SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Coraz więcej Polaków ma internet o szybkości min. 30 Mb/s, rośnie zasięg internetu LTE

Z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w 2015 roku zanotowano 30-procentowy przyrost sieci światłowodowych, a inwestycje telekomów w infrastrukturę wyniosły w sumie 620 mln złotych. Zwiększa się zasięg sieci LTE, jednak wciąż 8 procent miejscowości jest poza zasięgiem jakiejkolwiek sieci dostępowej.

Article

Przygotowany przez UKE „Raport pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną w 2015 r.” jest zbiorem wyników przeprowadzonej przez regulatora inwentaryzacji zasobów telekomunikacyjnych.

W 2015 r. odnotowano 30 proc. przyrost sieci światłowodowych, na koniec ub.r. długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 420 tys. km. Liczba węzłów światłowodowych jest o 21 proc. wyższa w porównaniu z deklarowaną w poprzedniej inwentaryzacji.

W ramach 14 Regionalnych Projektów Szerokopasmowych zostało wybudowanych ponad 25 tys. km sieci światłowodowej o bardzo dużej przepustowości.  Przedsiębiorcy z sektora MŚP wybudowali - w większości w technologii FTTx - sieci dostępowe docierające do ponad 280 tys. gospodarstw domowych, głównie na terenach do tej pory pozbawionych infrastruktury szerokopasmowej.

W porównaniu z danymi z roku poprzedniego zestawienia pokazują też wzrost liczby węzłów dostępowych w miastach zamieszkałych przez co najmniej 500 mieszkańców i ogólny wzrost liczby węzłów w większości typów miast. Tendencję wzrostową wykazał też wskaźnik penetracji budynkowej, który był najbardziej widoczny w miejscowościach w zachodniej Polsce.

Podstawowy dostęp do internetu ma ponad 90 proc. budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców. W miejscowościach pomiędzy 500 a 1 tys. mieszkańców penetracja budynkowa w większości województw przekracza 70 proc. Tylko miejscowości do 100 mieszkańców pozostają na poziomie ok. 40 proc. penetracji dostępowej.

Średnia gęstość infrastruktury przewodowej w Polsce wynosi 1,41 km/km2. Największą gęstością charakteryzuje się województwo śląskie (4,73), ponad trzy razy więcej niż przeciętna dla całego kraju. Najmniejszą gęstość (poniżej 1 km/km2) - mają sieci w województwie warmińsko-mazurskim, lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim.

Możliwość dostępu do internetu o szybkości min. 30 Mb/s ma około 39 proc. budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców. Białymi plamami sieci NGA są miejscowości do 100 mieszkańców - penetracja budynkowa w tej kategorii dla takich miejscowościach wynosi zaledwie ok. 6 proc. Na wyraźnie niższym poziomie we wszystkich kategoriach przepływności pozostają nadal dwa województwa ściany wschodniej - podkarpackie i świętokrzyskie.

Raport podkreśla duże inwestycje przedsiębiorców telekomunikacyjnych ze środków własnych, bez udziału pomocy publicznej. W 2015 r. wyniosły one ponad 620 mln zł. Pomimo tego w skali kraju 8 proc. miejscowości nie jest wciąż objętych zasięgiem żadnej sieci dostępowej.

Według autorów raportu ciekawym zjawiskiem jest przyrost miejscowości, w których przedsiębiorcy deklarują zasięgi sieci LTE. Podczas poprzedniej inwentaryzacji infrastruktury i usług przedsiębiorcy zadeklarowali ponad 8 tys. takich miejscowości, natomiast w bieżącym roku takich miejscowości jest prawie 14,5 tys.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków ma internet o szybkości min. 30 Mb/s, rośnie zasięg internetu LTE

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Valdi
fajne wzrosty i świetny rozwój! ja, np. już ponad rok korzystam z LTE w t-mobile, dostałem "no limit" w ich uproszczonym abonamencie. bardzo sobie cenię te technologię, jest praktycznie niezawodna w moim miejscu zamieszkania! ;)
8 8
odpowiedź
User
Piotrek
Coś mi się wydaje, że w Plusie jest jednak więcej tych ludzi, którzy mają szybki net. Tak przynajmniej wynikałoby z ostatnio podawanych danych na temat tego, ile ludzi korzysta z jakiego operatora netu. Tam Plus miał najwięcej klientów netu mobilnego. A że mają w Plusie szybki net, to średnio wychodzi, że ludzie z szybkiego netu w Polsce korzystają.
8 8
odpowiedź
User
Gracjan
Dokładnie, za tym, że jest tak dobry zasięg netu w Polsce to stoi głównie Plus. Mają świetną infrastrukturę, którą najdłużej rozwijali, i dzięki temu średnia jest znacznie w górze.
8 8
odpowiedź