SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Comarch kontynuuje dobrą passę

W trzecim kwartale 2004 przychody Comarch wzrosły o ponad 100% w porównaniu do analogicznego okresu w 2003 roku, osiągając poziom 90 mln zł

Zysk operacyjny spółki zwiększył się o 221,7% do 2,8 mln zł, a zysk netto do ponad 2,6 mln zł. Łącznie po trzech kwartałach 2004, przychody Comarch rosną o 68,8%, przekraczając 235 mln zł. Zysk operacyjny wzrósł od początku roku o 159% do ponad 10 mln zł,  zysk netto przekroczył 8 mln zł., a zysk brutto był 4-krotnie wyższy niż w roku ubiegłym i wyniósł 7,7 mln zł. Na rok 2005 Comarch planuje dalszy dynamiczny wzrost na poziomie 20%, zwiększanie produktywności, wzmacnianie oddziałów zagranicznych, oraz umacnianie się na pozycji lidera nowych technologii w Europie Centralnej i Wschodniej.

W pierwszych 9 miesiącach 2004 roku największą dynamiką wzrostu (122%) cechowała się sprzedaż licencji na oprogramowanie własne, która stanowi ponad 26% przychodów Comarch.  Na uwagę zasługuje również bardzo wysoki udział usług informatycznych w sprzedaży firmy, które stanowią 50% całości przychodów, przynosząc ponad 112 mln przychodów. Wysokie przychody ze sprzedaży usług i licencji zapewniają spółce wysoką rentowność, która utrzymywana jest mimo szybko rosnącego zatrudnienia. W 3 kw. 2004 Comarch przyjął 100 nowych pracowników, powiększając swoje zasoby do 1382 osób. Comarch zatrudnia również młodych ludzi z regionu Europy Centralnej w nowo utworzonych centrach produkcyjnych w Bratysławie i we Lwowie.

Nadal rośnie udział sprzedaży eksportowej Comarch, która po trzech kwartałach 2004 wzrosła o 170%, osiągając wartość ponad 40 mln zł. Istotnym elementem w strategii firmy staje się osiąganie coraz mocniejszej pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej, wzmacniane przez otwieranie nowych oddziałów (Słowacja, Serbia, Czarnogóra) oraz wygrywanie prestiżowych kontraktów. W trzecim kwartale 2004 Comarch wygrał przetarg na dostawę systemów IT dla Ministerstwa Sprawiedliwości w Serbii, pojawili się nowi klienci na systemy bankowe w Rosji, oraz na elektroniczną wymianę dokumentów w systemie ECOD w Turcji i Rosji. Nowymi użytkownikami systemów billingowych Comarch zostali operatorzy w Szwajcarii i Panamie. W regionie EMEA, Comarch dynamicznie rozwija świadczenie usług outsourcingowych w oparciu o sieć WAN.

„Wyniki finansowe po trzech kwartałach oceniamy jako bardzo dobre. Kontynuują one dobrą passę z poprzednich kwartałów i pozwalają z optymizmem patrzeć na dalszy rozwój spółki. Pozostajemy na ścieżce dynamicznego rozwoju i chcemy stabilizować naszą pozycję, jako lidera IT w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie mamy przewagę nad globalnymi koncernami. Cieszy nas, że coraz więcej firm jest zainteresowanych konkretnie naszymi rozwiązaniami informatycznymi, co jest wynikiem wysokiej jakości dostarczanych systemów, oraz wciąż budowanej przez nas reputacji solidnego dostawcy.” – powiedział Profesor Janusz Filipiak, Prezes Zarządu Comarch SA.

Wartość pozyskanych przez Comarch kontraktów wzrosła o 45% do 260 mln zł w pierwszych trzech kwartałach 2004. W tym kontrakty eksportowe stanowiły prawie 55 mln zł., co oznacza wzrost o 143% w stosunku do roku ubiegłego. Aktualny portfel zamówień spółki jest wyższy niż w roku ubiegłym o 42% i wynosi 304 mln zł., natomiast portfel zamówień eksportowych rośnie o ponad 200% do 63 mln zł.

Sprzedaż Comarch do poszczególnych sektorów gospodarki zachowuje równowagę, z podobnymi wielkościami przychodów z sektora telekomunikacji (27,1%), finansów i bankowości (17,1%), administracji publicznej (27,5%), oraz sektora handlu przemysłu i usług (26,8%). Dynamiczny wzrost wykazuje sprzedaż do sektora przemysłowego. Poprawę wyników notują też spółki zależne Comarch. Przychody portalu Interia.pl w pierwszych 3 kwartałach 2004 wzrosły o 43% do 18 mln zł., znacznie poprawiła się również zyskowność na działalności operacyjnej, gdzie spółka wygenerowała zysk EBITDA, podczas gdy w ubiegłym roku zanotowała stratę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Comarch kontynuuje dobrą passę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl