SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CBA i ABW mają przyjrzeć się przetargowi w TVP

Zarząd TVP poprosił Centralne Biuro Antykorupcyjne i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o dodatkowy nadzór nad rozstrzygnięciem przetargu na firmę, która ma przejąć ponad 500 pracowników Telewizji Polskiej.

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Do przetargu zgłosiły się w sumie cztery podmioty: firmy Manpower Group i Gi Group oraz dwa konsorcja - firm: Wadwicz, The Chimney Pot i Floty Filmowej oraz firm: Murator, Time i Medella. O ile Manpower Group i Gi Group to podmioty działające się na rynku pracy zajmujące się m.in. oferowaniem pracowników tymczasowych, to Murator i Time są spółkami z Grupy ZPR Zbigniewa Benbenka i działają w branży mediów. Murator jest wydawcą magazynów i „Super Expressu”, a Time to nadawca m.in. Radia Eska, Eski Rock czy Eska TV. Wyniki przetargu mają zostać ogłoszone wczesną jesienią br. Do firmy zewnętrznej mają przejść głównie dziennikarze, graficy, charakteryzatorzy oraz montażyści (więcej na ten temat).

O propozycji zarządu TVP dotyczącej objęcia przetargu dodatkowym nadzorem CBA i ABW poinformował podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu prezes TVP Juliusz Braun. Uczestnicy tego spotkania rozpatrywali informację o sytuacji finansowej TVP, ale wyrażali także obawy dotyczące przeniesienia dużej liczby pracowników do firmy zewnętrznej.

Najwięcej wątpliwości posłów budzi konsorcjum firm Murator, Time i Medella, których właścicielem jest Zbigniew Benbenek. Zdaniem niektórych posłów, konsorcjum to może stanowić bezpośrednią konkurencję dla TVP na rynku cyfrowej telewizji naziemnej. Jeśli to konsorcjum wygra przetarg, może to oznaczać, iż duża część pracowników telewizji publicznej przejdzie de facto do konkurencji - twierdzą posłowie. W ich opinii cała operacja może doprowadzić do prywatyzacji telewizji publicznej.

Juliusz Braun podkreślił, że przeprowadzany aktualnie przetarg jest zgodny z ustawą o zamówieniach publicznych, a prośba o pomoc ABW oraz CBA ma wynikać z faktu, że cała sprawa cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem.

Przeciwko operacji przeniesienia pracowników do firmy zewnętrznej protestują związki zawodowe działające w TVP, m.in. Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP „Wizja”, NSZZ „Solidarność” i Federacja Związków Zawodowych Pracowników Publicznej Radiofonii i Telewizji w Polsce, grożąc strajkiem ostrzegawczym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CBA i ABW mają przyjrzeć się przetargowi w TVP

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WM
No, to śmierdzi na kilometr, nadzór obowiązkowy.
odpowiedź
User
olo
Proponowałbym, aby CBA i ABW przyjrzało się nie tylko temu przetargowi, ale całej tej TVP!
odpowiedź
User
Yogidługonogi
To świetnie. W ten sposób dowiemy się, że wszystko jest w najlepszym porządku. To znaczy dowiecie się, drogie lemingi, bo ja na przykład wiem, że to zwykła ustawka. Nie może być tak, żeby służba "uzdrowiona" osobiście przez premiera bruździła mu w interesie. Nie po to została "uzdrowiona".
odpowiedź