SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie i Poznaniu już działają

Firma DABCOM uruchomiła multipleksy cyfrowego radia w Warszawie i Poznaniu. W stolicy Polski z nowego lokalnego MUX można słuchać jedynie Radia Kolor, które jest też dostępne w analogowym eterze.

Article

Latem ub.r. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że operatorem pięciu lokalnych multipleksów DAB+ będzie firma DABCOM, a dwa pozostałe, których dotyczył ogłoszony w kwietniu konkurs przypadną spółce PSN Infrastruktura. Firma DABCOM uruchomiła już emisje w Tarnowie, Częstochowie, a teraz dołączyły do nich Warszawa i Poznań. Wkrótce nastąpi rozpoczęcie nadawania w Katowicach. PSN Infrastruktura uruchomiła multipleksy lokalne w Rzeszowie i Toruniu.

W Warszawie z nowego MUX działa tylko jedna stacja

Poznański multipleks składa się z dziesięciu rozgłośni. To: Radio Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta, Radio Profeto, Wasze Radio FM. Docelowo mają się w nim pojawić także: Radio Elka, Konin FM, Muzo.FM i Open FM, ale internauci piszą na forach internetowych, że wciąż nie nadają. Lokalny MUX jest nadawany na kanale 5C.

W Warszawie emisja jest prowadzona na kanale 10B.  Obecnie możliwy jest odbiór tylko Radia Kolor, którego w analogu można słuchać na częstotliwości 103 FM. Sygnałowi w DAB+ nie towarzyszą treści tekstowe ani obrazowe.  W stołecznym eterze DABCOM uruchomił też siedem testów o ID: TEST1-TEST7. Na tych stacjach nie słychać dźwięku. Docelowo w lokalnym MUX w Warszawie poza Radiem Kolor mają się pojawić: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Muzo.FM, Radio Nuta Radio, Open FM i Radio Profeto. Trzy stacje, bo Radio Bezpieczna Podróż, Muzo.FM i Radio Profeto są już dostępne w stołecznym DAB+ dzięki emisji z multipleksu testowego DABCAST, prowadzonej przez spółkę BCAST, związaną z Polsatem.  

Firma DABCOM nie zdradza kiedy w MUX lokalnym pojawią się kolejne przewidziane stacje. We wtorek informowaliśmy, że rozpoczęta 1 lutego br. emisja nie będzie odbywała się z docelową mocą. Odbiorcy DAB+ zwracają uwagę, że zdarzają się zaniki sygnału.

Wkrótce ogólnopolski multipleks DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła pod koniec grudnia uchwałę o przeznaczeniu zasobów ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Znajdzie się na nim 12 stacji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła o przeprowadzeniu postępowania w sprawie: rozszerzenia 3 ogólnopolskich koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym bądź wyspecjalizowanym. Te miejsca prawdopodobnie trafiłyby do RMF FM, Radia Zet i Radia Maryja, jeśli ci nadawcy będą zainteresowani emisją w DAB+.

Rada chce też udzielenia lub rozszerzenia 6 koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym bądź wyspecjalizowanym. Tutaj o koncesję będą mogli zabiegać prawdopodobnie dotychczasowi nadawcy ponadregionalni lub inni chętni. Te miejsca mogą zająć na przykład Radio Eska, Eska Rock, RMF Maxxx, RMF Classic, Antyradio, Meloradio, Radio Muzo.FM, Radio SuperNova, Radio Vox FM, Radio Złote Przeboje, Tok FM, Radio Wnet.  KRRiT może też wybrać tutaj zupełnie nowych graczy.

Ponadto KRRiT chce przyznać w obrębie ogólnopolskiego MUX 3 miejsca na krajowe programy Polskiego Radia. Programy radiofonii publicznej będą nadawane na podstawie Karty Powinności, dlatego Polskie Radio nie musi występować o koncesję, tylko wskazać stacje do tego multipleksu. Już teraz w 41 lokalizacjach w Polsce dostępna jest stała emisja rozgłośni Polskiego Radia. Są to Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Zagranicy i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Rozszerzenie zasięgu Polskiego Radia w DAB+ opóźnia się.

Z badania TePanel wynika, że cyfrowy odbiornik radiowy posiada mniej niż 5 proc. gospodarstw domowych. Wynika to m.in. z mało zachęcającej do zakupu oferty programowej. Poza stacjami Polskiego Radia w wybranych lokalizacjach działają multipleksy testowe ze stacjami lokalnymi, niszowymi lub katolickimi.

Nadawcy komercyjni od lat krytykują cyfryzację radia w standardzie DAB+. Postulują, aby oprzeć ją na internecie. - Stanowisko Grupy RMF względem emisji DAB+ nie zmienia się od lat: jest to system stary, nieefektywny, niedający słuchaczowi dodatkowych korzyści i bardzo drogi. Przy 12 stacjach na jednym multipleksie jakość sygnału jest porównywalna z FM, a wielu ekspertów twierdzi jednak, że będzie zwyczajnie gorsza. W  DAB+ faktycznie brak jest szumów, ale tylko dlatego, że tam, gdzie sygnał na FM jest lekko zaszumiony i wciąż możliwy do odbioru, sygnału cyfrowego po prostu nie ma - mówił w październiku portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF.

Dołącz do dyskusji: Multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie i Poznaniu już działają

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
Jasne że nadawcy komercyjni woleliby nadawać przez Internet.
Bo:
1. pozwoli to przerzucić część kosztów nadawania na odbiorców, co obniży koszty.
2. pozwoli na podzielnie słuchaczy na grupy i kierowanie do nich określonego przekazu reklamowego, co znowu zwiększy atrakcyjność reklamy radiowej i przychody.
odpowiedź
User
Pies z Cheshire
Jasne że nadawcy komercyjni woleliby nadawać przez Internet.
Bo:
1. pozwoli to przerzucić część kosztów nadawania na odbiorców, co obniży koszty.
2. pozwoli na podzielnie słuchaczy na grupy i kierowanie do nich określonego przekazu reklamowego, co znowu zwiększy atrakcyjność reklamy radiowej i przychody.


Mała poprawka:
Nadawcy komercyjni chcą nadawać na FM i nie chcą inwestować w przestarzały DAB+. Natomiast w internecie już nadają i to od ćwierć wieku.
odpowiedź
User
K.
to, że RMF nie chce wchodzić na multipleksy cyfrowe, słyszę tak mniej więcej od czasu gdy Polskie Radio uruchomiło DAB+ w 2013 roku.
Radio Profeto, Bezpieczna Podróż itd nie nadają (nadawały) już wcześniej ? - z 2 lata temu słyszałem w Warszawie te stacje
odpowiedź