SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wysoka kara dla Canal+ za wyemitowane filmy

Sąd w Paryżu nakazał Grupie Canal+ zapłacić 1,66 mln euro kary i kosztów sądowych na rzecz TF1. Powodem było odkodowanie Canal+ na początku pandemii. Najnowsze filmy trafiły do szerokiego grona odbiorców przed ich zaplanowaną emisją w darmowej stacji telewizyjnej. Miało to uderzyć w wyniki oglądalności oraz przychody reklamowe TF1. 

Od 16 do 31 marca 2020 roku Canal+ był odkodowany dla wszystkich ponad 8 mln abonentów we Francji. Dostęp do stacji premium mieli więc także posiadacze najtańszych pakietów platformy cyfrowej i serwisu streamingowego MyCanal. Canal+ we Francji mógł wówczas pokazywać filmy 8 miesięcy po premierze kinowej. Dopiero w kolejnym etapie mogły one trafić do stacji niekodowanej z naziemnej telewizji cyfrowej.

Prawa do emisji w tym „oknie” kosztują znacznie więcej niż kolejne powtórki. Canal+ udostępniając swój kanał z premierami wszystkim abonentom, chciał ułatwić Francuzom lockdown. Szybsza premiera doprowadziła jednak do słabszych wyników poszczególnych produkcji w otwartej telewizji. Wpłynęło to negatywnie na przychody reklamowe TF1. - Canal+ zachowuje się jak pirat - tak ówczesną postawę nadawcy ocenił Pascal Rogard, szef Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Dramatycznych (SACD).

Konkurenci Canal+ chcieli jeszcze surowszych konsekwencji

Sąd w Paryżu nakazał Canal+ zapłacić 739 062 euro TF1, Télé Monte-Carlo, TFX i TF1 Films Production z tytułu pozbawienia ich praw do premierowych emisji w telewizji niekodowanej. To 20 proc. ceny zakupu praw do pierwszego „okna” i 5 proc. kolejnych praw do emisji. Za samą emisję filmu „Avengers. Koniec gry” Canal+ musi zapłacić TF1 681 tys. euro.

Zasądzono też 100 tys. euro rekompensaty na rzecz Grupy TF1 i 20 tys. euro na rzecz konkretnych anten i podmiotów związanych z tym nadawcą (TF1, TMC, TFX, TF1 Séries Films, LCI, TF1 Films Productions i GIE TF1). Poza tym Canal+ musi pokryć koszty sądowe.

„Pandemiczna promocja” może kosztować Canal+ więcej. Odszkodowania od stacji domaga się także publiczna France Télévisions. Jej przedstawiciele w rozmowie z dziennikiem „Les Echos” w 2021 roku szacowali wysokość strat na 40 mln euro. Wówczas Grupa TF1 mówiła o 11,3 mln euro. Ostatecznie w pozwie pojawiła się kwota 3,311 mln euro.

Canal+ ma przywilej szybszego emitowania premierowych filmów w związku z inwestycjami we francuską kinematografię. W 2022 roku skrócono okres, w którym premiera może trafić do kodowanego kanału z ośmiu do sześciu miesięcy. W ofercie francuskiego Canal+ są prawa hollywoodzkich wytwórni: Disney, Paramount Pictures, Sony Pictures, Universal Pictures i Warner Bros.

W ojczystej Francji Canal+ oferuje ponad 30 kanałów. Są to: Canal+, Canal+ Grand Écran (kultowe i nagradzane filmy), Canal+ Box Office (najnowsze hollywodzkie filmy) Canal+ Cinéma(s), Canal+ Sport, Canal+ Sport 360, Canal+ Foot, Canal+ Kids, Canal+ Docs, Canal+ Séries, Piwi+ (kanał dla dzieci w wieku 3-6 lat), Novelas TV (W Polsce Novelas+), Cine+ Club (kino niezależne i światowe), Cine+ Frisson (filmy akcji, horrory i fantasty), Cine+ Famiz (filmy dla dzieci i familijne), Cine+ Classic (klasyki), Cine+ Premier (premiery), Cine+ Émotion (komedie romantyczne, dramaty), Comédie+, Polar+ (filmy i seriale kryminalne), CStar Hits France (muzyka i koncerty), Golf+, Planète+, Planète+ Adventure oraz Planete+ Crime.

Dołącz do dyskusji: Wysoka kara dla Canal+ za wyemitowane filmy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aster
A w Wąchocku krowa się ocieliła! Dwa młode byczki!
odpowiedź