SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dezinformacja uderza w aktywistki

Ofiarami treści dezinformacyjnych w Polsce częściej są kobiety zaangażowane w różne formy aktywizmu – pokazuje raport Instytutu Zamenhofa. Będzie to pierwsza w Polsce publikacja poświęcona dezinformacji ze względu na płeć. Jej pełną treść poznamy w lipcu, pierwsze wnioski zaprezentowano na konferencji portalu Wirtualnemedia.pl. 

fot. PAP/Archiwum Kalbafot. PAP/Archiwum Kalba

Podczas panelu „Prawda w erze dezinformacji” na konferencji portalu Wirtualnemedia.pl „Technologiczna rewolucja w mediach” prezes Instytutu Zamenhofa Paweł Prus przedstawił pierwsze wnioski z nieopublikowanego jeszcze raportu organizacji, poświęconego dezinformacji ze względu na płeć.  – To jest dość pionierski raport w Polsce – powiedział Paweł Prus.

Zobacz: Coraz więcej dezinformacji wokół nas. Jak z nią walczyć? Debata

Dezinformacją w aktywistki

Z raportu wynika, że dezinformacja w zdecydowanej większości wymierzona jest w kobiety - najczęściej aktywistki udzielające się społecznie czy politycznie. Proceder dotyczy nie tylko Polski, ale i innych krajów Zachodu.

- Duża część dezinformacji jest wymierzona właśnie w kobiety po to, by je zniechęcić do działalności publicznej, do aktywności [społecznej] i bardzo często to się udaje – mówił na panelu Wirtualnemedia.pl Paweł Prus. Wiele kobiet rezygnuje z aktywności społecznej pod wpływem takich ataków i przemocy, która spotyka je w internecie - dodaje Prus. 

Z analizy kampanii dezinformacyjnych w sieci, da się zaobserwować, że gdy celem dezinformacji jest konkretna osoba, to jest to najczęściej kobieta, a powtarzające się linie narracyjne mają związek z płcią lub się do niej odnoszą - wskazano w raporcie.

Badanie Instytutu Zamenhofa powstało w oparciu o serię wywiadów pogłębionych. Publikacja jego pełnej wersji planowana jest na drugą połowę lipca. Znajdą się w niej wnioski dotyczące m.in. roli polityków i mediów w działaniach dezinformacyjnych wobec kobiet czy systemowej dezinformacji wymierzonej w organizacje społeczne, pomocowe i aktywistów. Instytut Zamenhofa planuje także kampanię informacyjną na temat dezinformacji ze względu na płeć.

Pełna relacja z debaty „Technologiczna rewolucja w mediach” oraz panelu „Prawda w erze dezinformacji” na łamach Wirtualnemedia.pl w poniedziałek 24 czerwca. 

Dołącz do dyskusji: Dezinformacja uderza w aktywistki

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
polo
komunisci mieli walke klas, wspolcześni neomarksisci walke płci. Innym to za mało więc wynyślili "plynność płci". Fundacyjki i kasa płynie.
odpowiedź
User
Va
Instytut Zamenhofa zajmuje się deziformacją - i uderza w kobiety.
Nie, nie w "aktywistki". W kobiety.
odpowiedź
User
23defcf
bajania i urojenia
odpowiedź