SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezydent Francji zapowiedział dekarbonizację gospodarki do 2027 r.

Celem Francji jest przejście „z 60 proc. paliw kopalnych do 40 proc. do 2030 r.” Celem absolutnie fundamentalnym w tej dekarbonizacji jest odejście, od węgla które musi wejść w życie do 1 stycznia 2027 r. – zadeklarował w poniedziałek prezydent Emmanuel Macron po posiedzeniu Rady ds. Planowania Ekologicznego w Pałacu Elizejskim.

Prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. France 2)Article

"Państwo przeznaczy 700 mln euro na budowę 13 metropolitalnych kolei podmiejskich RER – zapowiedział prezydent Macron. Te projekty RER „będą podstawą planowania” i finansowania w ramach umów planowych państwo-region, które zostaną podpisane w październiku.

Mówiąc o przemyśle motoryzacyjnym, Macron przypomniał, że celem jest wyprodukowanie co najmniej 1 mln samochodów elektrycznych do 2027 r. we Francji. W listopadzie rząd przedstawi zaś system leasingu pojazdu elektrycznego za 100 euro – obiecał prezydent.

Macron wyraził zadowolenie z przemysłu nuklearnego Francji, dodając, że: „bez energetyki jądrowej nie ma możliwej strategii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych".

Szef państwa obiecał ponadto ogłosić w październiku wznowienie „kontroli cen naszej energii elektrycznej”, tak aby była ona „zrównoważona zarówno dla naszych przedsiębiorstw, jak i naszych gospodarstw domowych”.

Z kolei w niedzielnym wywiadzie Macron apelował o „wyjście z ropy”. To paliwo kopalne jest „najbardziej zanieczyszczające” – stwierdził prezydent, nie wskazując jednak dokładnej daty rezygnacji z tego surowca w gospodarce. Macron zapowiedział rozwój sektora wodorowego.

Szef państwa oznajmił również, że Francja wyprodukuje również 1 mln pomp ciepła do końca swojej pięcioletniej kadencji, co potroi obecną ich liczbę.

"Francja zmniejszy o 30 proc. swoją zależność od glifosatu, podczas gdy Komisja Europejska zaproponowała 20 września przedłużenie zezwolenia na stosowanie tego kontrowersyjnego herbicydu w UE na 10 lat. „Nigdy nie pozostawimy rolników bez rozwiązań” – zadeklarował prezydent.

Dołącz do dyskusji: Prezydent Francji zapowiedział dekarbonizację gospodarki do 2027 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl