SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sekielscy mają coraz mniej patronów, ale Kombinat Medialny ma się dobrze

Zaczynali od 2050 patronów, jednak w ciągu dwóch lat liczba wspierających braci Tomasza i Marka Sekielskich zmniejszyła się drastycznie, spadając do nieco ponad 940 osób. Miesięczne wpłaty przekazywane im przez patronów zmniejszyły się w tym czasie o ponad 31,7 tys. zł. To dużo, ale nie wiadomo, czy ma to wpływ na biznesy braci, bo oni cały czas milczą. Nie informują ani mediów, ani patronów co dalej z filmami i jak widzą przyszłość spółki. Zakończyła ona 2022 rok z 90-tysięcznym zyskiem.

Marek i Tomasz Sekielscy, fot. facebook.com/Sekielski Article

Patroni mają pretensje do Tomasza i Marka Sekielskich głównie o to, że nie powstają zapowiadane przez nich filmy: o SKOK-ach oraz o Janie Pawle II i jego zaniedbaniach względem duchownych, mających wykorzystywać dzieci. Co więcej: filmy po cichu zniknęły też z zakładki „cele” na Patronite, a to także nie spodobało się wspierającym, którzy piszą, że nie wiedzą, na co teraz przekazują pieniądze.

Na narzekaniach się nie kończy: liczba patronów Sekielski Brothers Studio na Patronite w ostatnich dniach stopniała do 944 osób, zaś suma wnoszonych przez nich wpłat – do 19,9 tys. miesięcznie. Spadki są już bardzo znaczące i mogą być dotkliwe: na funkcjonowanie studia, jak piszą w „celach” bracia, potrzeba bowiem miesięcznie 50 tys. zł.

Za te pieniądze „stworzymy i będziemy stale rozwijać stronę internetową, na której umieścimy wszystkie nasze produkcje oraz produkcje zaproszonych twórców. Zakupimy także kamery, oświetlenie, mikrofony, scenografię i stanowisko do edycji. Zatrudnimy osoby do realizacji i produkcji naszych formatów, operatorów, montażystów, dźwiękowców i oświetleniowców” – piszą Sekielscy.

Miesięcznie ponad 30 tys. zł mniej

Czy teraz wystarczy im pieniędzy na funkcjonowanie? Zapytaliśmy o to kilka tygodni temu Tomasza Sekielskiego oraz Marka Sekielskiego, ale żaden z nich nie odpowiedział na nasze pytania. Tymczasem sytuacja – jeśli chodzi o spadki liczby patronów – zaczyna wyglądać nieciekawie. Podczas gdy w drugiej połowa maja 2021 r. osób wspierających braci Sekielskich było 2050 i przekazywali oni miesięcznie 53,2 tys. zł. to już w drugiej połowie maja ub.r. bracia Sekielscy mieli tylko 1558 patronów, którzy deklarowali 39,2 tys. zł miesięcznie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na tym spadki się nie zatrzymały. We wrześniu ub.r. patroni (było ich 1349) wpłacali miesięcznie 32 tys. zł. Zaś na początku lutego br. wspierających było już tylko 1141, a miesięczna suma wpłat wynosiła 25,3 tys. zł. W kwietniu br. Sekielscy mieli już tylko 1049 patronów, zadeklarowane 23,4 tys. zł miesięcznie i 3,4 mln zł zebranych dotychczas. W czerwcu natomiast spadków nie zahamowano: obecnie jest 944 patronów, którzy wpłacają miesięcznie 19,9 tys. zł. W ciągu dwóch lat Sekielscy stracili więc ponad połowę wspierających, zaś miesięczna kwota zmalała grubo o ponad 30 tys. zł.

Patronów coraz mniej, ale spółka na plusie

Jeśli sytuacja na Patronite wygląda źle, to lepiej prezentuje się już w rocznych raportach spółki. Z zamieszczonego na stronach KRS sprawozdania za rok 2022 wynika, iż spółka braci – Kombinat Medialny - zakończyła ubiegły rok z przychodami netto na poziomie 307 887,19 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 72 proc.

W minionym roku zmniejszyły się koszty działalności operacyjnej Kombinatu: z 854 384 zł w roku 2021 do 654 012 zł w minionym (ponad 20 proc. spadku). Na wynagrodzenia Kombinat Medialny przeznaczył w ub. roku 402 490 zł (dla porównania: rok wcześniej było to 352 361zł). Jak poinformowano w sprawozdaniu – spółka zatrudniała jedną osobę na etacie, a jej zarząd nie pobierał wynagrodzenia.

Spółka Kombinat medialny zakończyła 2022 rok zyskiem netto w wysokości 90,6 tys., zł. zaś rok wcześniej miała stratę w wysokości ponad 58 tys. zł.

Rekordy biły dwa filmy dokumentalne o pedofilii w Kościele autorstwa Sekielskich. Udostępnione w maju 2019 roku „Tylko nie mów nikomu” obejrzano 24 mln razy, a wypuszczoną rok później „Zabawę w chowanego” - 8,2 mln razy. 

Od początku ub.r. na kanale pojawiają się regularnie odcinki programów publicystycznych i społecznych, które realizowane są w studiu przygotowanym dzięki środkom ze zbiórki na Patronite. Tylko część z nich prowadzą bracia Sekielscy.

Dołącz do dyskusji: Sekielscy mają coraz mniej patronów, ale Kombinat Medialny ma się dobrze

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Byly patron
Najwieksze cwaniaczki w calej branzy. Jak na cierpieniu i emocjach zrobic kase? Polecam czerpac wiedze u braciszkow
73 4
odpowiedź
User
Adam
Dziwie się ludziom , którzy wpłacają własne ciężko zarobione pieniądzę na takich nierobów , ale cóż każdy ma swój rozum .
72 7
odpowiedź
User
...
Szukaja naiwnych
50 5
odpowiedź