SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat wydłuża o dwa lata spłatę kredytu, do oddania ma ponad 11 mld zł

Grupa Cyfrowy Polsat zmieniła swoją umowę kredytową, wydłużając okres spały do końca września 2022 roku oraz podwyższając poziom dopuszczalnego zlewarowania spółki z 1,75 do 3. W latach 2019-2022 firma ma zwrócić 10,7 mld zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Poprzednio ostateczny termin spłaty kredytów wyznaczono na 21 września 2020 roku. Jednoczenie podwyższono z 1,75:1 do 3:1 poziom wskaźnika skonsolidowanego długu netto od skonsolidowanego zysku EBITDA firmy, przy którym spółka może zażądać zwolnienia zabezpieczeń ustanowionych w związku z umową kredytów, a po przekroczeniu którego firma będzie musiała ponownie ustanowić zwolnione zabezpieczenia.

W związku ze zmianą terminu całkowitej spłaty kredytów zmodyfikowano też harmonogram częściowych spłat. I tak w latach 2019-2021 Cyfrowy Polsat ma zwracać po 1,018 mld zł rocznie, a w 2022 roku - 6,627 mld zł.

Grupa kapitałowa Zygmunta Solorza (to główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu) wzięła kredyty w 2011 roku, na sfinansowanie zakupu Polkomtela. W 2014 roku spółka Metelem, do której należy Polkomtel, wraz ze swoim zadłużeniem została przejęta przez Cyfrowy Polsat, który we wrześniu 2015 roku, w celu refinansowania swojego zadłużenia, wziął 11,5 mld zł kredytu terminowego i do 1 mld zł obrotowego. Jest to największy w historii kredyt udzielony w złotych.

- Nadrzędnym celem polityki zarządzania zasobami kapitałowymi grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu pozostaje trwałe obniżenie zadłużenia poniżej poziomu 1,75x skonsolidowanego długu netto/skonsolidowanej EBITDA. Cel ten jest sukcesywnie realizowany od momentu przejęcia kontroli nad grupą Polkomtel w drugim kwartale 2014 roku, kiedy łączne skonsolidowane zadłużenie brutto grupy cyfrowego Polsatu wynosiło ok. 14,3 mld zł, do obecnego poziomu wynoszącego na koniec trzeciego kwartału 2017 roku 11,4 mld zł - informuje firma w komunikacie giełdowym.

Cyfrowy Polsat przejął stacje tv ZPR Media i kupuje Netię

Na początku grudnia ub.r. Cyfrowy Polsat przejął od ZPR Media za ok. 103 mln zł 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV.

Jednocześnie Cyfrowy Polsat za 639 mln zł kupił 31,8 proc. akcji Netii (też notowanej na warszawskiej giełdzie), a po uzyskaniu zgody UOKiK-u (regulator badanie tej sprawy wydłużył w lutym o cztery miesiące) chce skupić od mniejszych akcjonariuszy kolejny pakiet ok. 34 proc. akcji, z których część ma objąć bezpośrednio spółka Zygmunta Solorza.

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 7,25 mld zł wpływów ze sprzedaży (wobec 7,19 mln zł rok wcześniej) i 788 mln zł zysku netto (po wzroście o 108,8 w skali roku).

Zygmunt Solorz Żak, bezpośrednio i poprzez swoje spółki, ma 366,72 mln akcji Cyfrowego Polsatu stanowiących 57,34 proc. kapitału firmy i dających 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu jej akcjonariuszy.

Na koniec września ub.r. zadłużenie brutto Cyfrowego Polsatu wynosiło 11,42 mld zł, na co składało się 10,39 mld zł z kredytu terminowego, 500 mln zł z kredytu obrotowego i 1 mld zł z obligacji. Obligacje (z oprocentowaniem w wysokości WIBOR + 2,5 proc.) spółka ma wykupić w 2021 roku. Jednocześnie firma miała 1,09 mld zł wolnych środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, więc zadłużenie netto miało wartość 10,33 mld zł. Wskaźnik całkowitego zadłużenia netto do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy wynosił 2,83.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat wydłuża o dwa lata spłatę kredytu, do oddania ma ponad 11 mld zł

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
enter
Zygmunt 4 nazwiska i różne imiona to tylko słup wydmuszka kierowny z tylnego siedzenia jak bankrut TVN ITI który zatonolł pod swoimi długami już dawno powinien stracic koncesje za komunistyczne donosiciestwo Szczyt jego mozliowsci to sprzedaż zniczy pod cmentarzem w Radomiu

Widzę "ekspert" od długów się znalazł, który nawet nie odróżnia Spółki Akcyjnej która jest na giełdzie i musi publikować pewne dane od spółki, która swoje akcje wykupiła , a potem stała się częścią światowego koncernu. Błądzisz w narodowej sztucznej mgle .
odpowiedź
User
1234567
Szczerze życzę upadku z hukiem temu byzmesmenowi.
Pod jakim aktualnie nazwiskiem mam szukać informacji o tym panu?

Gdzie się podział pierwszy komentarz, a to gdansk czyli standard AmberGold.
odpowiedź
User
Dario
W ciągu 4 lat spłacić ma ponad 10 mld, a zysk roczny ok. 700 mln. A wpływy maleją. No to jak? Trzeba będzie coś sprzedać.
odpowiedź