SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pizzerie Da Grasso z nowym właścicielem, to były udziałowiec „Rzeczpospolitej”

Norweski koncern Orkla poinformował o zawarciu umowę nabycia 74 proc. udziałów w Da Grasso, franczyzowej sieci pizzerii posiadającej 193 lokale w całej Polsce. Orkla przez lata była obecna u nas także w sektorze prasowym.

fot. facebook.com/DaGrassoPizzerieArticle

Orkla i obecni udziałowcy Da Grasso zobowiązali się nie ujawniać ceny zakupu. Transakcja ma zostać sfinalizowana w IV kwartale.

Jak podano, sprzedaż konsumencka sieci Da Grasso w 2021 r. wyniosła 53 mln euro, co odpowiada około 530 mln koron norweskich. Da Grasso odnotował w tym czasie obroty w wysokości 13,6 mln euro (136 mln koron norweskich), a znormalizowana EBITDA wyniosła 2,5 mln euro (25 mln koron norweskich).

Da Grasso powstało w 1996 roku. Firma ma siedzibę w Łodzi i zatrudnia 51 pracowników. Aktualnymi właścicielkami Da Grasso są Karolina Rozwandowicz (95 proc.) oraz prezes Magdalena Piróg (5 proc.) - obie będą kontynuować działalność w partnerstwie z Orklą.

Orkla jest dostawcą produktów i rozwiązań koncepcyjnych dla rynków konsumenckich, gastronomicznych i piekarniczych w krajach skandynawskich, bałtyckich oraz wybranych rynkach Europy Środkowej i Indii. Firma ma siedzibę w Oslo i jest notowana na tamtejszej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2021 r. grupa odnotowała obroty w wysokości 50,4 mld koron norweskich i zatrudnia około 21,5 tys. pracowników.

Dzięki inwestycji w Da Grasso sieć Orkli będzie się składać z 860 pizzerii franczyzowych w Finlandii, krajach Beneluksu, Niemczech i Polsce.

Orkla w polskiej prasie

Orkla do 2006 roku była też obecna na polskim rynku prasowym: miała 51 proc. udziałów Presspubliki (obecnie Gremi Media) wydającej m.in. „Rzeczpospolitą” i 100 proc. udziałów Orkla Press wydającej m.in. kilkanaście dzienników regionalnych. Jesienią 2006 roku sprzedała te aktywa brytyjskiemu funduszowi Mecom.

W 2011 roku Presspublikę przejął holding Grzegorza Hajdarowicza, a Orkla Press (wówczas działające pod nazwą Media Regionalne) dwa lata później została kupione przez Polska Press.

Dołącz do dyskusji: Pizzerie Da Grasso z nowym właścicielem, to były udziałowiec „Rzeczpospolitej”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DrVictór
Ta Orkla to chyba zajmuje się nawet produkcją kosmetyków i suplementów diety (Orkla Care jako spółka zależna), takie przedsiębiorstwo ze wszystkim co mają. Nie wróżę im dobrej płynności.
odpowiedź