SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat wypłaci prawie 600 mln zł dywidendy. Zarząd powołany na nową kadencję

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu zdecydowało we wtorek, że spółka zgodnie z propozycją zarządu wypłaci w br. 594,78 mln zł dywidendy podzielonej na dwie transze. Jednocześnie na kolejną kadencję w niezmienionym składzie powołano zarząd firmy.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Akcjonariusze zdecydowali, że prawo do otrzymania dywidendy zostanie ustalone 1 lipca. Natomiast wypłata nastąpi w dwóch transzach: 287,79 mln zł (po 45 groszy na akcję) 3 lipca oraz 306,98 mln zł (po 48 groszy na akcję) 1 października.

Na dywidendę będzie się składać 488,52 mln zł jednostkowego zysku netto Cyfrowego Polsatu w ub.r. oraz 106,26 mln zł z kapitału zapasowego.

We wtorek na koniec sesji giełdowej za akcję Cyfrowego Polsatu płacono 30,20 zł. Przy takim kursie stopa dywidendy wynosi 3,08 proc.

Rekordowa dywidenda, 341 mln zł dla Zygmunta Solorza

Większościowym właścicielem firmy jest Zygmunt Solorz - bezpośrednio i poprzez spółki zależne ma akcje stanowiące 57,34 proc. kapitału i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Jeśli poprze ofertę dywidendy oraz nie dokupi ani nie odsprzeda walorów Cyfrowego Polsatu do 1 lipca, otrzyma w ramach dywidendy 341 mln zł.

To na wniosek Solorza zarząd Cyfrowego Polsatu wiosną br. przyjął politykę dywidendową na lata 2019-2021. Zapowiedziano, że spółka będzie wypłacać po minimum 93 grosze na akcję, czyli po 594,8 mln zł. Tym samym w ciągu trzech lat akcjonariusze otrzymają co najmniej 1,78 mld zł.

Tegoroczna dywidenda jest rekordową w ciągu 11 lat obecności Cyfrowego Polsatu na warszawskiej giełdzie. Poprzednio spółka podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami w 2017 roku, wypłaciła im 204,65 mln zł (po 32 groszy na akcję). W 2014 roku przekazała inwestorom 166,28 mln zł (po 26 groszy na akcję), a w 2010 roku - 152,94 mln zł (po 57 groszy na akcję). W 2009 roku firma wypłaciła po 75 groszy na akcję, a rok wcześniej - po 14 groszy.

Ogłaszając nową politykę dywidendową, zarząd Cyfrowego Polsatu zaznaczył, że wziął pod uwagę założenia spółki, żeby obniżyć poziom skonsolidowanego zadłużenia, mierzony wskaźnikiem dług netto/EBITDA, poniżej 1,75 x. - Polityka dywidendy będzie podlegać okresowej weryfikacji przez zarząd spółki. W szczególności zarząd spółki przewiduje modyfikację niniejszej polityki dywidendy po przeprowadzeniu oczekiwanego na rok 2022 refinansowania zadłużenia Grupy Polsat - stwierdzono.

Bez zmian w zarządzie, Błaszczyk prezesem od kwietnia br.

We wtorek rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu na kolejną, trzyletnią kadencję powołała zarząd w niezmienionym składzie. Prezesem spółki od początku kwietnia br. jest Mirosław Błaszczyk, a wiceprezesem Maciej Stec (objął tę funkcję w kwietniu, a w zarządzie jest od listopada 2014 roku).

Błaszczyk na prezesa firmy został powołany w miejsce Tobiasa Solorza, który razem z Zygmuntem Solorzem i Piotrem Żakiem ma nadzorować Grupę Polsat z poziomu rad nadzorczych. Specjaliści pytani przez Wirtualnemedia.pl ocenili to jako kolejny etap sukcesji w grupie kapitałowej Zygmunta Solorza.

Pozostałymi członkami zarządu Cyfrowego Polsatu nadal są Aneta Jaskólska (jest w zarządzie od lipca 2010 roku), Agnieszka Odorowicz (od czerwca 2016 roku), Katarzyna Ostap-Tomann (od października 2016 roku) i Jacek Felczykowski (od kwietnia br., został powołany w miejsce Dariusza Działkowskiego i Tomasza Gillnera-Gorywody).

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,79 mld zł wpływów sprzedażowych, 1,04 mld zł zysku EBITDA i 297,3 mln zł zysku netto. Na koniec marca firma miała do 757 mln zł wolnych środków pieniężnych. Bez uwzględnienia MSSF16 jej zadłużenie netto wynosiło 9,91 mld zł, a jego stosunek do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,66.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat wypłaci prawie 600 mln zł dywidendy. Zarząd powołany na nową kadencję

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Elo
Dywidenda dla właściciela, podwyżki dla klientów, śmieciówki dla pracowników. Kapitalizm po polsku w pigułce.
odpowiedź
User
Max
Dywidenda dla pracowników, śmieciówka dla właściciela i obniżki dla klientów - tak by to widział niejaki „elo”
odpowiedź