SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Chomikuj.pl przez trzy lata stracił połowę użytkowników, nie współpracuje już z Interią

Z Chomikuj.pl korzysta najwyżej ok. 3,5 mln użytkowników miesięcznie, czyli 12-13 proc. wszystkich polskich internautów, podczas gdy pięć-sześć lat temu serwis miał 7 ml odwiedzających i 33-35 proc. zasięgu. W ub.r. serwis zakończył współpracę z Grupą Interia, obecnie we własnym zakresie sprzedaje reklamy.

Article

W styczniu ub.r. Chomikuj.pl odwiedziło 3,48 mln realnych użytkowników, czyli 12,44 proc. wszystkich polskich internautów. Wykonali oni na stronie 44,09 mln odsłon, a każdy spędził na niej przeciętnie 16 minut i 53 sekundy - pokazują dane z badania Gemius/PBI.

Były to najgorsze statystyki użytkowników i odsłon Chomikuj.pl w bieżącej dekadzie. W zeszłym miesiącu serwis zanotował nieco lepsze wyniki - miał 3,68 mln użytkowników i 12,86 proc zasięgu, 63,77 mln odsłon oraz 21 minut i 54 sekundy przeciętnego czasu korzystania przez odwiedzającego.

Przy czym od połowy ub.r. witryna w badaniu Gemius/PBI nie jest już objęta audytem site-centric, ponieważ współpracę z nią zakończyła Grupa Interia.pl (nie dolicza już jej ruchu do swoich łącznych wyników). W związku z tym jej wyniki nie są już tak precyzyjnie szacowane.

Chomikuj.pl traci od pięciu lat

Odwiedzalność Chomikuj.pl maleje od pięciu lat. Jeszcze latach 2012-2014 w styczniu serwis według badania PBI dla Gemiusa (wtedy funkcjonującego pod nazwą Megapanel) miał ponad 30 proc. zasięgu. W styczniu 2013 roku na komputerach zanotował 6,7 mln użytkowników (co dało 34,61 proc. zasięgu), 167,52 mln odsłon oraz 44 minuty i 45 sekund spędzone średnio przez odwiedzającego. Rok później przy 6,94 mln użytkowników miał 32,88 proc. zasięgu (zasięg zmalał, bo znacząco wzrosła łączna liczba polskich internautów).

Pierwsze tąpnięcie w statystykach nastąpiło w 2014 roku - w styczniu 2015 roku Chomikuj.pl miał o 2,67 mln użytkowników, 39,67 mln odsłon oraz 13,15 pkt proc. zasięgu mniej niż rok wcześniej. Tę tendencję spadkową zauważyliśmy już pod koniec 2014 roku.

Rzecznik Chomikuj.pl Rafał Skwiot tłumaczył ją wtedy m.in. sezonowymi wahaniami odwiedzalności witryny. - Trzon osób korzystających z Chomikuj.pl utrzymuje się na takim samym poziomie od dawna i oscyluje w granicach 5 mln realnych użytkowników - komentował. - Mniejsza liczba odsłon i czas, który użytkownicy spędzają w naszym serwisie jest wypadkową nieznacznie mniejszej liczby użytkowników. W naszych działaniach skupiamy się jednak przede wszystkim na tym, aby dostosowywać naszą platformę do potrzeb tych, którzy już nam zaufali, tzn. stale korzystają z naszych narzędzi - dodał.

Jednak w kolejnych latach nastąpiły dalsze spadki odwiedzalności Chomikuj.pl. Od wiosny 2016 roku w badaniu Gemius/PBI zaczęto prezentować łączną liczbę użytkowników i zasięg, także z uwzględnieniem odwiedzalności na smartfonach i tabletach. W efekcie większość serwisów i wydawców zanotowała duże wzrosty w tych dwóch statystykach.

W przypadku Chomikuj.pl wzrost był na tyle niewielki (z 3,59 mln użytkowników w styczniu 2016 roku do 4,24 mln w styczniu 2017), że zasięg strony nieznacznie zmalał - z 15,86 do 15,67 proc.

Natomiast w kolejnych dwóch latach liczba użytkowników spadła do 3,5-3,7 mln, a zasięg - poniżej 13 proc.

Styczeń jest jednym z najlepszych miesięcy dla Chomikuj.pl pod względem odwiedzalności. Wyniki serwisu faktycznie cechują się sporą sezonowością, są znacznie niższe w miesiącach letnich. Przykładowo w sierpniu ub.r. zanotował 2,4 mln użytkowników, 48,27 mln odsłon oraz 8,88 proc. zasięgu.

Z kolei na komputerach Chomikuj.pl w styczniu br. miał rekordowo niski zasięg - 9,34 proc. Witrynę odwiedziło 2,67 mln internautów, którzy wykonali 49,35 mln odsłon oraz spędzali średnio po 26 minut i 25 sekund.

Rok wcześniej serwis zanotował na komputerach 2,92 mln użytkowników i 10,44 proc. zasięgu, a dwa lata wcześniej - 3,43 mln użytkowników i 12,56 proc. zasięgu.

W mobile’u Chomikuj.pl w zeszłym miesiącu odwiedziło 1,19 mln internautów (co dało 4,16 proc. zasięgu), wykonując 14,42 mln odsłon oraz spędzając przeciętnie po 8 minut i 25 sekund. Serwis w skali roku osiągnął dwukrotny wzrost liczby odsłon.

