SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat chce kupić na giełdzie 33-34,2 proc. akcji Netii za 640-690 mln zł, liczy na zgodę UOKiK-u przed marcem

Cyfrowy Polsat ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 34,24 proc. akcji Netii (lub 33 proc., jeśli spółka niebawem umorzy posiadanie przez nią akcje własne) po cenie jednostkowej wynoszącej 5,77 zł. Wezwanie będzie mogło zostać zrealizowane, jeśli zgodzi się na to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Cyfrowy Polsat liczy, że nastąpi to do początku marca. - Cyfrowy Polsat nie planuje po przejęciu Netii sprzedaży telewizyjnej oraz biznesowej części działalności spółki - poinformowała Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu.

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu Article

W poniedziałek Cyfrowy Polsat poinformował, że złożył zlecenia kupna od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN ok. 32 proc. akcji Netii. Cenę za jedną akcję ustalono na 5,77 zł, a łączna wartość transakcji to 638,8 mln zł.

W wtorek w południe Mennica Polska, też notowana na warszawskiej giełdzie, podała że sfinalizowała już sprzedaż Cyfrowego Polsatowi 63,41 mln akcji Netii (to wszystkie akcje tej spółki, które posiadała) za 365,86 mln zł.

Z kolei Cyfrowy Polsat wezwał akcjonariuszy giełdowych Netii zapisywania się na sprzedaż jej 119,35 mln akcji stanowiących 34,24 proc. kapitału spółki. Cena za jedną akcję to 5,77 zł. Tym samym jeśli wezwanie do sprzedaży zostanie w całości zrealizowane, Cyfrowy Polsat zapłaci za te udziały 688,65 mln zł. Zaplanowano, że przyjmowania zapisów na akcje Netia będzie trwało od 30 stycznia do 5 marca 2018 roku.

W ramach wezwania minimum 37,25 mln akcji Netii ma sprzedać FIP 11 FIZAN - zobowiązał się do tego w umowie podpisanej z Cyfrowy Polsatem w zeszłym tygodniu. Jeśli zatem wezwanie zostanie zrealizowane, FIP 11 FIZAN sprzeda wszystkie posiadane akcje Netii.

Możliwe, że wezwanie będzie dotyczyło nieco mniejszej liczby akcji Netii - 110,7 mln sztuk. Stanie się tak, jeśli walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecyduje się umorzyć 13,1 mln akcji własnych, które ma firma, a sąd przed 8 marca zarejestruje to obniżenie kapitału firmy. W takim przypadku łączna cena za 110,7 mln akcji Netii wyniesie 638,75 mln zł.

Większość akcji w ramach wezwania ma kupić nie spółka Cyfrowy Polsat, tylko związana z nim cypryjska firma Karswell, należącą do Zygmunta Solorza. Jeśli kapitał Netii nie zostanie obniżony wskutek umorzenia akcji własnych, Karswell kupi 84,69 mln akcji Netii stanowiących 24,3 proc. jej kapitału, a w przypadku obniżenia kapitału - 76,04 mln akcji stanowiących 22,67 proc. kapitału.

- Niezwłocznie po spełnieniu się warunków zawieszających porozumienia nabywających, tj. w szczególności po zmianie warunków dokumentów finansowych lub zastąpieniu ich innymi umowami w sposób umożliwiający spółce nabycie wszystkich akcji będących przedmiotem wezwania, Karswell sprzeda spółce wszystkie nabyte w ramach wezwania akcje za cenę, za którą nabył akcje w wezwaniu - poinformował Cyfrowy Polsat w komunikacie giełdowym. Karswell otrzyma za to odpowiednie wynagrodzenie, ponadto zobowiązał się, że w okresie przejściowym będzie głosował na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy zgodnie z instrukcjami Cyfrowego Polsatu.

Wezwanie dojdzie do skutku, jeżeli zgodę na przejęcie Netii przez grupę Cyfrowy Polsat wyrazi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W wezwaniu Cyfrowy Polsat stwierdził, że oczekuje, że nastąpi to przed 5 marca. - Data ta może zostać przedłużona jednokrotnie lub wielokrotnie, o ile powyższy warunek nie zostanie spełniony w pierwotnie przewidywanym terminie - zaznaczono.

Cyfrowy Polsat nie oczekuje na razie dywidendy z Netii

Cyfrowy Polsat nie oczekuje na razie wypłaty dywidendy przez Netię, poinformowała członek zarządu ds. finansowych Katarzyna Ostap-Tomann.

- Chwilowo nie mamy intencji wypłaty dywidendy, jeśli chodzi o Netię - powiedziała Ostap-Tomann podczas wtorkowej konferencji prasowej, zapytana, czy Cyfrowy Polsat wystąpi jako mniejszościowy akcjonariusz o wypłatę dywidendy.

Prezes grupy Tobias Solorz dodał, że informacje dotyczące planów łączenia usług mogą zostać zaprezentowane po uzyskaniu zgody na koncentrację od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Cyfrowy Polsat nie planuje sprzedaży biznesu TV ani B2B Netii

- Cyfrowy Polsat nie planuje po przejęciu Netii sprzedaży telewizyjnej oraz biznesowej części działalności spółki - poinformowała Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu.

- Część telewizyjna Netii jest dla nas bardzo ważna. Również część Netii B2B jest komplementarna do działalności B2B Plus, która jest silna - dodała.

