SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Cinema City: postępowanie upadłościowe to jedna z opcji, kina będą działać normalnie

Koncern Cineworld, do którego należy m.in. sieć kinowa Cinema City, potwierdził, że rozważa złożenie w USA wniosku o rozpoczęcie postępowania upadłościowego. Podkreśla, że jedynym celem jest restrukturyzacja posiadanego zadłużenia, a jego kina na całym świecie (w Polsce ma 34 obiekty pod szyldem Cinema City) będą funkcjonowały normalnie.

Article

W poniedziałkowym komunikacie dla inwestorów Cineworld przyznał, że dobrowolne skierowanie w USA wniosku o ogłoszenie postępowania upadłościowego, a także podobnych procedur w innych krajach, w który działa, to jedna z opcji strategicznych rozważanych obecnie przez firmę koncern.

W piątek „The Wall Street Journal” podał, że firma przygotowuje się do tej procedury we współpracy z kancelarią prawną Kirkland & Ellis i firmą konsultingową AlixPartners. Koncern nie odniósł się do tych doniesień, podczas piątkowej sesji jego akcje zaliczyły spadek o 58,3 proc.

Procedura upadłościowa w USA, ogłaszana przez sąd po złożeniu przez firmę wniosku określanego jako filing 11, jest odpowiednikiem dostępnego w Polsce od kilku lat przyspieszonego postępowania układowego. Spółka w trakcie jego realizacji nie musi regulować zaciągniętych wcześniej zobowiązań, ma czas na ustalenie z wierzycielami warunków ich spłaty. Zwykle spłata zostaje rozłożona na dłuższy okres, a część zobowiązań umorzona lub zamieniona na akcje spółki.

Cineworld: kina będą działać normalnie

W komunikacie Cineworld przypomniano, że w zeszłą środę firma poinformowała o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych w celu pozyskania dodatkowej płynności finansowej i poprawy bilansu poprzez zmniejszenie poziomu zadłużenia.

Ewentualny wniosek o postępowanie upadłościowe ma jej zapewnić krótkoterminową płynność finansową i pomóc z przygotowaniu się do transakcji obniżającej zadłużenie. Koncern dodał, że prowadzi w tej sprawie rozmowy ze swoimi głównymi akcjonariuszami, w tym pożyczkodawcami zabezpieczonymi na jej majątku oraz ich doradcami finansowymi i prawnymi.

- Kina Cineworld i Regal na całym świecie są jak zwykle otwarte dla kontrahentów oraz dalej przyjmują widzów - zapewniono. Koncern liczy, że także w razie złożenia wniosku upadłościowego będzie nadal prowadzić normalną działalność, więc zmian nie odczują jego pracownicy.

Cinema City w Polce działa bez zmian

Jak wynika z oświadczenia członka zarządu Cinema City Poland Oldrich Kubista, także działalność kin sieci w Polsce jest niezagrożona.

- Jak ogłoszono na początku tego tygodnia, proaktywnie analizujemy opcje strategiczne, aby zapewnić solidną strukturę bilansu oraz elastyczność w dostosowywaniu się do warunków rynkowych, a proces ten pozostaje w toku. Spodziewamy się, że podjęte działania pozostaną bez wpływu na bieżącą działalność biznesową całej Grupy, w tym Cinema City - czytamy w oświadczeniu przekazanym redakcji Wirtualnemedia.pl.

Dużo zmieni sią natomiast dla akcjonariuszy, jeśli Cineworld pozyska kolejnych inwestorów, żeby pozyskać pieniądze na spłatę części zadłużenia. Koncern już w zeszłą środę zapowiedział, że po takiej transakcji jej akcjonariat znacząco się rozwodni. W praktyce oznacza to, że obecni akcjonariusze będą mieli mniejszy udział w głosach na walnym zgromadzeniu i ewentualnych dywidendach od firmy.