Rzecznik Chomikuj: internauci inaczej gromadzą treści cyfrowe, mniej nowych kont w serwisie

Z czego wynikają tak duże spadki wyników Chomikuj.pl? - Za pewien procent spadków odwiedzalności naszego portalu może odpowiadać mniejszy ruch z wyszukiwarki Google. Jednocześnie zmienia się sposób podejścia użytkowników do gromadzenia treści cyfrowych w związku z rozwojem usług internetowych oferowanych przez inne serwisy - stwierdza Rafał Skwiot w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl.

W ostatnich latach na popularności zyskują platformy pozwalające korzystać z multimediów bez pobierania ich na dyski: serwisy VoD i wideo, a także muzyczne platformy streamingowe. Z kolei niektóre serwisy pełniące funkcje dysków internetowych udostępniają wiele dodatkowych opcji, np. wspólne edytowanie plików przez wielu użytkowników.

Rzecznik Chomikuj.pl nie podaje, jak mocno w związku ze spadkami odwiedzalności zmniejszyła się liczba użytkowników logujących się do serwisu i zakładających w nim profile, a także liczba publikowanych treści. - Liczba zarejestrowanych użytkowników oczywiście jest zmienna. Jak wspomniałem wcześniej, koncentrujemy się na użytkownikach, którzy korzystają z naszych usług od wielu lat. Przyrost nowych kont jest mniejszy niż na początku, ale jest to naturalne w związku z nasyceniem rynku. Natomiast w odniesieniu do treści gromadzonych w serwisie - tych ciągle przybywa, co oznacza, że użytkownicy wciąż są zainteresowani naszymi usługami - podkreśla.

Właścicielem witryny jest spółka Kelo Corporation zarejestrowana w Belize. Nie podaje swoich wyników finansowych.

Interia nie jest już brokerem reklamowym Chomikuj.pl

Przez wiele lat z Chomikuj.pl blisko współpracowała Grupa Interia.pl: sprzedawała ofertę reklamową serwisu, a żeby móc doliczać jego wyniki do swoich danych w badaniu Gemius/PBI, była wpisana jako dzierżawca jego serwisu w Krajowym Rejestrze Domen.

W połowie ub.r. zakończono tę współpracę. - Decyzja została podyktowana względami biznesowymi. Kontynuacja współpracy nie wpisuje się w plany rozwoju naszej głównej działalności. W tym momencie skupiamy się na rozwijaniu produktów oraz sprzedaży własnych serwisów. Stąd też decyzja o odejściu od modelu afiliacyjnego - tłumaczy nam Filip Lenart, dyrektor ds. marketingu i PR w Grupie Interia.pl. - Decyzję podjęliśmy w związku z wyczerpaniem się formuły tej współpracy - dodaje Rafał Skwiot.

Strata ruchu z Chomikuj.pl nie wpłynęła negatywnie na wyniki Grupy Interia.pl w badaniu Gemius/PBI - w styczniu br. zanotowała w skali roku co prawda spadek zasięgu (z 70,4 do 69,19 proc.), ale zyskała pod względem liczby odsłon (z 1,41 do 1,51 mld).

Chomikuj.pl przez lata był oskarżany o hostingowanie pirackich kopii e-booków, filmów, seriali i albumów muzycznych oraz ułatwianie dzielenia się nimi przez internautów. Serwis toczył długie spory prawne, głównie z wydawcami książek i producentami filmowymi.

Przykładowo w procesie wytoczonym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, wytwórnie Akson Studio i Studio Filmowe Zebra oraz producenta Michała Kwiecińskiego Sąd Apelacyjny we wrześniu 2017 roku orzekł, że Chomikuj.pl musi przez 3 lata przeszukiwać Google i sprawdzać czy nie ma w nim odnośników prowadzących do zamieszczonych w tym serwisie pirackich kopii trzech filmów, których dotyczył pozew.

Rafał Skwiot zapewnia, że Chomikuj.pl rozszerza legalną ofertę treści. - Współpracuje z nami już ponad 100 wydawców. Dystrybuują u nas e-booki, audiobooki, a także treści muzyczne. W serwisie posiadamy setki tysięcy ich cyfrowych treści do łatwego nabycia - wylicza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Chomikuj.pl przez trzy lata stracił połowę użytkowników, nie współpracuje już z Interią

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Emil
Nie dziwi mnie to tam już nic nie ma ciekawego a jak ktoś coś doda to usuwają
47 3
odpowiedź
User
Gość
jednym z głównych problemów są sami użytkownicy...
często bywa, że wrzucają jakieś popularne i poszukiwane treści ale:
- niekompletne (powiedzmy 10 paczek rar, gdzie jedna jest zdublowana i brakuje ostatniej)
- zahasłowane bez podania hasła
- inna nazwa pliku niż jego zawartość
- skopiowany fragment treści kilkanaście razy tak, aby objętość się zgadzała, ale treść z wielokrotnie zdublowanym fragmentem.

oczywiście im więcej się ściągnie (bezwartościowego jak się potem okazuje syfu) tym więcej wrzucający dostają za to pkt/$ a pobierający traci $
31 1
odpowiedź
User
Amman
Bądźmy szczerzy...zarówno Chomikuj, jak i CDA kasę robią na pirackich treściach. Legalne treści udostępniają, bo muszą. W przypadku Chomika łatwiejszy dostęp do legalnych treści online dobija platformę, bo użytkownicy nie muszą już przeszukiwać internetów w poszukiwaniu spiraconej kopii filmu, który za relatywnie niewielkie pieniądze jest dostępny na żądanie.
27 7
odpowiedź