SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat zarobi więcej, jeśli będzie mocno wiało. Niebawem start dwóch farm

Inwestycje grupy Cyfrowy Polsat w zieloną energię mogą dać znaczące oszczędności już w przyszłym półroczu, bo ruszyć mają dwie farmy wiatrowe o mocy 27 MW. - W zależności od tego w którym momencie, te farmy zostaną uruchomione i jak będzie wiało w 2023 roku, to od tego uzależniona będzie również nasza EBITDA - zapowiada członkini zarządu Katarzyna Ostap-Tomann. Holding na energetykę zeroemisyjną wyłożył w ub.r.ponad 800 mln zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W energetykę odnawialną grupa Cyfrowy Polsat weszła ponad roku temu. Ustaliła objęcie 67 proc. udziałów firmy PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE) za 807,6 mln zł, a wiosną ub.r. wyłożyła 478,7 mln zł na 49 proc. udziałów jej spółki zależnej ZCP Elektrownia Konin.

Ponadto pożyczyła PAK-Polska Czysta Energia łącznie 338,4 mln zł. - Pożyczki przeznaczone zostały na realizację inwestycji ukierunkowanych na produkcję czystej energii z odnawialnych źródeł oraz projektów związanych z budową pełnego łańcucha wartości opartego o zielony wodór - wyliczono w sprawozdaniu.

Niebawem Cyfrowy Polsat z prądem z dwóch farm wiatrowych

Przejęcie kontrolnego pakietu PAK-Polska Czysta Energia kilka razy przesuwano, według obecnego planu ma nastąpić 3 lipca. Będzie to miało wpływ na rentowność grupy Cyfrowy Polsat.

- Jeśli chodzi o EBITDA w 2023 roku, to oprócz tego, że operujemy w bardzo ciężkim środowisku zewnętrznym, jeśli chodzi o biznes, to będzie ona zależeć od szeregu czynników, które się dopiero wydarzą - zauważyła na konferencji inwestorskiej Katarzyna Ostap-Tomann, członkini zarządu ds. finansowych w Cyfrowym Polsacie.

- Po pierwsze od momentu przejęcia kontroli nad PAK-PCE, bo wówczas w naszych wynikach nie będziemy mieli kosztów nabycia energii, tylko koszty wyprodukowania energii. Dodatkowo będzie zależeć od momentu uruchomienia farmy wiatrowej Miłosław i Kazimierz, bo to są dwie farmy wiatrowe, które będą produkowały energię na nasze własne potrzeby - wyliczyła.

PAK-PCE jest w trakcie budowy sześciu farm wiatrowych: w Miłosławiu (o mocy 9,6 MW), Kazimierzu Biskupim (17,5 MW), Przyrowie (50 MW), Człuchowie (73 MW), Drzeżewie (139 MW) oraz Dobrej (7,8 MW). Pierwsze dwie mają zostać uruchomione w trzecim kwartale br., te w Przyrowie i Człuchowie - w drugim i trzecim kwartale przyszłego roku, a te w Drzeżewie i Dobrej - w 2025 roku. Farma w Dobrej ma kosztować 17 mln euro, a ta w Człuchowie - ok. 725 mln euro.

- W zależności od tego w którym momencie, te farmy zostaną uruchomione i jak będzie wiało w 2023 roku, to od tego uzależniona będzie również nasza EBITDA - dodała Katarzyna Ostap-Tomann.

W połowie kwietnia PAK-PCE kupiło kolejny projekt wiatrowy, obejmujący budowę w powiecie słupskim zespołu farm o mocy efektywnej 88 MW. Zamierza w to zainwestować w projekt ok. 920 mln zł. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zygmunt-solorz-farmy-wiatrowe-ze-pak-cyfrowy-polsat

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Ekonomiczne skutki wojny w Ukrainie pokazały, jak istotna dla społeczeństwa, gospodarki, a także środowiska naturalnego jest transformacja energetyczna Polski. We współpracy ZE PAK sukcesywnie inwestujemy w kolejne źródła zeroemisyjnej energii. Aktualnie w trakcie realizacji są projekty farm wiatrowych o łącznej mocy blisko 300 MW. Planowana jest również rozbudowa farmy słonecznej w Brudzewie, która w zeszłym roku wyprodukowała 78 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej, zasilającej sieć nadajników Plus - opisał w liście do akcjonariuszy Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu.

