SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Daniel Dmitriew zwyciężył w konkursie Śląska Fotografia Prasowa

Daniel Dmitriew został laureatem pierwszej nagrody w międzynarodowym konkursie „Śląska Fotografia Prasowa - najlepsze zdjęcia 2019 roku”. Jurorzy docenili cykl jego prac, poświęcony społeczności romskiej, mieszkającej w Zabrzu.

Daniel DmitriewArticle

Gala przyznania nagród 17. konkursu odbyła się we wtorek wieczorem i ze względu na pandemię miała zupełnie inny charakter niż w poprzednich latach, kiedy laureaci i jurorzy spotykali się z publicznością w, organizującej tę imprezę, Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Tym razem byli zmuszeni rozmawiać z sobą za pośrednictwem komunikatora internetowego. Dyrektor Biblioteki Śląskiej Zbigniew Kadłubek wyraził zadowolenie, że mimo przeciwności udało się wyłonić laureatów. „Siła fotografii prasowej jest tak potężna, że nie powstrzymała jej nawet epidemia” - skomentował.

Jury przyznało pierwszą nagrodę za cykl zdjęć pt. „Romanipen”. Jak opisywał członek jury Rafał Klimkiewcz, przedstawiają one mniejszość romską, która od dziesięcioleci mieszka na kilku ulicach w Zabrzu. Jak podkreślił Klimkiewcz, zdobycie zaufania tych osób nie jest łatwe, a tym bardziej dokumentowanie ich życia z aparatem w ręku. W pracach Dmitriewa „widać szacunek do ludzi, z samych zdjęć bije pewność siebie i duma bohaterów” – mówił.

Zwycięzca konkursu, który otrzyma 4 tys. zł, ocenił, że nagrodzony reportaż był najtrudniejszym w jego życiu. Dodał, że znajomi ostrzegali go przed realizacją tego pomysłu. „Trzeba łamać ksenofobię. Ci ludzie mieszkają obok nas, te dwie ulice w Zabrzu są mijane szerokim łukiem - zupełnie niepotrzebnie tak jest. Ci ludzie są tacy, jak my, mają podobne problemy, potrzebują naszej akceptacji” - przekonywał.

Drugą nagrodę (3 tys. zł) zdobył Lukáš Horki z Czech za cykl fotografii „Krajobraz węgla”, przestawiających plenery, zmienione na skutek działalności przemysłowej. Jury nagrodziło autora za uchwycenie aury odrealnionej przestrzeni i przedstawienie „magii rzeczywistości”, która jest tuż obok.

Trzecie miejsce zdobył Tomasz Jodłowski za zdjęcie pt. „Zuzia”, przedstawiające niepełnosprawną dziewczynkę w hospicjum i czuwającą nad nią lekarkę. Prosta scena o humanistycznej wymowie – uzasadnili jurorzy. Jodłowski otrzymał 2 tys. zł.

Laureat pierwszej nagrody otrzymał też dwie dodatkowe – będzie mógł zaprezentować swoje prace w galerii Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek - Katowice Miasto Ogrodów, dostanie też bon na wydruk zdjęć.

Na tegoroczny konkurs Śląska Fotografia Prasowa wpłynęło prawie pół tysiąca zdjęć - to 61 cykli i 101 zdjęć pojedynczych nadesłanych przez 49 fotoreporterów. Do wystawy konkursowej zostały zakwalifikowane 144 zdjęcia 24 autorów. Cykle fotografii i pojedyncze prace obrazują wiele różnorodnych tematów, problematykę postindustrialną, manifestacje, życie osób niepełnosprawnych i nowe zjawiska społeczne.

W obradach konkursowych udział wzięli: Arkadiusz Ławrywianiec – prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (przewodniczący); Katarzyna Łata – członek Rady Artystycznej ZPAF; dr Magdalena Nazarkiewicz – wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; Rafał Klimkiewicz – przedstawiciel fotoreporterów, który zwyciężył w poprzednim konkursie; Zbigniew Podsiadło – prezes Okręgu Górskiego ZPAF oraz doc. mgr. Jiří Siostrzonek – zastępca dyrektora Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

Konkurs Śląska Fotografia Prasowa jest największą tego typu imprezą w regionie; przez lata zyskał renomę i popularność wśród fotoreporterów i publiczności. Adresowany jest do autorów zdjęć – zarówno zawodowych fotoreporterów, jak i amatorów - z województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego, a także czeskiego kraju morawsko-śląskiego.

Konkurs objęty jest mecenatem samorządu Katowic, a jego partnerami są: Instytut Twórczej Fotografii w Opawie, Silesia City Center i Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Patronat nad wydarzeniem objął Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.

Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2019 roku

I nagroda – Daniel Dmitriew za:

 cykl zdjęć: „Romanipen”

Słynna ulica Buchenwaldczyków w Zabrzu. Od lat 70. zamieszkana jest przez mniejszość romską.
Tu owiane aurą tajemniczości „romanipen” miesza się ze śląską rzeczywistością. Reportaż jest próbą wykonania małego kroku ku asymilacji tych dwóch, w teorii odległych od siebie światów,
a w rzeczywistości ludzi, którzy od pokoleń mieszkają obok siebie.

5.02., 17.02., 8.03.,11.07.2019, Zabrze

II nagroda – Lukáš Horký za:

cykl zdjęć: „Krajina uhli” (tłumaczenie: Krajobraz węgla)

Obiektyw telefonu komórkowego i nagranie kilku bezpośrednich myśli podczas bezcelowych wędrówek po krajobrazie naznaczonym śladami ludzkiej egzystencji. Opuszczone budynki powoli zarastają roślinnością lub dno pustej tamy świadczy o nieistniejącej już wiosce, która musiała ustąpić potrzebom kopalni i przemysłu metalurgicznego.

2019, Czechy

III nagroda – Tomasz Jodłowski za:

zdjęcie pojedyncze pt. „Zuzia”

Doktor Jolanta Markowska przy łóżku podopiecznej Hospicjum Cordis – Zuzi, dla której łóżko jest całym i jedynym światem. Dziewczynka nie chodzi i nie mówi, wymaga 24 godzinnej opieki...
11.03.2019, Mysłowice

Na wystawę konkursową Śląska Fotografia Prasowa 2019 Kapituła wybrała prace następujących autorów:

Janusza Cedrowicza, Anety Czarnockiej-Kanik, Jana Czypionki, Daniela Dmitriewa, Arkadiusza Goli, Krzysztofa Gołucha, Wojciecha Grabowskiego, Lukáša Horkiego, Wojciecha Indyka, Pawła Jędrusika, Tomasza Jodłowskiego, Michaliny Kacperak, Bogusława Kaczmarczyka, Tomasza Karnowki,
Ireneusza Kaźmierczaka, Katarzyny Kruk, Grzegorza Krzysztofika, Andrzeja Kubika, Lucyny Nenow, Pawła Siodłoka, Grzegorza Skowronka, Macieja Skowronka, Piotra Zwarycza i Jiriego Žižki.

fot. materiały prasowe

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Daniel Dmitriew zwyciężył w konkursie Śląska Fotografia Prasowa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl