SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej rozpoczętych budów

W okresie ostatnich 12 miesięcy rozpoczęto budowę blisko 162 tys. mieszkań. To najwięcej od przeszło dwóch lat – wynika z danych GUS.

Coraz więcej rozpoczętych budów

Roczna dynamika zmiany liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, wyniosła na koniec marca br. 10,3 proc., czyli mniej niż jeden czy dwa miesiące temu, ale mimo to ich łączna liczba – zgodnie z naszymi oczekiwaniami – była najwyższa od ponad dwóch lat i wyniosła 161,8 tys. W samym pierwszym kwartale 2011 roku rozpoczęto budowę prawie 31 tys. lokali, czyli o 13,6 proc. więcej niż w tym samym czasie roku poprzedniego. Największa w tym zasługa inwestorów indywidualnych (wzrost o 16,6 proc.) i deweloperów (wzrost o 14,5 proc.).

Wyraźnie wzrosła też liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań. Przed miesiącem informowaliśmy, że liczona przez nas roczna dynamika po raz pierwszy od kiedy zbieramy dane (czyli od stycznia 2008 roku) była dodatnia i wyniosła 0,5 proc. Na koniec marca była jeszcze wyższa, osiągając wartość niemal 3,5 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy inwestorzy wystarali się łącznie o prawie 177 tys. pozwoleń. Przy czym warto zauważyć, że wzrost jest tu głównie zasługą deweloperów, którzy w skali roku zanotowali wzrost ich liczby o 11,8 tys., czyli o ponad jedną piątą. Zastój panuje natomiast wciąż w segmencie inwestorów indywidualnych, którzy takich pozwoleń otrzymali o ponad 3 tys., czyli o 3 proc. mniej. W dalszym ciągu odpowiadają oni jednak za ponad połowę (54,7 proc.) wszystkich wydanych pozwoleń. Jeszcze większa przewaga deweloperów rysuje się jeśli porównać pierwszy kwartał br. do analogicznego okresu z roku poprzedniego. W takim ujęciu zanotowali oni bowiem ponad 30-proc. wzrost liczby otrzymanych pozwoleń, natomiast inwestorzy indywidualni 8-proc. ich spadek.

Trend spadkowy kontynuowany jest za to pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Roczna dynamika wyniosła w tym przypadku minus 15,1 proc., co oznacza, że w okresie 12 miesięcy, zakończonym w marcu br., oddano łącznie o 23 tys. jednostek mieszkalnych mniej niż w analogicznym, wcześniejszym okresie. Tu z kolei sytuację ratują inwestorzy indywidualni, którzy jako jedyny segment zanotowali wzrost o 2,9 proc., czyli o 2 tys. sztuk. Procentowo największy spadek wystąpił w segmencie spółdzielczym – o 45 proc. – natomiast ilościowo w deweloperskim, gdzie liczba oddanych mieszkań skurczyła się w skali roku o 19,7 tys. sztuk.

Liczba lokali oddanych w samym pierwszym kwartale bieżącego roku wyniosła blisko 27,8 tys., co w porównaniu z I kw. ubiegłego roku oznacza spadek o 18,4 proc. W segmencie inwestorów indywidualnych zanotowano w tym czasie wzrost o 4,6 proc., zaś u deweloperów spadek o 38,6 proc.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym rozwija się w zgodzie z naszymi oczekiwaniami wyrażanymi w ostatnich komentarzach. Dlatego nie zmieniamy prognoz, zgodnie z którymi w nadchodzących miesiącach w dalszym ciągu powinniśmy obserwować spadek liczby oddawanych do użytku mieszkań. Zmiany trendu nie spodziewamy się wcześniej niż w drugiej połowie roku. Oczekujemy dalszej poprawy pod względem liczby rozpoczynanych budów, a także liczby wydawanych pozwoleń.

Bernard Waszczyk, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej rozpoczętych budów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl