SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co na Święta przygotowało Polskie Radio?

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wszystkie programy Polskiego Radia przygotowały dla słuchaczy specjalne audycje. Jak będzie wyglądać ramówki Jedynki, Dwójki, Trójki?

Co na Święta przygotowało Polskie Radio?

Jedynka

Program 1 w  Wigilię Bożego Narodzenia w godz. od 12.30 do 19.30 nada świąteczne wydanie „Popołudnia z Jedynką”. Pierwszą jego część pt: „Pastorałki” (w godz. od 12.30 do 13.00) poprowadzi Paweł Sztompke. W programie m.in. rozmowa z ks. Jackiem Wiosna Stryczkiem, założycielem „Stowarzyszenia Wiosna”, który naucza jak pomagać skutecznie i czerpać z tego radość. O godz. 13.00 radiowa Jedynka zaprosi na słuchowisko pt. „Mała Syrenka” Hansa Christiana Andersena w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej (pierwszy raz z języka duńskiego), w reżyserii Janusza Kukuły.  W godz. od 19.30 do 20.00 przez wszystkie trzy świąteczne dni nadane zostanie słuchowisko pt: „Dziadek do orzechów” Ernesta Theodora Amadeusa Hofmanna w tłumaczeniu Józefa Kramsztyka i reżyserii Jana Warenyci.  O godz. 20.00 będzie można wysłuchać Orędzia Prezydenta, a o 20.15 arcybiskupa Józefa Kowalika. W godz. od 20.10 do 21.00 słuchacze Programu 1 będą mieli okazję posłuchać najpiękniejszych kolęd, a 21.00 „Opowieść Wigilijna” Karola Dickensa w reżyserii Waldemara Modestowicza.

W pierwszy dzień Świąt w godz. od 9.00 do 10.00 nadana zostanie transmisja Mszy św. z Bazyliki św. Krzyża. O godz. 10.00 Maria Szabłowska zaprosi na „Kolędowanie z Młynarskimi”. W programie m.in. rozmowy z Wojciechem Młynarskim i jego dziećmi. Zarówno w pierwszy, jak i drugi dzień świąt w godz. od 13.00 do 14.00 będzie można wysłuchać słuchowiska pt.: „Przygody Tomka Sawyera” wg powieści Marka Twaina, w przekładzie Kazimierza Piotrowskiego, w reżyserii i adaptacji Jana Warenyci.

Dwójka

W Wigilię, w Kanonie Dwójki o godz. 9.05 „Barokowa Wigilia w Langwedocji”, czyli kolędy Natalisa Cordata i Nicolasa Saboly w nagraniu La Camera delle Lacrime, a o 9.50 „Boże Narodzenie w Betlejem” z archiwalnymi nagraniami śpiewów świątecznych z klasztorów w Ziemi Świętej, w wykonaniu m.in. Ensemble Organum pod dyrekcją Marcela Pérèsa. O godz. 11.00 zespół Le Parlement de la Musique pod batutą Martina Gestera wykona „Psalmy” Giovanniego Battisty Bassaniego oraz „Motety” Giovanniego Legrenziego. O godz. 12.00 Piotr Matwiejczuk i Michał Nowak zaproszą na audycję „Święta ludzi i zwierząt”. Zaraz po niej, o godz. 15.00, Hanna Maria Giza w programie „Wigilia tylko w Polsce” porozmawia z osobami pochodzącymi m.in. z Włoch, Dominikany czy Indii, od lat mieszkającymi w naszym kraju, które kiedyś po raz pierwszy zasiadły przy polskim stole wigilijnym. O godz. 16.05 będzie można wysłuchać kolęd w wykonaniu Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika, Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod batutą Grzegorza Pecki oraz Polskiego Chóru Kameralnego pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego. Wieczorem, o godz. 21.00, radiowa Dwójka zaprosi na „Pastorałkę” Leona Schillera, w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, w której zagrali m.in.: Agnieszka Judycka, Wojciech Machnicki, Damian Damięcki, Grzegorz Małecki, Mariusz Benoit, Jan Pęczek i Joanna Jeżewska.

