SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co dalej z telewizją? Oczekiwania telewidzów zróżnicowane

Telewizję ogląda blisko 92 proc. Polaków, a 65 proc. robi to codziennie, spędzając średnio ponad 4 godz. na dobę przed szklanym ekranem - wynika z raportu infuture hatalska foresight institute, UPC i OMD.

fot. Shutterstock.comArticle

Oczekiwania widzów co do przyszłości telewizji są bardzo zróżnicowane. Najczęściej wybierana odpowiedź - możliwość automatycznego, inteligentnego dopasowywania programów do zainteresowań odbiorcy - uzyskała 24 proc. głosów, a najrzadziej wskazana – możliwość oglądania programów na goglach VR – 16 proc. To tylko 8 pkt. proc. różnicy.

Na przyszłość dotyczącą telewizji inaczej patrzą różne grupy wiekowe. Najwięcej osób w najmłodszej badanej grupie (15-18 lat) zadeklarowało, że w przyszłości powinna być większa możliwość korzystania z aplikacji i usług przez telewizor, np. zamawianie jedzenia czy umawianie wizyt do lekarza. Tę odpowiedź wskazał co trzeci badany. Widzowie w wieku 19-24 lata uważają, że telewizja w przyszłości powinna być mobilna i umożliwiająca oglądanie materiałów w wysokiej jakości dźwięku i obrazu.

Osoby w wieku 25-34 oraz 35-44 lata najczęściej wskazywały, że telewizor powinien inteligentnie dopasowywać programy do zainteresowań osoby, która go ogląda i wiedzieć, czy w danym momencie siedzi przed nim dorosły czy np. dziecko. Z kolei najstarsi widzowie oczekują, że będą mogli oglądać programy w technologii 360 stopni.

Tradycyjna telewizja wciąż odgrywa kluczową rolę w Polsce. Ogląda ją blisko 92 proc. Polaków, a 65 proc. robi to codziennie, spędzając średnio ponad 4 godziny na dobę przed szklanym ekranem. W wyniku rozwoju technologii zmienia się jednak sposób konsumpcji tego medium. Widzowie zaczęli oglądać filmy i programy w dogodnym dla siebie miejscu i czasie na wielu urządzeniach mobilnych.

Raport pokazuje także, że smartfony czy tablety nie są już tylko dodatkiem bądź tzw. "drugim ekranem", ale często służą jako główny ekran do oglądania programów telewizyjnych. Ten trend jest szczególnie widoczny wśród młodych widzów.

Obserwowane jest też coraz częstsze korzystanie z serwisów subskrypcyjnych - OTT. Rynek ten rozwija się w sposób bardzo dynamiczny. Globalnie, w ciągu ostatnich dwóch lat zanotował wzrost o 20 pkt. proc. W Polsce z subskrypcji korzysta wciąż niewielki, choć stale rosnący odsetek osób. Jest to spowodowane dużą popularnością serwisów streamingowych oferujących nielicencjonowane treści wideo. Mimo to coraz więcej użytkowników korzysta z legalnych serwisów VOD, które oferuje większość operatorów i nadawców telewizyjnych.

"Przyszłość telewizji: czynniki zmian" to raport opracowany przez infuture hatalska foresight institute, którego założycielką jest Natalia Hatalska. Partnerami raportu są UPC Polska i dom mediowy OMD.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co dalej z telewizją? Oczekiwania telewidzów zróżnicowane

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl