SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bramki do automatycznej odprawy w Kraków Airport będą weryfikować odciski palców

Biometryczne bramki ABC do samodzielnej odprawy pasażerów podróżujących z/do Strefy non-Schengen funkcjonujące na lotnisku Kraków Airport zyskały nową funkcję polegającą na możliwości weryfikacji odcisków linii papilarnych - poinformowała w czwartek Straż Graniczna.

Bramki do automatycznej odprawy w Kraków Airport, fot. Kronika / TVPArticle

Jak przekazali przedstawiciele SG, dla podróżnych korzystających podczas kontroli granicznych z systemu automatycznej odprawy granicznej, nowa funkcjonalność oznacza weryfikację nie jednej, lecz dwóch cech biometrycznych. Oprócz weryfikacji wizerunku pasażera, dzięki czytnikom linii papilarnych, stało się również możliwe porównywanie zgodności odcisków palców z danymi zawartymi w dokumencie posiadacza.

„Sprawdzanie odcisków palców pozwoli na znaczne zwiększenie skuteczności kontroli, mimo że wydłuży czas samodzielnej odprawy pojedynczego pasażera zaledwie o kilka sekund” - wskazała rzeczniczka Karpackiego Oddziału SG Justyna Drożdż.

Wydano ponad 5,6 mln zł

Lotnisko Kraków Airport zostało wyposażone w biometryczne bramki ABC (ang. Automated Border Control) do samodzielnej odprawy pasażerów na początku tego miesiąca. Zakup 10 urządzeń kosztujących ponad 5,6 mln zł został sfinansowany ze środków pochodzących z resortu spraw wewnętrznych i administracji. Bramki zostały przekazane w użyczenie placówce Karpackiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonującej na krakowskim lotnisku.

Zakup został zrealizowany w ramach środków przeznaczonych na utrzymanie przejść granicznych. W efekcie placówka SG otrzymała biometryczne bramki ABC, które są wykorzystywane do automatycznej odprawy osób podróżujących z/do Strefy non-Schengen. Po pięć zostało umieszczonych na przylotach i odlotach. Dzięki takim urządzeniom podróżny w kilkanaście sekund może dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem, który jedynie nadzoruje cały proces.

W trakcie odprawy dane z biometrycznego dokumentu pasażera porównywane są z danymi optycznymi i elektronicznymi, a także weryfikowane w oparciu o bazy danych i systemy poszukiwawcze.

Drugie lotnisko w Polsce

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. Z powodu pandemii koronawirusa w całym 2020 r. obsłużył o 69 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej - blisko 2,6 mln osób. W tym roku ruch na lotnisku rośnie z miesiąca na miesiąc – we wrześniu było ponad 429 tys. pasażerów.

Krakowskie lotnisko w obecnie obowiązującej letniej siatce połączeń ma ponad 140 kierunków, w tym 10 nowych, do 32 krajów, które obsługuje 19 linii lotniczych.

Dołącz do dyskusji: Bramki do automatycznej odprawy w Kraków Airport będą weryfikować odciski palców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl