SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter
Z ostatniej chwili

Birma zakazuje telewizji satelitarnej. Mieszkańcy zmuszani do oddania anten

Władze wojskowe w Birmie (Mjanmie) wprowadziły w wybranych regionach kraju zakaz korzystania z telewizji satelitarnej. Mieszkańcy są zmuszani do oddawania posiadanych anten. W ten sposób nowy rząd w Birmie chce ograniczyć obywatelom dostęp do zagranicznych mediów i rzetelnych informacji.

Article

Od kilku tygodni Birma (zwana obecnie także Mjanmą), kraj w Południowo-Wschodniej Azji jest niespokojnym miejscem. 1 lutego 2021 r. armia dokonała tam zamachu stanu i poinformowała, że przejmuje władzę na rok. Szefowa rządu, Aung San Suu Kyi oraz prezydent Win Myint zostali aresztowani. Obowiązki prezydenta przejął dotychczasowy wiceprezydent, emerytowany generał Myint Swe.

Czytaj także: Od 2019 r. internet i media społecznościowe blokowano w 35 krajach

Telewizja satelitarna zakazana

Przejęcie władzy  przez wojsko wywołało ostre protesty części tamtejszego społeczeństwa, które potraktowały ten akt jako zamach na demokrację. W kraju dochodzi wciąż do krwawych zamieszek, wśród protestujących są ofiary śmiertelne.

Jedną z metod walki nowego rządu z opozycją stało się ograniczenie mieszkańcom Birmy dostępu do kanałów komunikacji oraz rzetelnych informacji na temat sytuacji w kraju.

Od razu po zamachu wojsko zaczęło utrudniać obywatelom korzystanie z telefonii komórkowej oraz internetu. Częścią tych działań było zablokowanie w Birmie funkcjonowania mediów społecznościowych, w tym Facebooka.

Birmańska armia idzie jednak dalej w walce ze swoimi przeciwnikami. Jak podały media (m.in. agencja Associated Press) władze wprowadziły w kraju zakaz korzystania z telewizji satelitarnej.

Obostrzenia dotyczą na razie wybranych regionów Birmy - miejscowości położonych w delcie rzeki Irawadi, Jangonu (największego miasta kraju), a także prowincji Mon.

Czytaj także: Zatrzymany w Birmie polski dziennikarz Robert Bociaga został zwolniony z aresztu

Mieszkańcy wymienionych miejsc są informowani o zakazie oglądania telewizji satelitarnej, a także wzywani do demontażu anten służących do jej odbioru i przekazywania ich lokalnym władzom. Poza tym armia kontroluje sklepy z elektroniką i rekwiruje oferowane tam sprzęt przeznaczony do obsługi telewizji satelitarnej.

Na razie nie ma dodatkowych informacji o tym, czy akcja skierowana przeciwko korzystaniu z telewizji satelitarnej zostanie rozszerzona na cały kraj. Nie wiadomo też dokładnie jakie kary grożą osobom łamiącym wprowadzony zakaz. Birma nie jest jedynym krajem, w którym dyktatura chce walczyć ze społeczeństwem poprzez odcięcie ich od telewizji z satelity. W połowie 2016 r. podobną metodę zastosowały władze Białorusi chcąc zablokować dostęp obywateli m.in. do telewizji Biełsat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Birma zakazuje telewizji satelitarnej. Mieszkańcy zmuszani do oddania anten

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
I to jest przykład realnego ograniczenia praw i wolności, a nie to co się dzieje w Polsce jak niektórzy twierdzą.
odpowiedź
User
irx
Niedługo to i w Polsce tak będzie pod rządami pisiorów
odpowiedź
User
grod
dostęp do rzetelnych informacji? hehehe
a które to?
odpowiedź