SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bogdan Rymanowski z książką o Kornelu Morawieckim. „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”

„Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika” - brzmi tytuł książki dziennikarza Polsatu Bogdana Rymanowskiego. Wydana przez Zysk i S-ka pozycja pojawi się na rynku 29 listopada.

Bogdan Rymanowski, fot. materiały prasowe Radia ZETArticle

„Książka Rymanowskiego nie jest hagiografią ojca premiera. To pełnowymiarowa biografia lidera Solidarności Walczącej. Bez zamiatania pod dywan niewygodnych faktów. Bez tematów tabu. Bez tworzenia nieprawdziwej legendy” - reklamuje książkę wydawnictwo.

Kornel Morawiecki był wieloletnim działaczem Solidarności Walczącej, posłem, trzykrotnie kandydował także na urząd prezydenta RP. Był również publicystą. Jego synem jest premier Mateusz Morawiecki. Zmarł we wrześniu 2019 roku w wieku 78 lat.

„Rymanowskiego zawsze interesowali bohaterowie działający na przekór otoczeniu, posiadający jakąś tajemnicę. Dziennikarz lubi wykładać kawę na ławę, stawia najtrudniejsze pytania, nie stawiając jednak kropki nad »i«. Tym razem z dziesiątków rozmów, wspomnień i dokumentów kreśli portret Kornela Morawieckiego, ojca Mateusza, który w wielu wymiarach dokonywał innych wyborów niż jego sławny syn. Przez jednych uważany za odważnego polskiego patriotę, przez innych za szaleńca, który mógł zgotować Polsce powstańczą rzeź. Lech Wałęsa nazwał go zdrajcą, Jerzy Urban oskarżał o terroryzm, a władze PRL deportowały z kraju tuż przed obradami Okrągłego Stołu. Z jednej strony wojownik, marzyciel i współczesny brat Albert pochylający się nad każdym człowiekiem. Z drugiej strony pięknoduch, abnegat i ktoś kto w tych czasach nie nadawał się na polityka. Utalentowany fizyk, z wizjami technicznej rewolucji na miarę Tesli i Muska, który mógł zostać wybitnym naukowcem” - czytamy w opisie pozycji.

Książka ukaże się 29 listopada nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. Jej objętość to 480 stron, w sklepie wydawnictwa jej cena (z rabatem 21 proc.) to 47,32 zł.

Rymanowski w Polsacie i Radiu Zet

Bogdan Rymanowski od 2018 roku związany jest z Telewizją Polsat. Jest jednym z gospodarzy głównego wydania „Wydarzeń” i jego publicystycznej kontynuacji „Gość Wydarzeń”. W maju ub.r. został też gospodarzem nowego programu publicystycznego „Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii”.

Od września Rymanowski prowadzi poranne wydania „Gościa Radia ZET”. Jest autorem książek „Gracze” o wybitnych polskich piłkarzach oraz „Ubek. Wina i skrucha” o agencie Januszu Molce donoszącym na kolegów z opozycji demokratycznej. Współautor (z Małgorzatą Wassermann) książki „Zamach na prawdę” o kulisach śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Czytaj też: Poranny "Gość Radia ZET" z nowym prowadzącym to strzał w dziesiątkę? "Rymanowski jest bardziej przewidywalny"

Wcześniej Rymanowski przez 17 lat pracował w Grupie TVN, prowadził tam m.in. poranne wywiady „Jeden na jeden” oraz niedzielną „Kawę na ławę” w TVN24 oraz główne wydanie „Faktów”. W latach 1990-1997 Rymanowski pracował w RMF FM, a w latach 1994-1996 współpracował z Telewizją Polską (prowadził „Puls dnia”).

Rymanowski na okładce „Newsweeka” jako „siewca głupoty”

W grudniu ub.r. kierowany przez Tomasza Lisa „Newsweek” opublikował okładkę, na której umieścił kilka znanych osób. Miały one w debacie publicznej wyrazić sceptycyzm względem szczepień. Na okładkę trafiły wizerunki Edyty Górniak, Jana Pospieszalskiego, ale także Bogdana Rymanowskiego. Sylwetkom towarzyszyła zapowiedź tekstu z wnętrza numeru: „Siewcy głupoty. Kwestionują pandemię, zniechęcają do szczepień, mieszają prawdę z fake newsami. Dlaczego miliony Polaków wierzą antyszczepionkowcom?”.

Lis zareklamował na swoim Twitterze świeży numer pisma, dodając komentarz: „Najnowszy Newsweek - dlaczego podważają skuteczność szczepionek na Covid albo propagują dezinformacje o ich szkodliwości narażając na śmierć tysiące ludzi?”. Rymanowski trafił na okładkę dlatego, że w czerwcu ub.r. zaprosił do prowadzonego przez siebie programu „Gość Wydarzeń” psychiatrę, dr Katarzynę Ratkowską. Twierdziła ona, iż w Wielkiej Brytanii osoby zaszczepione na covid dużo częściej umierają po zakażeniu wariantem Delta.

Rymanowski zapowiadał kroki prawne, ale ostatecznie doszło do ugody, w ramach której Lis opublikował oświadczenie na Twitterze. W oświadczeniu tym (w którym nie pada słowo „przepraszam”) były szef „Newsweeka” napisał, że celem publikacji na Twitterze okładki i słów o Rymanowskim nie było „podważenie jego rzetelności zawodowej i reputacji jako dziennikarza”. – Jeśli Pan redaktor Rymanowski poczuł się tymi słowami dotknięty, to jest mi z tego powodu przykro – dodał Lis.

Dołącz do dyskusji: Bogdan Rymanowski z książką o Kornelu Morawieckim. „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ola
Po hagiografii Molki - daruję sobie lekturę. Idzie tropem Jankesa, który stworzył mit SW
odpowiedź
User
gg
biografie rodziny Morawieckich kolaborantów, koniunkturalistów,
odpowiedź
User
Bodzio
Buntownik morawiecki xD
odpowiedź