SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy trzeba mieć konto firmowe? Do czego jest potrzebne?

Czy trzeba mieć konto firmowe? To pytanie często nurtuje osoby prowadzące działalność gospodarczą. Decyzja o otwarciu rachunku dla firmy może wspomóc Cię w rozwoju biznesu. W jaki sposób? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdź, do czego jest Ci potrzebne konto firmowe i czy jest ono obowiązkowe!

Czy to prawda, że trzeba mieć konto firmowe?

Prowadzenie biznesu to nie tylko rozmowy z kontrahentami, zamawianie towaru czy zarządzanie zespołem pracowników – to także konieczność prowadzenia transparentnych rozliczeń. Zanim dowiesz się, jakie korzyści niesie prowadzenie rachunku dla firm, należy odpowiedzieć na jedno niezwykle istotne pytanie: czy to prawda, że trzeba mieć konto firmowe? Otóż… i tak, i nie.

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzisz. W przypadku:

jednoosobowych działalności gospodarczych prawo nie wymaga, by prowadzić specjalny rachunek firmowy – właściciele JDG mogą korzystać z konta osobistego, o ile transakcje są jednoznacznie identyfikowalne jako firmowe.
spółek (choćby tych z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjnych) konto firmowe jest obowiązkowe. Jest to wymóg prawny, który pozwala na wyraźne oddzielenie finansów firmy od osobistych.

A jak do kwestii rozliczeń firmowych podchodzą banki? Wystarczy, że prześledzisz ich regulaminy. Znajdziesz w większości z nich informacje, m.in. o tym, że konta osobiste kierowane są tylko do osób fizycznych, a wykonywane z ich pomocą transakcje nie mogą dotyczyć działalności gospodarczych. To oznacza, że niezależnie od tego, czy prowadzisz JDG, czy spółkę, dedykowanym produktem bankowym do rozliczania finansów przedsiębiorstwa jest konto firmowe.

Dlaczego warto mieć osobne konto firmowe?

Skoro już wiesz, dlaczego przedsiębiorca powinien mieć specjalny rachunek dla prowadzonego biznesu (taki jak np. konto firmowe Santander), warto zastanowić się nad korzyściami takiego rozwiązania.

Konta dla działalności gospodarczych oferują nie tylko podstawowe funkcje, jak choćby podgląd wydatków czy wpływów, ale również szereg dodatkowych usług, które ułatwiają zarządzanie finansami firmy. Dzięki rachunkowi przede wszystkim zyskasz:

dostęp do mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Tzw. split payment to metoda płatności, gdzie kwota transakcji jest podzielona na część netto (która jest przekazywana na zwykłe konto bankowe sprzedawcy) i część odpowiadającą podatkowi VAT (która kierowana jest na specjalne konto VAT).
możliwość skorzystania z różnych narzędzi online. Chodzi m.in. o eKsięgowość czy eFaktoring, z którymi zaoszczędzisz czas i pieniądze. Dzięki nim skupisz się na rozwoju biznesu, a nie na papierkowej robocie.
wygodę podczas rozliczania różnych należności. Ze względu na to, że limit transakcji gotówkowych wynosi 15 000 złotych, na znaczeniu zyskują te bezgotówkowe. Przelewy powinny być udokumentowane fakturą VAT.
szansę otwarcia dodatkowego konta walutowego. W euro, dolarach lub funtach – wszystko zależy od Twojego planu na ekspansję firmy poza granicami Polski.

Warto wiedzieć:

Konto firmowe może mieć dla Ciebie kluczowe znaczenie także ze względu na możliwość zgłoszenia go do tzw. białej listy podatników VAT. Jest to istotne dla prawidłowego rozliczania podatków, w tym VAT od towarów i usług.

Podsumowując, konto firmowe to narzędzie, które powinien mieć każdy przedsiębiorca – w końcu ułatwia prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, by decyzji o założeniu rachunku nie podejmować zbyt pochopnie – bazuj tylko na godnych zaufania ofertach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że finanse biznesu są bezpieczne i w pełni transparentne.