SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co najmniej 7 spółek złożyło oferty na zakup BZ WBK

Co najmniej siedem spółek, w tym PKO Bank Polski i Bank Pekao SA, złożyły oferty na pakiet 70,4% akcji Banku Zachodniego WBK należących do Allied Irish Banks (AIB), wynika z informacji medialnych.

Co najmniej 7 spółek złożyło oferty na zakup BZ WBK

Wśród spółek, które złożyły oferty znajdują się PKO BP i Pekao SA, poinformowała agencja Dow Jones, powołując się na źródła zbliżone do negocjacji. Zgodnie z informacjami Dow Jones, oferty złożyły też: rosyjski Sberbank, brytyjski HSBC, włoska Intesa Sanpaolo, francuskie BNP Paribas, a także amerykańska firma private equity Apax Partners.

Krótka lista firm, które zostaną dopuszczone do dalszych negocjacji ma zostać przedstawiona w sierpniu lub wrześniu. Transakcja może być zrealizowana pod koniec 2010 lub na początku 2011 roku.

W kwietniu gazeta "Irish Independent" informowała, że nabyciem akcji BZ WBK może być zainteresowanych co najmniej 10 inwestorów.

Bank inwestycyjny Goldman Sachs szacuje, że sprzedaż akcji BZ WBK przyniesie AIB 2,7 mld euro. Dodatkowo kwotę 1,8 mld euro bank uzyska ze sprzedaży 23% amerykańskiego banku M&T oraz biznesu w Wielkiej Brytanii.

Kapitały AIB mają wzrosnąć o co najmniej 7,4 mld euro do końca 2010 roku. Grupa musi podnieść kapitały do poziomu, który pozwoli jej na utrzymanie wskaźnika wypłacalności, liczonego kapitałem Tier 1 na poziomie co najmniej 8%.

Bank Zachodni WBK miał 886,19 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 855,45 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co najmniej 7 spółek złożyło oferty na zakup BZ WBK

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pandaga
Jak to jest że taki bank jak bank zachodni wbk nie moze dzialac samdzielnie? Przeciez to czołówka polskich banków ciągły przyrost klientów a uwarunkowania takie jakby byli skazani na wsparcie lub zaleznosc od wiekszych. Jednak dla dobra banku zachodniego jeden wlasiciciel musi byc jasno okreslony.
8 8
odpowiedź