SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat ma zapłacić ponad 25 mln zł zaległego podatku, odwoła się od decyzji skarbówki

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego nakazał Cyfrowemu Polsatowi zapłatę 25,1 mln zł podatku dochodowego z 2013 roku plus odsetki. Firma nie zgadza się z tą decyzją i złoży odwołanie.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i PolkomteluArticle

Decyzja została podjęta przez szefa Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w efekcie kontroli sprawozdań finansowych Cyfrowego Polsatu z lat 2012-2014. Skarbówka zakwestionowała prawo firmy do zastosowania zwolnienia z obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych płatności dokonanych w 2013 roku.

Zaległy podatek, który nakazało zapłacić spółce, to 25,1 mln zł plus odsetki.

Cyfrowy Polsat w komunikacie giełdowym zaznaczył, że decyzja nie jest nieostateczna i nie podlega wykonaniu. Firma zapowiedziała, że zamierza się od niej odwołać i nie zawiąże w związku z nią rezerw obciążających wynik finansowy.

Dwie inne decyzje skarbówki dot. 65 mln zł zaległych podatków

Wiosną ub.r. szef małopolskiej skarbówki nakazał Cyfrowemu Polsatowi zapłatę 24,2 mln zł podatku z 2012 roku wraz z odsetkami. Uzasadnienie było analogiczne jak przy bieżącej decyzji. Firma skierowała odwołanie, a kiedy w lipcu ub.r. zostało ono oddalone, zaskarżyła to rozstrzygnięcie do sądu.

Natomiast w czerwcu ub.r. dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie podtrzymał decyzję sprzed ponad roku nakazującą firmie zapłatę dodatkowych 40,6 mln zł plus odsetki podatku dochodowego za 2011 rok. Spółka też zapowiedziała, że zaskarży tę decyzję do sądu.

Z kolei w zeszłym tygodniu Cyfrowy Polsat poinformował, że jego skonsolidowany zysk netto w drugim kwartale br. będzie niższy o 70,1 mln zł z powodu zapłacenia zryczałtowanego podatku od obligacji wykupionych trzy lata temu przez spółkę Spartan Capital Holding, którą wchłonął Polkomtel.

Zaległe zobowiązania podatkowe obniżyły zysk Cyfrowego Polsatu także w czwartym kwartale ub.r. - Analiza wykazała konieczność zwiększenia wartości pozycji zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego w skonsolidowanym bilansie sporządzonym na 31 grudnia 2018 roku o kwotę ok. 162,6 mln zł. Opisana zmiana stanu zobowiązania z tytułu podatku odroczonego ma charakter niegotówkowy i obciąża linię Podatek dochodowy w skonsolidowanym rachunku zysków i strat Grupy Cyfrowy Polsat, pomniejszając tym samym skonsolidowany zysk netto w czwartym kwartale 2018 roku - podała firma w komunikacie giełdowym.

Cyfrowy Polsat z rekordową dywidendą

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,79 mld zł wpływów sprzedażowych, 1,04 mld zł zysku EBITDA i 297,3 mln zł zysku netto. Na koniec marca firma miała do 757 mln zł wolnych środków pieniężnych. Bez uwzględnienia MSSF16 jej zadłużenie netto wynosiło 9,91 mld zł, a jego stosunek do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,66.

Wiosną br. zarząd Cyfrowego Polsatu przychylił się do wniosku swojego większościowego akcjonariusza Zygmunta Solorza, żeby firma przez najbliższe trzy lata wypłacała dywidendę po minimum 93 grosze na akcję, czyli po 594,8 mln zł. Dotychczas maksymalna dywidenda od spółki wyniosła 204,6 mln zł. Tegoroczną dywidendę podzielono na dwie transze: 287,8 mln zł (po 45 groszy na akcję) 3 lipca, a 306,98 mln zł (po 43 grosze na akcję) 1 października. Zygmunt Solorz otrzyma 341 mln zł.

W czerwcu Cyfrowy Polsat kupił większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix. W jej zarządzie i radzie nadzorczej pojawili się menedżerowie spółek Zygmunta Solorza.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat ma zapłacić ponad 25 mln zł zaległego podatku, odwoła się od decyzji skarbówki

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
nic dziwnego czemu Solorz, tak się zwrócił w kierunku PiS.

NIE JEST DOBRZE.
odpowiedź
User
DLACZEGO?
Dlaczego zwykłemu człowiekowi, który czegoś nie zapłaci w skarbówce, komornik skarbowy natychmiast wchodzi na konto i blokuje wszystkie środki, a Solorza łaskawie prosi się o zapłatę???
odpowiedź
User
Spike
A tak się Solorz starał, wszystkie kanały informacyjne ukierunkował w prawo, czystki zrobił w Superstacji licząc na łaskę Pana prezesa, a w zamian taka brzydka nagroda.
odpowiedź