Natomiast tegoroczna rentowność firmy będzie też zależeć od sytuacji gospodarczej. - Nie wspominając już o czynniku w postaci presji inflacyjnej, bo nie do końca wiemy, jak to będzie wyglądało. Więcej światła na naszą EBITDA za rok 2023 rok przedstawimy za niecały miesiąc, przy okazji publikacji wyników za I kwartał - zaznaczyła Ostap-Tomann.

Holding Solorza inwestuje też w fotowoltaikę i wodór

Jesienią 2021 roku ZE PAK w Brudzewie uruchomił na ok. 100 hektarach farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW. Zbudowała ją należąca do Cyfrowego Polsatu spółka Esoleo.

Obecnie PAK-PCE jest w trakcie rozbudowy tego kompleksu o farmę Cambria z mocą 12,4 MW. Ponadto prowadzi prace przygotowawcze przed budową farmy o mocy ok. 180-200 MW na swoich terenach pogórniczych w miejscowości Przykona.

Natomiast inne spółki zależne ZE PAK przygotowują się do produkcji autobusów zasilanych wodorem. Ich prototyp od połowy ub.r. kursuje testowo po Gdańsku. Równocześnie ruszyła budowa fabryki w Świdniku, ma kosztować 72,7 mln zł (z czego do 50 mln zł pochodzi z częściowo bezzwrotnej pożyczki od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), a w pięciu miastach mają powstać stacje tankowania wodorem (za 57,4 mln zł).

- W celu budowy i sukcesywnego umacniania naszej pozycji na rynku czystej energii w Polsce zamierzamy inwestować w projekty ukierunkowane na produkcję energii z fotowoltaiki, biomasy, farm wiatrowych, czy termicznej obróbki odpadów. Chcemy również inwestować w przyszłość, czyli budowę pełnego łańcucha wartości gospodarki opartej o wodór - podsumowano w sprawozdaniu Cyfrowego Polsatu.

Od 2026 r. 0,5 mld zł zysku EBITDA z OZE

Firma prognozuje, że od 2026 roku jej inwestycje w energetykę zeroemisyjną będą przynosić „dodatkowy powtarzalny strumień wyniku EBITDA rzędu 500-600 mln zł”.

- Naszym średnioterminowym celem jest posiadanie odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 1000 MW, co zapewni nam możliwość produkcji ponad 2 TWh czystej energii elektrycznej rocznie. Szacujemy, że przyczyni się to do redukcji emisji CO2 w polskiej gospodarce o ponad 2 mln ton rocznie - stwierdził Mirosław Błaszczyk.

- Z zielonej energii od paru lat korzystają również spółki z naszej Grupy, a dziś już 100 proc. zużywanej przez nas energii pochodzi ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych - podkreślił.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat zarobi więcej, jeśli będzie mocno wiało. Niebawem start dwóch farm

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lekarz dyżurny
Obłęd ideologiczny, który skończy się prędzej czy później. Nawet covid się znudził po dwóch latach.
odpowiedź
User
Baster
On w tym.polsacie box już się po gubili w tym polsacie box polsat film 2 X Reality gdzie vipy polsatu oglądają Eleven 4 Tvp dokument kobieta Red caper
odpowiedź
User
AntyDzban
Obłęd ideologiczny, który skończy się prędzej czy później. Nawet covid się znudził po dwóch latach.


Wiatr, który jest od zawsze i gwarantuje praktycznie darmową energię to obłęd ideologiczny? Aha.
odpowiedź