SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiana klimatu najczęstszym tematem fake newsów

Dezinformacja w państwach Unii Europejskiej nie skupia się już wyłącznie na wątkach wojennych i pandemicznych. Fake newsy wojenne i pandemiczne stanowią już jedynie ok. co czwartą zweryfikowaną wiadomość. Popularność zyskują natomiast treści dotyczące zmiany klimatu czy inflacji - wynika z raportu European Digital Media Observatory (EDMO).

European Digital Media Observatory (EDMO) to inicjatywa zrzeszająca organizacje factcheckingowe działające w państwach Unii Europejskiej. W jej skład wchodzi również polskie stowarzyszenie Demagog. W ramach comiesięcznych publikacji EDMO analizuje popularność poszczególnych tematów, w obrębie których można natknąć się na dezinformację. Z najnowszej, sierpniowej edycji raportu wynika, że organizacje zrzeszone w EDMO zweryfikowały w ubiegłym miesiącu 1187 fałszywych informacji.

Niemal co piąty fake news dotyczył zmiany klimatu (19 proc. zweryfikowanych treści). Oprócz tego wciąż powraca dezinformacja dotycząca wojny w Ukrainie (12 proc.) i pandemii COVID-19 (10 proc.).

Fake newsy dotyczące pandemii COVID-19 od kilku miesięcy utrzymują się na podobnym poziomie (ok. 10 proc.). Z kolei fałszywe informacje na temat wojny w Ukrainie stanowią coraz mniejszy odsetek dezinformacji wykrywanej przez EDMO. W rekordowym momencie 60 proc. obalonych fake newsów dotyczyło Ukrainy. Obecnie mowa o pięciokrotnie mniejszym wyniku (12 proc.).

Oprócz powracającego regularnie tematu wojny w Ukrainie, a także denializmu klimatycznego oraz sceptycyzmu wobec szczepionek przeciwko COVID-19 i pandemii, dużą popularność zyskały narracje dotyczące wzrostu cen w państwach UE. Fałszywe informacje sugerują, że inflacja nie jest powiązana z trwającą na wschodzie wojną. W innych źródłach padają nawet sugestie, że inflacja to kłamstwo i rządowy spisek. Obywatele UE są mylnie przekonywani, że poza ich państwem ceny gazu i żywności są znacznie tańsze.

Dezinformacja pojawiająca się w państwach UE przestaje być jednorodna, a zakres tematyczny fake newsów uległ znacznej dywersyfikacji. W przeszłości wśród fake newsów dominowały pojedyncze, nośne tematy, takie jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie. Obecnie stanowią one łącznie tylko ok. 1/4  wszystkich zweryfikowanych treści. Pozostałe 19 proc. fake newsów dotyczyło zmiany klimatu, co oznacza, że połowa obalonych treści dotyczyła innych tematów.

W raporcie EDMO przytoczono także cztery fałszywe wątki, które w sierpniu szczególnie zyskały na popularności:
- wyjęte z kontekstu nagrania i zdjęcia łączące protesty rolników w Piemoncie z antyrządowymi protestami rolników w Holandii,
- treści sugerujące, że pożary lasów są wywoływane celowo przez helikoptery,
- wpisy utrzymujące, że Światowe Forum Ekonomiczne wzywa do skończenia z "rozrzutnością", jaką jest posiadanie prywatnego samochodu,
- zmanipulowane mapy pogodowe w celu wyolbrzymienia skutków zmiany klimatu.

Dołącz do dyskusji: Zmiana klimatu najczęstszym tematem fake newsów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Media Expert
Specjalne firmy potwierdzające, ze propaganda mówi prawdę? Do kogo jest adresowany ten zdumiewający projekt? Promując go nie tylko nikogo nie przekonacie, a jeszcze sami stracicie resztki wiarygodności.
odpowiedź
User
Ob
Politycy prawicy radośnie powtarzają głupoty nt. zmian klimatu w myśl zasady „po nas tylko potop”. Liczy się dla nich tylko tu i teraz. Obecna sytuacja boleśnie obnażyła skutki polityki PiS (zablokowanie elektryki wiatrowej, zniszczenie popytu na fotowoltaikę, przejedzenie kasy na transformację energetyczną na te wszystkie „plusy”). Młode pokolenie będzie bardzo długo i boleśnie ponosić konsekwencje tych zaniedbań.
odpowiedź
User
fgh
Wyznawcy zmian klimatu zakazali aborygenom w Australii kontrolowanego wypalania buszu. Tubylcy robili to od tysięcy lat żeby nie dopuścić do wielkich pożarów. W rezultacie ostatnio doszło do ogromnych pożarów lasów które spowodowały nawet zagrożenie dla wielkich aglomeracji i farm. Oczywiście za pożary obwiniono tzw. zmiany klimatu.
odpowiedź