Potwierdzenie przez Cineworld doniesień o możliwym postępowaniu upadłościowym pogorszyło jeszcze nastawienie inwestorów giełdowych do spółki - w poniedziałek o godz. 15:30 jej kurs malał o 22-24 proc., do ok. 3,10 funta.

Przed wybuchem epidemii za akcję koncernu płacono 200-300 funtów, a jeszcze w miniony wtorek - ponad 20 funtów.

W kinach lepiej niż w 2020 r., ale gorzej niż przed epidemią

W środowym komunikacie Cineworld przyznał, że chociaż sytuacja w branży kinowej poprawia się od ponownego otwarcia kin wiosną ub.r., to liczba widzów jest nadal poniżej oczekiwań.

- Takie niższe poziomy frekwencji, wynikające z mniejszej oferty premier, mają utrzymywać się do listopada 2022 roku - napisała firma. Dodała, że będzie to mieć negatywny wpływ na jej wyniki sprzedażowe i płynność finansową.

Koncern podkreślił, że rozmowy z potencjalnymi inwestorami nie przełoży się na jej działalność operacyjną: kina będą funkcjonowały normalnie, a firma realizować swoje zobowiązania.

Cineworld ma 751 kin

Do Cineworld należą sieci kinowe Cinema City, Picturehouse, Regal i Yes Planet. Na koniec ub.r. firma miała 751 kin z 9 189 ekranów, wobec 766 kin z 9 311 ekranów rok wcześniej.

W ub.r. sprzedano w nich 95,3 mln biletów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej (54,4 mln), ale niemal trzy razy mniej niż w przedcovidowym 2019 roku (275 mln). Koncern osiągnął 1,8 mld dolarów przychodów, z czego 955,7 mln dolarów z biletów, 552,3 mln dolarów z napojów i przekąsek kupowanych przez widzów, a 296,9 mln zł z pozostałych źródeł (głównie reklam).

W 2020 roku wpływy firmy wyniosły jedynie 852,3 mln dolarów, natomiast w 2019 roku było to 4,37 mld dolarów.

Zdecydowaną większość biznesu Cineworld prowadzi w USA, gdzie ma 511 kin. W ub.r. wpływy na tym rynku wyniosły 1,22 mld dolarów (wobec 575,9 mln dolarów w 2020 roku i 3,21 mld dolarów w 2019 roku), z czego 627,4 mln dolarów z biletów.

W Wielkiej Brytanii i Irlandii koncern zanotował 348,1 mln dolarów przychodów (153,9 mln dolarów rok wcześniej, a 648,4 mln dolarów w 2019 roku), natomiast w innych krajach (Polsce, gdzie ma 34 kina, Rumunii, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Bułgarii i Izraelu) - 236,5 mln dolarów (wobec 122,5 mln dolarów w 2020 roku, a 511,7 mln dolarów w 2019 roku).

Koszty wzrosły w ub.r. słabiej od przychodów, dzięki czemu Cineworld udało się poprawić rentowność: skorygowany wynik EBITDA poszedł w górę ze 115,1 mln dolarów straty do 454,9 mln dolarów zysku, wynik operacyjny - z 2,26 mld dolarów straty do 15,8 mln dolarów zysku, natomiast strata netto przypisana akcjonariuszom jednostki dominującej zmniejszyła się z 2,65 mld dolarów do 565,8 mln dolarów.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Cinema City: postępowanie upadłościowe to jedna z opcji, kina będą działać normalnie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Keszo
"Koncern liczy, że także w razie złożenia wniosku upadłościowego będzie nadal prowadzić normalną działalność, więc zmian nie odczują jego pracownicy" Czyli mają nadzieję, a nie jest to pewnik jak sugeruje tytuł artykułu.

odpowiedź
User
Dorcia
Widzowie liczą, że nadal utrzymana zostanie karta Unlimited i sale IMAX wyświetlać będą seanse.
odpowiedź