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia o godz. 10.00, Marek Zwyrzykowski zaproponuje muzyczne „Świąteczne spotkanie”, podczas którego zabrzmią m.in. „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” Wacława z Szamotuł, kolędy polskie oraz utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Ponadto w programie II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza, któremu towarzyszyła Orkiestra Concertgebouw w Amsterdamie pod dyrekcją Jerzego Semkowa. W godz. 13.00 – 15.00 Piotr Kędziorek poprowadzi blok zatytułowany „W Dzień Bożego Narodzenia”, w którym m.in., wspólnie z Agnieszką Trzeciakiewicz słuchacze odwiedzą „Muzeum szopek”. Późnym wieczorem, od godz. 22.00, atrakcja dla miłośników jazzu – „Rozmowy improwizowane na święta” prowadzone przez Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego.

W sobotę, 26 grudnia o godz. 11.00, Program 2 przypomni słuchowisko wg „Wygnańców Ewy” Jana Sztaudyngera, w adaptacji Iwony Malinowskiej i reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego, w którym wystąpili Małgorzata Niemirska oraz Krzysztof Gosztyła. O godz. 13.00  Dwójka nada program „Przyszliśmy tu po kolędzie”,który  poprowadzi Kuba Borysiak.
 

Trójka

W wigilijne przedpołudnie, w audycji Piotra Barona (9.00 – 12.00), zostanie rozegrany finał konkursu „O nich mówił świat”, w którym nagrodą główną jest rodzinny samochód. Przez cały dzień o Świętach, choince, karpiu i prezentach opowiedzą dzieci w cyklu Katarzyny Stoparczyk „Dzieci mają głos”. W ostatnich przygotowaniach przed wieczerzą wigilijną towarzyszyć będzie słuchaczom: Jan Chojnacki, który zagra „Muzykę do ubieranie choinki” (14.00 – 16.00) oraz Kuba Strzyczkowski (16.00 – 18.00). Od godz. 18.00 pojawią się najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Później Barbara Marcinik zaprosi na „Wigilię w Trójce” (19.00 – 24.00).

25 grudnia, w świąteczny poranek o godz. 10.00 spotka się ze słuchaczami Wojciech Mann. Od godziny 13.00 na antenie będzie można posłuchać dwóch wyjątkowych koncertów: „Miłość nieduża” Chóru Collegium Musicum UW pod dyr. Andrzeja Borzyma (godz. 13.00) oraz Koncertu Świątecznego Kasi Pumy Piaseckiej (godz. 14.00). W audycji „Nasze święte miejsca” (16.00 – 19.00) Jerzy Sosnowski będzie rozmawiał ze słuchaczami o świętych miejscach.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia na antenie Trójki zagości „Świąteczny odcień blusa” Jana Chojnackiego (10.00 – 13.00). Później w „Radiowym Domu Kultury” (13.00 – 15.00) zostanie rozwiązany plebiscyt na najlepsze: wydarzenie, płytę, książkę i wydawnictwo DVD roku 2009. Piotr Baron zadba o to, by „Lista Przebojów Trójki” nabrała również świątecznego charakteru.

Z kolei w dniach 25-29 grudnia Trójka przygotowała niespodziankę dla wielbicieli teatru. Program 3 nada w tych dniach pięć słuchowisk w ramach Festiwalu Nowe Słuchowiska 2009, których autorami są debiutujący dramatopisarze i młodzi reżyserzy. W piątek, 25 grudnia o godz. 15.15, będzie można wysłuchać „Zapachu czekolady” Radosława Paczochy w reż. Michała Kotańskiego. O tej samej porze drugiego dnia Świąt – „Pensjonat” Piotra Mańka w reż. Darka Błaszczyka. W niedzielę, 27 grudnia o godz. 19.05 wyreżyserowana przez Małgorzatę Bogajewską „Nawigacja nocą” Zyty Rudzkiej, natomiast w kolejne dni – 28 i 29 grudnia o godz. 21.05 będzie można wysłuchać audycji „Troje w sypialni” Ewy Banaszkiewicz w reżyserii Mateusza Dymka oraz „Strøkne Ann” Dany Łukasińskiej w reż. Anny Wieczur-Bluszcz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co na Święta przygotowało Polskie Radio?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nemo
a dlaczego nie podajecie co na święta przygotwała 4 porgram Polskiego Radia czyli Radi Euro?
8 8
odpowiedź