Polsat kupuje stacje ZPR Media

W poniedziałek Telewizja Polsat poinformowała także, że zawarła umowę z Grupą ZPR Media na kupno 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV (z opcją dokupienia kolejnych 15 proc.). Łączna wartość transakcji to ok. 103 mln zł.

- Nabycie nowych kanałów oraz nawiązanie współpracy w zakresie rozwijania dwóch kolejnych stacji dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej doskonale wpisują się w strategię naszej Grupy, której celem jest utrzymanie silnej pozycji rynkowej, mierzonej wynikami oglądalności, na ciągle fragmentaryzującym się rynku - uzasadnia Maciej Stec, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat.

Nadawca podkreśla, że Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV istotnie wzmacniają jego ofertę muzyczną, a współpraca z kanałami Nowa TV i Fokus TV stanowi atrakcyjne uzupełnienie kompleksowej oferty programowej jej kanałów.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. Polo TV miało 0,59 proc. udziału w rynku oglądalności, Eska TV - 0,37 proc., Eska TV Extra - 0,04 proc., Vox Music TV - 0,03 proc., a Eska Rock TV - 0,01 proc. Natomiast Fokus TV zanotował 2,07 proc. w rynku oglądalności naziemnej telewizji cyfrowej, a Nowa TV - 0,36 proc. (Polo TV w tym ujęciu miało 1,21 proc., a Eska TV - 0,74 proc.).

- To 15-procentowe wzmocnienie naszej pozycji na rynku telewizji i rynku reklamy telewizyjnej - mówił podczas wczorajszej konferencji Stec. - Kanały ZPR Media były i są bardzo dobrze zarządzane. Pozostawimy zarządzanie zespołom, które w nich pracują - dodał Stec.

Prezesem wszystkich spółek telewizyjnych stworzonych przez ZPR Media jest Ewa Latkowska.

Stec poinformował, że spółka nie planuje zmian nazw czy charakteru kupionych kanałów - Chcemy zostawić tożsamość tych stacji - mówił.

Cyfrowy Polsat poinformował, że przejęcie kanałów ZPR Media nie będzie wymagało zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów duże spółki nie muszą zgłaszać do UOKiK transakcji, jeżeli obrót przejmowanego przedsiębiorcy nie przekroczył 10 mln euro na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w żadnym z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie - mówi Wirtualnemedia.pl Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK. - Planujemy zwrócić się do przedsiębiorcy o wyjaśnienia w tej sprawie - dodaje.

Oprócz przejętych właśnie stacji do Telewizji Polsat należą kanały Polsat HD, Polsat 2 HD, Polsat 1, Super Polsat HD, Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Sport Fight HD, Polsat Sport News HD, Polsat News HD, Polsat News 2, Polsat Play HD, Polsat Cafe HD, Polsat Film HD, Polsat Doku HD, Polsat Music HD, Disco Polo Music, Polsat Romans, TV6 HD i TV4 HD.

Cyfrowy Polsat, Netia i Mennica Polska zyskują na giełdzie

We wtorek mocno wzrosły kursy trzech giełdowych spółek zaangażowanych w przejęcie Netii przez Cyfrowy Polsat. Najbardziej podrożały akcje Netii - na zamknięciu poniedziałkowej sesji kosztowały po 4,24 zł, a na początku wtorkowej - nawet 5,49 zł (to prawie 30 proc. w górę). Potem kurs ustabilizował się na poziomie 5,25 zł.

Kurs Cyfrowego Polsatu na koniec wtorkowej sesji był o 4,7 proc. wyższy niż w poniedziałek, wynosił 25,60 zł wobec 24,25 zł na koniec poniedziałkowych notowań.

Z kolei za akcję Mennicy Polskiej płacono 22,06 zł, o 13,7 proc. więcej niż na zamknięciu poniedziałkowej sesji.

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 7,25 mld zł wpływów ze sprzedaży (wobec 7,19 mln zł rok wcześniej) i 788 mln zł zysku netto (po wzroście o 108,8 w skali roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat chce kupić na giełdzie 33-34,2 proc. akcji Netii za 640-690 mln zł, liczy na zgodę UOKiK-u przed marcem

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gg
Cypryjskie machinacje, i test Uokiku .
11 8
odpowiedź
User
Nanomi
Moim zdaniem przejęcie Netii przez CP może wyjść abonentom tylko na dobre. Oferta CP jest tania - w szczególności w pakiecie smart dom. Jeśli polsat zacznie oferować dodatkowo usługi kablowe na pewno wiele osób skorzysta.
9 10
odpowiedź
User
Robert
Czyli ten pakiet usług łączonych w Plusie teraz jeszcze bardziej się polepszy i poszerzy. A już teraz Plus ma takie łączone pakiety na najlepszym poziomie.
8 8
odpowiedź
User
Drejfus
No i dobrze by było, bo wtedy Plus miałby już w zasadzie bezdyskusyjnie najlepszy net do zaoferowania. Pewnie pierwszi stworzą sieć 5G, tak jak to było z siecią lte.
8 8
odpowiedź
User
Ryszard
Ta inwestycja powinna dać Polkomtelowi ponownie pozycję lidera netu mobilnego. Są dobre perspektywy, żeby połączyć sieci Polkomtela i Netii i na tej podstawie właśnie to 5G wybudować. No więc możemy poczekać i pewnie za rok to będzie już gotowe.
8 8
odpowiedź