał się nieco ostudzić atmosferę wokół metaverse.

Mówimy o metaverse jakbyśmy mieli wejść w całkowicie nową rzeczywistość. Nie traktujmy tego jak przejście do nieba po śmierci. Nadal będziemy żyć i funkcjonować z ludźmi w realnym świecie. Myślę, że metaverse będzie bardzo dużym i ważnym projektem. Musimy jednak zapewnić odpowiedni poziom prywatności, cyberbezpieczeństwa i chronić użytkowników przed dezinformacją i manipulacją - skomentował Brad Smith dla Reuters.

Prezes Microsoft zaznaczył również w wywiadzie, że firmy technologiczne będą musiały szukać kompromisów w celu zbudowania platform, które zapewnią użytkownikom większe poczucie bezpieczeństwa w sieci. Smith dodał również, że Big Techy muszą być świadome tego, że nie obejdą nowych rządowych regulacji prawnych i prawo musi być traktowane poważnie.

Dołącz do dyskusji: Bill Gates przewiduje rozwój metaverse

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl