SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bronisław Wildstein z nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego

Publicysta „Sieci” i TVP Bronisław Wildstein otrzymał Nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego podczas tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt.

Jarosław Kaczyński i Bronisław Wildstein, fot. KPRMArticle

Krótką laudację na cześć Bronisława Wildsteina tuż po wręczeniu mu Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wygłosił Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes PiS.

Kaczyński podkreślił nie tylko zasługi Bronisława Wildsteina w publicystyce, powieściopisarstwie i opozycji antykomunistycznej, lecz także jego osiągnięcia sportowe w młodości, zwracając uwagę, że to rzadkie wśród intelektualistów.

Laureatów Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wybiera kapituła, w której są Andrzej Gwiazda, prof. Zdzisław Krasnodębski, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Joanna Wnuk-Nazarowa, Maryna Miklaszewska (pełni funkcję sekretarz) oraz laureaci z poprzednich lat. Wśród tych laureatów są historyk prof. Andrzej Nowak, prozaik, tłumacz i reżyser Antoni Libera, reżyser Antoni Krauze, kompozytorzy Wojciech Kilar i Michał Lorenc, grafik Andrzej Krauze, reżyser Lech Majewski, rzeźbiarz i scenograf Jerzy Kalina oraz pisarz Marek Nowakowski.

Na początku 2018 roku Bronisław Wildstein otrzymał nagrodę Pan Cogito przyznawaną przez Akademickie Kluby Obywatelskie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W maju 2016 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego za zasługi dla Polski i osiągnięcia w działalności publicznej i pracy dziennikarskiej. W połowie 2018 roku wspólnie z fotografem Adamem Bujakiem został powołany do Kapituły Orderu Orła Białego.

Bronisław Wildstein w mediach od ponad 30 lat

Bronisław Wildstein z mediami krajowymi jest związany od 1989 roku. Pracował m.in. jako prezes Polskiego Radia Kraków oraz jako dziennikarz w „Życiu Warszawy” (w latach 1994-1996), „Życiu” i „Wprost”, prowadził programy w TV Puls i TVP1. Przez ponad dekadę (z przerwą w latach 2005-2007) był związany z „Rzeczpospolitą”, a w latach 2011-2012 również z „Uważam Rze”.

Od maja 2006 do lutego 2007 roku pełnił funkcję prezesa Telewizji Polskiej. Od początku 2013 do września 2014 roku, był prezesem i redaktorem naczelnym Telewizji Republika.

W latach 2013-2015 był publicystą „Do Rzeczy”, a od wiosny 2015 roku jest związany z „Sieci”. Od września 2017 roku jest jednym z gospodarzy programu „O co chodzi” w TVP Info, a przedtem przez rok prowadził swój autorski cykl „Południk Wildsteina” w TVP2.

W latach 70. i 80. Wildstein był zaangażowany w działalność opozycyjną: współpracował z Komitetem Obrony Robotników, współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie, w latach 80. na emigracji we Francji był m.in. redaktorem miesięcznika „Kontakt” i korespondentem Radia Wolna Europa.

Otrzymał szereg wyróżnień literackich (m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego) oraz dziennikarskich (m.in. Nagrodę im. Dariusza Fikusa).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bronisław Wildstein z nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
należy się
To teraz Kaczyński z nagrodą im Wildsteina.
odpowiedź
User
Track1
A gdyby np. Ktos z opozycyjnych mediów dostał? To może nie była by to nagroda za lizusostwo. Wszak prawdziwa cnota...
odpowiedź
User
Gustaw
Najpierw Kaczyński wywalił Wildsteina z TVP za brak serwilizmu i samodzielność myślenia a teraz wręczył mu nagrodę imienia śp brata za te same cechy. Ciekawe co obaj mieli w głowach jak ściskali sobie dłonie...
odpowiedź