SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowy popyt na warszawskim rynku biurowym, wzrost o 10 proc.

W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku popyt na warszawskim rynku nieruchomości biurowych wyniósł rekordowe 689,3 tys. m kw. To o 10% więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu CBRE.

fot. Shutterstock.comArticle

Na koniec III kwartału 2019 roku podaż powierzchni biurowej w Warszawie wyniosła 5,6 mln m kw. powierzchni. Od początku roku oddano do użytkowania 15 nowych projektów, których łączna powierzchnia przekroczyła 142 tys. m kw. W tym samym czasie skumulowana wartość transakcji na rynku inwestycyjnym wyniosła prawie 662 mln euro. Zawarto 6 transakcji, w tym rekordową sprzedaż budynku Warsaw Spire za 386 mln euro. Poprzedni rekord należał do Ronda 1, który w 2014 roku sprzedano za 291 mln euro.

Eksperci CBRE wskazują, że rekordowa podaż planowana jest na lata 2020-2021, kiedy w stolicy może przybyć ponad 800 tys. m kw. powierzchni biurowej, najwięcej w strefach centralnych miasta. Na najbardziej atrakcyjne projekty w budowie są podpisywane umowy przednajmu, co powoduje, że na rynku zostaje coraz mniej dostępnej powierzchni. Alternatywą dla tradycyjnego najmu mogą być biura elastyczne, które obejmują 3,9% przestrzeni biurowej w centrum Warszawy.


Nowa powierzchnia biurowa rozchodzi się w Warszawie w ekspresowym tempie. W sumie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku aktywność najemców wyniosła 689 tys. m kw. To najwyższy popyt w ciągu ostatnich 15 lat. Ze względu na niską dostępność wolnych powierzchni w centrum, większa część popytu (61%) zlokalizowana była poza nim.

- Warszawskie biura wynajmują się w niesłychanym tempie. Od początku roku doszło do wchłonięcia ponad 154 tys. m kw. powierzchni biurowej, czyli o 12,3 tys. więcej niż oddano do użytkowania w tym okresie. Biorąc pod uwagę, że popyt nie słabnie, a budynki, które mają być gotowe do użytkowania do końca roku są już w dużej mierze wynajęte, absorpcja na koniec roku może być znacznie wyższa, osiągając prognozowany poziom ok. 270 tys. m kw. powierzchni - powiedział Mikołaj Sznajder, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w CBRE.

Do grona największych najemców biurowych w Warszawie zalicza się duże firmy doradcze, instytucje bankowe, firmy ubezpieczeniowe i inne przedsiębiorstwa związane z sektorem usług finansowych i biznesowych, dla których ważna jest prestiżowa lokalizacja. Oprócz wyżej wymienionych sektorów, w III kwartale 2019 roku zanotowano 8% udział branż związanych z produkcją oraz 10% udział usług konsumpcyjnych i wypoczynkowych.

Duża aktywność najemców przekłada się na spadający poziom pustostanów, który na koniec września br. wyniósł 8,2%.

Ostatnie trzy lata charakteryzują się niewielkim wzrostem czynszów prime. W obszarach centralnych ceny wzrosły o 1 EUR w stosunku do 2017 roku, natomiast w obszarach poza centrum jedynie o 0,5 EUR. Najatrakcyjniejsze lokalizacje w centrum wyceniane są na 24 EUR za m kw. miesięcznie, natomiast średnia dla tego obszaru miasta w III kwartale 2019 roku ukształtowała się na poziomie 20 EUR za m kw. miesięcznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rekordowy popyt na warszawskim rynku biurowym, wzrost o 10 proc.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
global-restaurants.pl
Dzień dobry,

jeśli poszukują Państwo partnerów, którzy dają gwarancje:

- codziennych dostaw, także w soboty,
- zawsze świeżych produktów, w ilości, której Państwo potrzebują,
- i w szerokim wyborze
- zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: https://global-restaurants.pl

Naszą ofertę kierujemy do:

- hoteli, restauracji, burgerowni, barów oraz innych lokali gastronomicznych,
- stołówek szkolnych, przedszkoli, żłobków,
- firm cateringowych.

Jeśli są Państwa zainteresowani współpracą bardzo prosimy o odpowiedź na tę wiadomość.

Zespół Global Restaurants
kontakt@global-restaurants.pl
odpowiedź