SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża muzyczna zapewnia 2 mln miejsc pracy, zasila budżet UE 81,9 mld euro rocznie

2 miliony miejsc pracy i 81,9 mld euro rocznie dla Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii – taki jest wkład branży muzycznej w europejską gospodarkę, wynika z raportu Oxford Economics na zlecenie Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI).

We wskazanej analizie przytaczane są dane z 2018 roku na podstawie wkładu branży muzycznej w rozwój gospodarczy 28 państw należących do UE (oraz Wielkiej Brytanii).  Wartość eksportu produktów i usług do krajów spoza UE wynosi 9,7 mld euro.

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) zwraca uwagę, że muzyka – oprócz wpływu na gospodarkę - to także ważny element tożsamości i kultury.

-  Wartości muzyki często nie da się oszacować – muzyka nas ożywia i ulecza. Co więcej, jak pokazuje przygotowany przez Oxford Economics pierwszy tego rodzaju raport, branża muzyczna wnosi znaczący wkład w gospodarkę Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii – daje zatrudnienie, przyczynia się do wzrostu PKB, generuje pokaźne przychody z tytułu podatków i rozwija eksport – argumentuje Frances Moore, szefowa IFPI.

W UE i Wielkiej Brytanii ma działać 7,4 tys. wytwórni płytowych, które zatrudniają niemal 45 tys. osób w całej Europie, inwestują w inne obszary sektora muzycznego i przyczyniają się do wzrostu eksportu europejskich produktów.

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego zwraca uwagę, że działalność przemysłu muzycznego będzie możliwa tylko wtedy, kiedy UE „zapewni sektorowi muzycznemu uczciwe środowisko prawne i polityczne”. - Analizując współdziałanie sektora muzycznego z pozostałymi gałęziami gospodarki, nasze badanie pokazuje, w jaki sposób stymuluje on działalność gospodarczą, wspiera miejsca pracy i generuje wpływy podatkowe w całej Europie. W ten sposób sektor muzyczny – ekosystem dużych i małych firm podejmujących różnorodne działania – bezpośrednio wnosi ogromny wkład w gospodarkę europejską, porównywalny z PKB niektórych państw członkowskich – komentuje Pete Collings, dyrektor ds. doradztwa w zakresie wpływu ekonomicznego w Oxford Economics.

Sektor muzyczny ma również odgrywać istotną rolę w generowaniu przychodów z podatków, odpowiadając w 2018 roku za wpływy podatkowe w UE 28 rzędu 31 mld euro, co stanowi 19,4 proc. całego budżetu UE w tym roku.

IFPI jest organizacją promującą interesy przemysłu fonograficznego na całym świecie, posiada ona ponad 8 tys. członków w ponad 70 krajach świata. Misją organizacji  jest promowanie wartości nagrań muzycznych, występowanie w interesie praw producentów fonograficznych i rozszerzanie komercyjnego wykorzystania muzyki na wszystkich rynkach, na których operują członkowie organizacji.

"Sektor muzyczny" w tym raporcie określono jako podmioty i segmenty (według WIPO Guide), które działają w zakresie: wytwórnie fonograficzne, wydawcy muzyki, studia nagrań, autorzy, artyści wykonawcy, management artystyczny, organizacje zbiorowego zarządzania, radio muzyczne, telewizja muzyczna, cyfrowe serwisy muzyczne, tradycyjna sprzedaż detaliczna muzyki, produkcja wydarzeń muzycznych na żywo, sale koncertowe, organizacja tras koncertowych, produkcja i sprzedaż detaliczna instrumentów muzycznych i sprzętu muzycznego, merchandising muzyczny, nauczyciele muzyki.

Dołącz do dyskusji: Branża muzyczna zapewnia 2 mln miejsc pracy, zasila budżet UE 81,9 mld euro rocznie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl