SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Europejczycy zadowoleni z darmowego roamingu, Polacy najchętniej korzystają za granicą z transmisji danych

Jak wynika z badania Eurobarometr Flash 72 procent mieszkańców Unii Europejskiej widzi korzyści ze zniesienia opłat roamingowych pomiędzy krajami wspólnoty, maleje też liczba użytkowników wyłączających komórki podczas wyjazdów zagranicznych. W Polsce po wprowadzeniu darmowego roamingu najbardziej wzrosła liczba osób korzystających za granicą z mobilnego dostępu do internetu.

Article

Zgodnie z raportem Eurobarometr Flash 71 proc. mieszkańców Unii Europejskiej wie o tym, że od 15 czerwca br. zniesiono dodatkowe opłaty za połączenia międzynarodowe pomiędzy krajami należącymi do wspólnoty. Najbardziej świadomi tego faktu są obywatele Luksemburga, Słowenii i Austrii, nowe przepisy są z kolei najmniej znane w Wielkiej Brytanii, Rumunii, Francji i Grecji.

Znaczna większość respondentów badania docenia zniesienie płatnego roamingu. 72 proc. przyznaje, że nowe przepisy przyniosą korzyść im samym, rodzinie lub ich znajomym.

Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że przed zniesieniem opłat roamingowych wielu użytkowników z UE podczas wyjazdów albo wyłączało komórki, albo znacznie ograniczało korzystanie z konkretnych usług. Tymczasem po wprowadzeniu nowych przepisów znoszących dodatkowe koszty roamingu ich zachowania się zmieniły.

Badanie dowodzi, że po 15 czerwca br. z 20 do 12 proc. zmalała liczba użytkowników wyłączających całkowicie swoje telefony podczas wyjazdów zagranicznych, a o 3 proc. zmalał odsetek osób nie korzystających z transmisji danych.

Okazuje się, że w związku z brakiem płatnego roamingu najbardziej zmieniły się zwyczaje korzystania z komórek wśród mieszkańców Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, a także Polski.

W raporcie Eurobarometr Flash opublikowano też szczegółowe wyniki dotyczące poszczególnych państw członkowskich Unii.

Okazuje się, że w Polsce odsetek użytkowników świadomych zniesienia roamingu w UE jest wyższy od średniej unijnej i wynosi 79 proc. Podobna część respondentów w Polsce i Europie widzi korzyści płynące z darmowego roamingu.

Raport wskazuje, że w przypadku mieszkańców Polski zniesienia dodatkowych kosztów roamingu ma spory wpływ na ich zwyczaje w korzystaniu z komórek za granicą.

Z 18 do 35 proc. wzrósł odsetek respondentów wykonujących za granicą połączenia głosowe z podobną częstotliwością jak w kraju. Z 25 do 39 proc. zwiększyła się liczba użytkowników wysyłających z zagranicy wiadomości SMS, a o 20 proc. więcej Polaków swobodniej korzysta z mobilnego dostępu do internetu i związanego z tym transferu danych.

 Raport Eurobarometr Flash został oparty o badania wykonane w sierpniu br. metodą wywiadów telefonicznych na łącznej próbie ponad 26,5 tys. respondentów w powyżej 15 lat we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Europejczycy zadowoleni z darmowego roamingu, Polacy najchętniej korzystają za granicą z transmisji danych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Klientów Plusa z pewnością cieszy ten roaming bez roamingu.
9 8
odpowiedź