SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czeka nas radiowa rewolucja

Polska może być pierwszym krajem w Europie, w którym satelitarne radio cyfrowe uruchomi amerykańska firma World Space.

Co to oznacza? Dla słuchaczy tradycyjnego radia z pokrętłem - rewolucję. W jednym odbiorniku będziemy mieli prawie nieograniczoną liczbę stacji nadających muzykę o doskonalej jakości - informuje "Dziennik".

Radio cyfrowe różni się od zwykłego, tego z gałką, tym, że ma prawie nieogra­niczone możliwości odbio­ru programów. Liderzy rynku: amerykańskie Sirius i XM Radio mają ich w ofercie około dwustu, w tym ponad 70 stacji mu­zycznych, ale też kanały tematyczne, np. poświęcone wyłącznie koszykarskiej li­dze NBA czy futbolowej NFL, programy takich gwiazd jak Howard Stern czy Martha Stewart. Są też kanały dla dzieci np. Radio Disney czy informacyjne: BBC czy CNN. Sirius oferuje nawet kanał dla doro­słych. Playboy Radio.

Rzecz jednak w tym, że słuchacze będą musieli kupić odbiornik (cena w USA to od 40 do 300 dolarów) oraz płacić miesięczny abonament (jego wysokość w Stanach Zjedno­czonych to 6 - 10 dol.). I właśnie te opłaty budzą największe wątpliwości znawców rynku. To może stanowić problem dla wie­lu Polaków.

Amerykanie, którzy nie zgodzili się na udzielenie ja­kichkolwiek informacji na temat projektu, z pewno­ścią biorą te wątpliwości pod uwagę. Mimo to są na­dal zainteresowani realiza­cją projektu. Satelita, z któ­rego byłyby przesyłane programy, już jest umiej­scowiony nad Europą Środ-kowo-Wschodnią. Z infor­macji „Dziennika" wynika, że szefowie World Space byli już w Polsce i rozma­wiali o wejściu na nasz ry­nek w Ministerstwie Kultu­ry i Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Dowiedzie­liśmy się też, że prowadzą rozmowy z notowaną na giełdzie w Warszawie pol­ską firmą Techmex, która zajęłaby się m.in. dystry­bucją odbiorników cyfro­wych. Prezes Techmeksu Jacek Studecki w rozmo­wie z „Dziennikiem" po­twierdza, że prowadzone są zaawansowane rozmo­wy z World Space.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czeka nas radiowa rewolucja

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl