SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat rozważa sprzedaż infrastruktury sieci Plus

Cyfrowy Polsat zaczął przegląd opcji strategicznych związanych z potencjalnym zbyciem swojej infrastruktury telekomunikacyjnej kontrolowanej przez spółkę zależną Polkomtel Infrastruktura.

Article

W komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu zaznaczono, że „w trakcie planowanego przeglądu rozważane będą różne opcje strategiczne, w tym w szczególności zbycie udziałów reprezentujących do 100 proc. kapitału zakładowego Polkomtel Infrastruktura, zbycie całości lub wybranych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej będącej własnością Polkomtel Infrastruktura, zawarcie partnerstwa strategicznego lub utworzenie joint-venture z inwestorem strategicznym”.

Zaznaczono, że przegląd ten „ma na celu wybór najkorzystniejszego sposobu wsparcia realizacji strategii długoterminowego rozwoju Grupy Polsat”. Cyfrowy Polsat chce rozmawiać z różnymi podmiotami zainteresowanymi nabyciem Polkomtel Infrastruktura lub tylko należącej do spółki infrastruktury telekomunikacyjnej, a wybranym firmom pozwoli na przeprowadzenie badania due diligence spółki.

Doradcą finansowym Cyfrowego Polsatu w tym procesie będzie Trigon Investment Banking, a doradcą prawnym - kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak.

Cyfrowy Polsat zastrzegł, że „dotychczas nie zostały podjęte żadne decyzje związane z wyborem konkretnej opcji strategicznej i nie ma pewności, czy i kiedy taka decyzja zostanie podjęta w przyszłości”.

W drugim kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat (oprócz Polkomtela należą do niej m.in. Telewizja Polsat, Netia, Eleven Sports, a od połowy lipca także Grupa Interia) zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 2,1 proc. do 2,86 mld zł oraz wzrost zysku netto z 268,9 do 290,7 mln zł. Liczba sprzedanych usług telefonii mobilnej w modelu abonamentowym zwiększyła się o 7,8 proc.

Inwestorów do infrastruktury szukają też Orange i Play

Pod koniec czerwca agencja Bloomberga podała, że według jej nieoficjalnych ustaleń Play pracuje wspólnie z firmą doradczą nad wariantami sprzedaży części swoich stacji nadawczych. Sprzedane mogłyby zostać tylko wieże, ich wycena może osiągnąć 800 mln euro. Pieniądze z ich sprzedaży mogłyby zostać przeznaczone przez Play na inwestycje, m.in. rozwój sieci 5G. Przedstawiciele telekomu nie chcieli skomentować ustaleń agencji.

W sprawozdaniu za drugi kwartał Play podał, że przejął spółkę Steindal Investments i przemianował ją na Polską Grupę Wieżową. Spółka ta ma obsługiwać infrastrukturę nadawczą telekomu.

- Aktywnie kontynuujemy prace nad operacyjnym, technicznym i prawnym przygotowaniem wyodrębnienia naszych wież. Pod koniec czerwca przejęliśmy 100 proc. udziałów w spółce fasadowej Polska Grupa Wieżowa S.A., wyłącznie w celu ewentualnego hostingu i obsługi infrastruktury pasywnej od Play - poinformował Jean Marc Harion, prezes P4, głównej spółki zależnej Play Communications.

Z kolei Orange Polska w połowie sierpnia podał, że analizuje możliwość wniesienia swojej sieci światłowodowej do spółki FiberCo i sprzedaż inwestorowi jej pakietu współkontrolującego. Zaznacza, że z sieci mogliby korzystać także inni operatorzy.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat rozważa sprzedaż infrastruktury sieci Plus

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Jeśli każdy chce sprzedać, to chyba stracą dużo na wartości w dobie 5G i raczej nikt nie odkupi tego od nich
11 1
odpowiedź
User
Qwerty
Dziwna decyzja
6 0
odpowiedź
User
Teardoch
Iliad zaraz kupi wszystko xD
8 1
odpowiedź