SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ceny prawie stanęły, inflacja ciągle na niskim poziomie

Inflacja w kwietniu br., w ujęciu rocznym, wyniosła zaledwie 0,3 proc., a w ujęciu m/m pozostała niezmieniona - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Article

- Inflacja nadal utrzymuje się na niskim poziomie. I to mimo, że kwiecień sprzyjał wzrostowi cen ze względu na święta wielkanocne. Gdyby nie wzrost cen wódki i  papierosów (podwyżka akcyzy) inflacja byłaby jeszcze mniejsza. Gdybyśmy nie znali innych wskaźników dotyczących naszej gospodarki, to na podstawie tak niskiego wzrostu cen moglibyśmy postawić tezę, że Polska weszła w okres osłabienia gospodarczego. Na szczęście, tak nie jest, bo produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, zatrudnienie,  wynagrodzenia,  inwestycje wyraźnie rosną. O wzroście tych ostatnich świadczą chociażby dzisiejsze dane dotyczące podaży pieniądza, które pokazują, że firmy korzystają tak ze zgromadzonych depozytów (spadły w ciągu 4 miesięcy o prawie 7 proc.), jak i zaczęły wyraźnie wspierać się kredytami (wzrost w ciągu 4 miesięcy o prawie 5 proc.).

Ciekawe w danych dotyczących inflacji w kwietniu jest to, że polityczne decyzje Rosji, dotyczące embarga na eksport polskiego mięsa wieprzowego i zapowiedzi wstrzymania eksportu owoców, spowodowały nie spadek cen wieprzowiny i owoców, ale ich wzrost. Co może sugerować, że obawy o możliwości sprzedaży tych produktów na innych rynkach były na wyrost. Chociaż należy pamiętać, że mówimy o wzroście cen w kwietniu, kiedy mieliśmy święta Wielkanocne. A wieprzowina jest ciągle w naszym menu podstawowym mięsem.

Mamy zatem do czynienia z bezinflacyjnym wzrostem gospodarczym, który jest dobry dla gospodarstw domowych, ale niekoniecznie dla przedsiębiorstw. Nie jest też korzystny dla budżetu państwa, ponieważ niska 0,5 proc. inflacja  w ciągu czterech miesiącach br. i utrzymanie się tej tendencji w kolejnych miesiącach, stanowi ryzyko niewykonania wpływów do budżetu państwa z podatków pośrednich - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny prawie stanęły, inflacja ciągle na niskim poziomie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl