SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółka energetyczna Cyfrowego Polsatu spłaciła 570 mln zł długu

Firma PAK-Polska Czysta Energia, której większościowym udziałowcem od trzech miesięcy jest Cyfrowy Polsat, spłaciła we wtorek ok. 568 mln zł z kredytu inwestycyjnego od EFG Banku i pożyczek od podmiotów spoza grupy Cyfrowy Polsat.

Article

Umowę z EFG Bankiem dotyczącą kredytu inwestycyjnego PAK-Polska Czysta Energia podpisała w połowie 2021 roku. Początkowo otrzymała do 175 mln zł kredytu. - Pozyskane środki będą służyły finansowemu zabezpieczeniu potencjału dla realizacji projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii - zaznaczono w komunikacie ZE PAK, wówczas większościowego udziałowca PAK - Polska Czysta Energia.

W maju ub.r. kwotę dostępnego kredytu zwiększono do 300 mln zł.

PAK-Polska Czysta Energia, realizująca projekty z obszaru energetyki zeroemisyjnej, jest ujmowana w skonsolidowanych wynikach grupy Cyfrowy Polsat od początku lipca br. Cyfrowy Polsat kupił wówczas 40,41 proc. udziałów spółki, płacąc 117 mln zł holdingowi ZE PAK i ok. 307,2 mln zł spółce Pantanomo (obie są kontrolowane właścicielsko przez Zygmunta Solorza). Stał się większościowym wspólnikiem spółki, bo wcześniej miał już ok. 10 proc. jej walorów.

Cyfrowy Polsat wszedł w energetykę

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat w ramach strategii do 2026 roku zapowiedziała zainwestowanie 5,5 mld zł w sektor energetyki zeroemisyjnej. Dodano, że za 800,5 mln zł obejmie 67 proc. udziałów PAK-Polska Czysta Energia.

PAK-Polska Czysta Energia w grudniu ub.r. kupiła firmę Elektrownie Wiatrowe Dobra, w ramach projektu inwestycyjnego polegającego na budowie farmy wiatrowej. Zamierza na niego wydać prawie 17 mln euro.

W czerwcu przejęła zaś od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind w ramach projektu obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskim kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku kosztem ok. 725 mln zł, z czego maksymalnie 236,4 mln zł będzie pochodzić z pożyczki od Cyfrowego Polsatu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Równocześnie zaprezentowano prototyp NesoBusa, zasilanego wodorem autobusu. Pojazd zaczął testowo kursować w Gdańsku. PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, inna spółka zależna ZE PAK, jest w trakcie budowy fabryki takich autobusów. Zakład powstaje w Świdniku, będzie kosztował 73 mln zł, z czego maksymalnie 50 mln zł pozyskano z częściowo bezzwrotnej pożyczki od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spółka zamierza również za 57,4 mln zł wybudować w pięciu miastach stacje tankowania wodorem. Dostała na to 20 mln zł dotacji od NFOŚiGW.

Cyfrowy Polsat zrolował zadłużenie

Pod koniec kwietnia br. Cyfrowy Polsat podpisał z konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych umowy dotyczące dwóch kredytów w kwocie do 8,225 mld zł i jednego do 506 mln euro. Wszystkie kredyty są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, na którą składają się stopa WIBOR/EURIBOR i marża.

Dzięki temu finansowaniu Cyfrowy Polsat mógł szybciej spłacić wcześniejsze zadłużenie, z którego 800 mln terminowo było do zwrotu w br., 6,21 mld zł w 2024 roku, a 1 mld zł w 2025 roku. Zapowiedziano też, że firma przeznaczy pozyskane środki na projekty inwestycyjne oraz finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.

Na koniec czerwca zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat (jeszcze bez uwzględnienia PAK - Polska Czysta Energia) wynosiło 14,25 mld zł, z czego 9,45 mld zł to kredyt terminowy, 1 mld zł - kredyt obrotowy, 3,28 mld zł - obligacje, a 517 mln zł - leasingi i inne. Równocześnie firma miała 3,47 mld zł środków pieniężnych, więc jej dług netto miał wartość 10,78 mld zł, a jego stosunek do zysku EBITDA z minionych 12 miesięcy - 3,26x.

Pod koniec września Cyfrowy Polsat sprzedał obligacje serii E o nominalnej wartości 820 mln zł. Ma je wykupić 11 stycznia 2030 roku. Firma przygotowuje już kolejną emisję papierów dłużnych: w ramach subskrypcji prywatnej chce sprzedać jednemu inwestorowi obligacje serii F o nominalnej wartości ok. 400 mln zł. Papiery nie będą notowane na jakimkolwiek rynku.

W drugim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zwiększyła wpływy sprzedażowe o 1,9 proc. do 3,29 mld zł, a jej zysk netto skurczył się z 282,7 do 8,1 mln zł, głównie wskutek 300 mln zł kosztów finansowych. Większościowym akcjonariuszem firmy jest Zygmunt Solorz - ma walory stanowiące 48,15 proc. jej kapitału i 59,51 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Dołącz do dyskusji: Spółka energetyczna Cyfrowego Polsatu spłaciła 570 mln zł długu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl